Pacjenci.pl Choroby Już się zaczęło! Dzieciaki będą się zarażać, jeden od drugiego
Fot. Pacjenci

Już się zaczęło! Dzieciaki będą się zarażać, jeden od drugiego

5 września 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ta infekcja jest prawdziwą zmorą rodziców. Dlaczego akurat rodziców? Bo owsiki zwykle atakują dzieci, zwłaszcza te małe, żłobkowe i przedszkolne. Ale po nich zakażenie szybko rozprzestrzenia się w całej rodzinie, więc jeśli twoje dziecko zachoruje, leczyć się będziesz też ty.

Jak rozpoznać owsicę? Spektrum objawów jest tu bardzo szerokie i dać do myślenia mogą nam zarówno zgrzytanie zębami, podkrążone oczy, jak i świąd odbytu. Mogą one świadczyć równie dobrze o innych stanach toczących się w organizmie. Wątpliwości nie będzie, gdy zobaczymy robaki w kale.

Owsiki zwykle atakują dzieci

Owsiki ludzkie powodują chorobę zwaną owsicą. To niewielkie, ale widoczne gołym okiem pasożyty (Enterobius vermicularis), które najczęściej zarażają dzieci. Infekcje owsikami są bardzo częste – szacuje się, że w Polsce dotyczą ok. 40 proc. dzieci w wieku 7-14 lat oraz około 17 proc. dorosłych.

Choć owsica zazwyczaj nie jest groźna, może powodować znaczny dyskomfort i wymaga leczenia. Do zarażenia dochodzi poprzez połknięcie jaj owsików, które mogą znajdować się niemal wszędzie – na niemytych owocach, w piaskownicach, czy w okolicach toalet. Dlatego też owsica najczęściej występuje w przedszkolach i żłobkach, gdzie trudno utrzymać idealną higienę. I teraz, kiedy rok szkolny i przedszkolny się zaczął, nikogo nie powinno dziwić, że tych zakażeń będzie więcej.

Fot. Pixabay/Tama66
Rewolucja w ZUS. Kobiety będą pracować dłużej
Dodatkowe 320 zł dla emerytów. Trzeba złożyć jeden wniosek

Zakażenie owsikami – objawy

Owsiki mogą powodować wiele różnych objawów, co sprawia, że zakażenie często nie jest od razu właściwie rozpoznane. Do najczęstszych symptomów należą:

  • podrażnienia skóry, zaczerwienienia, czasem wysypki,
  • trudności z zasypianiem, wybudzanie się, kręcenie się w łóżku,
  • bóle brzucha , nudności,
  • brak apetytu,
  • blada skóra, podkrążone oczy,
  • osłabienie,
  • zgrzytanie zębami,
  • problemy z koncentracją, nerwowość,
  • bóle głowy ,
  • zmiany zapalne dróg rodnych,
  • drażliwość i zmęczenie, wynikające często z nieprzespanych nocy,
  • świąd odbytu.

Owsica – diagnoza

Jeśli dziecko nie drapie się w okolicach odbytu, objawy owsicy mogą być trudne do rozpoznania. Zgrzytanie zębami bywa przypisywane wadom zgryzu, bruksizmowi, bóle głowy – noszeniu okularów, a bladość skóry – anemii spowodowanej niedoborem żelaza. Dlatego warto dokładnie obserwować dziecko, ponieważ różne, na pozór niezwiązane objawy mogą mieć wspólną przyczynę – owsicę.

W celu postawienia diagnozy wykonuje się mikroskopowe badanie kału. Ważne jest, aby dostarczyć do laboratorium trzy próbki, zbierane co 2-3 dni, ponieważ jedno badanie wykrywa jaja owsików tylko w 50 proc. przypadków. Trzy próbki zwiększają tę skuteczność do 9- proc., a pięć badań daje aż 99 proc. pewności. Niektóre laboratoria sprawdzają obecność owsików w inny sposób: rano, na skórę odbytu należy bardzo dokładnie nakleić taśmę klejącą, oderwać, po czym umieścić między dwoma szkiełkami do badania pod mikroskopem.

Czasem jednak sprawa jest o wiele prostsza – owsiki są na tyle duże, że można je zobaczyć gołym okiem. Samice osiągają rozmiary nawet 9-12 mm długości i 3-5 mm grubości. W takim przypadku natychmiast się orientujemy, że należy wdrożyć leczenie!

Jak leczy się zakażenie owsikami?

Owsica nie jest trudna do leczenia. Choć – dosyć kłopotliwa. Lekiem pierwszego wyboru (dostępnym bez recepty), jaki lekarz zaleca w przypadku tego zakażenia, jest pyrantelum. Wystarczy przyjąć tylko jedną dawkę, a po dwóch tygodniach – drugą. Dotyczy to jednak nie tylko dziecka, ale i wszystkich pozostałych domowników, gdyż ta infekcja jest bardzo zakaźna.

Zaleca się także wyprać w wysokiej temperaturze pościel, ręczniki, zabawki pluszowe i ubrania i zdezynfekować wszelkie powierzchnie – jaja owsików mogą znajdować się wszędzie.

A czy możemy jakoś chronić się przed zakażeniem owsikami? Podstawą jest tu higiena. Dbajmy o to, by często myć ręce, a po powrocie z placu zabaw, piaskownicy – obowiązkowo. Nie pozwalajmy dzieciom (i sami też tego nie róbmy!) jeść owoców podniesionych spod drzewa, choć to bardzo kuszące. Niechcący możemy spożyć w ten sposób jaja owsików.

Zobacz także:

Jesz to mięso każdego dnia. Nie masz pojęcia, że kłębią się w nim groźne pasożyty

Oto dlaczego warto jeść kurki. Pomagają na pasożyty i trawienie, lecz nie tylko

Glista ludzka – drogi zarażenia, objawy i leczenie

Choroba zmieniła brzuch Anny Lewandowskiej. Pokazała jak wygląda
Taka gąbka grozi nawet uszkodzeniem nerek. Czym prędzej ją wyrzuć!
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko