Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.07.2023 14:04

Zapominasz o myciu zębów wieczorem? Konsekwencje możesz odczuć nie tylko w jamie ustnej

mycie zębów
canva

O tym, że mycie zębów jest jedną z najważniejszych zasad dbania o zdrowie, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to nie każdy wie, że niezwykle istotna jest pora dnia, o której myjemy zęby. Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że niewłaściwa higiena jamy ustnej wpływa również na stan serca. O opinię na temat częstotliwości mycia zębów poprosiliśmy eksperta.

 

Wieczorne mycie zębów – to obowiązek

O konieczności szczotkowania zębów dzieci uczy się już od najmłodszych lat. Bez prawidłowej higieny jamy ustnej nie jest możliwe, by cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Zęby należy myć dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed pójściem spać. Niekiedy jednak zmęczeni po całym dniu, rezygnujemy z wieczornego mycia zębów. I jest to poważny błąd. Brak wieczornego szczotkowania zębów może przyczynić się do powstawania wielu chorób.

„Zaleca się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”.- powiedział stomatolog dr Bartosz Zimnoch.

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, na podstawie którego ustalili, że wieczorne mycie zębów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układ krążenia. W badaniu wzięły osoby od 20. roku życia wzwyż hospitalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Osace od kwietnia 2013 r. do 2016 r. Podczas badania analizie poddana została zarówno dokumentacja stomatologiczna, jak i medyczna uczestników. Pod uwagę wzięto także dolegliwości sercowo-naczyniowe. Okazało się, że istnieje powiązanie między szczotkowaniem zębów a zdrowiem kardiologicznym.

Projekt bez nazwy - 2023-07-12T135213.993.png

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Mamy odpowiedź specjalisty! Czy zęby należy myć po każdym posiłku? Stomatolog bez trudu rozwiał nasze wątpliwości

Niemycie zębów przed snem to najgorsze co możemy im zrobić

Szczotkowanie zębów przed snem umożliwia usunięcie bakterii i resztek pokarmu, które nagromadziły się w jamie ustnej w ciągu dnia. Im rzadziej myjemy zęby przed snem, tym w gorszym są stanie. Japońscy naukowcy podczas badania przeanalizowali nawyki pacjentów dotyczące mycia zębów – osoby biorące udział w badaniu były w trakcie leczenia lub czekały na operację. Okazało się, że najlepsze rokowania mieli ci, którzy myli zęby dwa razy dziennie i raz dziennie wieczorem. Z kolei najsłabsze rokowania mieli pacjenci myjący zęby tylko po przebudzeniu lub niemyjący ich wcale.

Mycie zębów umożliwia usunięcie bakterii i zarazków znajdujących się w jamie ustnej

Codzienne mycie zębów powinno być takim samym nawykiem jak mycie rąk czy kąpiel. Podczas snu w jamie ustnej produkowana jest mniejsza ilość śliny niż w ciągu dnia – a ślina przenosi składniki mineralne niezbędne do utrzymania prawidłowego pH w jamie ustnej. Gdy śpimy, śliny w jamie ustnej jest mniej, i tym samym wzrasta ryzyko pojawienia się próchnicy. Jeśli zęby nie zostaną umyte wieczorem, pozostałe w niej pokarmy również przyczynią się do rozwoju próchnicy.