Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie przybył nam nowy robak, który wzbudza pewne emocje. Coraz częściej znajdujemy go w naszych domach, kiedy spokojnym krokiem przemierza ściany i podłogi. To wtyk amerykański.Ponieważ ten owad jest pluskwiakiem, obawiamy się, że może, jak pluskwy, stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. A jak jest naprawdę? Czy powinniśmy się go bać?
Sushi w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością. Niewielu ma jednak na uwadze, że surowa ryba może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jedzenie tej potrawy naraża nas na zakażenia i pasożyty oraz poważne choroby. Jedną z nich jest anisakioza. Sushi to potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz różnych dodatków w postaci głównie surowych owoców morza, wodorostów nori i kawałków ryb. Jej termin przydatności do spożycia jest przez to bardzo krótki, więc łatwo narazić się na przykre dolegliwości. Jakie są objawy anisakiozy? Podpowiadamy.
Jesienią w kuchni rządzi dynia w jej różnych odmianach. Robimy z niej zupy, placki, chleby, a nawet ciasta i inne desery. Wiele osób zapomina, że prawdziwy skarb tego warzywa kryje się pestkach. Te małe nasiona mają niesamowite właściwości, a jednym z nich jest działanie przeciwpasożytnicze.Pestki dyni warto zachować i wykorzystywać również poza sezonem. Mogą stać się nieocenionym wsparciem w naturalnej profilaktyce zdrowotnej.
Przywra to jedna z najgorszych pamiątek, jaką można przywieźć z wakacji. Powoduje powiększenie wątroby i ból brzucha. W ekstremalnych przypadkach prowadzi do zapalenia dróg żółciowych i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać zakażenia przywrą, a przede wszystkim – jak go uniknąć?
Guzki na powiekach zazwyczaj kojarzymy z jęczmieniem, bagatelizując schorzenie, jednak w wielu przypadkach może odpowiadać za nie niebezpieczny pasożyt – nużeniec. Jakie daje objawy i czym różni się od "zwykłego jęczmienia"? Wyjaśniamy.
Kurczak króluje w polskich domach. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre jego części są wręcz przepełnione pasożytami. Podpowiadamy więc, których części kurczaka należy unikać, by nie narazić się niebezpieczeństwo. Drobiowe mięso jest tanie, a na dodatek cechuje się niską kalorycznością. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Przygotowując to mięso, należy jednak szczególnie uważać. Te części kurczaka zdecydowanie lepiej sobie odpuścić.
Ta infekcja jest prawdziwą zmorą rodziców. Dlaczego akurat rodziców? Bo owsiki zwykle atakują dzieci, zwłaszcza te małe, żłobkowe i przedszkolne. Ale po nich zakażenie szybko rozprzestrzenia się w całej rodzinie, więc jeśli twoje dziecko zachoruje, leczyć się będziesz też ty.Jak rozpoznać owsicę? Spektrum objawów jest tu bardzo szerokie i dać do myślenia mogą nam zarówno zgrzytanie zębami, podkrążone oczy, jak i świąd odbytu. Mogą one świadczyć równie dobrze o innych stanach toczących się w organizmie. Wątpliwości nie będzie, gdy zobaczymy robaki w kale.
Choroby wywołane przez pasożyty zalicza się do jednego z problemów, które dotykają całe społeczeństwo. Glistnica, wywoływana przez glistę ludzką, występuje naprawdę często. Mimo to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak dochodzi do zakażenia, jak objawia się jej obecność w organizmie, a także jakie leczenie jest wskazane w przypadku jej zdiagnozowania.Parazytozy, czyli choroby powodowane przez pasożyty, a wśród nich zakażenie glistą ludzką, niestety często bywają mylone z alergiami lub infekcjami dróg oddechowych. Wiele osób nie wie, że jaja glisty, które trafią do jelit człowieka, mogą przenieść się na inne narządy i doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.
Wielu z nas je na co dzień wieprzowinę. Nie zdajmy sobie jednak sprawy z tego, jak ważne jest, by odpowiednio ją przygotować. Lekarz oddziału ratunkowego dr Sam Ghali pokazał, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas, gdy zjemy niedosmażone mięso.Jedzenie surowego mięsa wieprzowego może narazić nas na przykre konsekwencje. Powinniśmy więc unikać go jak ognia i sprawdzać, czy smażone, gotowane lub pieczone przez nas kawałki mięsa na pewno są gotowe do spożycia. Jeśli tego nie zrobimy, może to odbić się na naszym zdrowiu.
Niewiele osób dopuszcza do siebie myśl, że pasożyty ludzkie są zjawiskiem powszechnym. Wbrew błędnemu przekonaniu wcale nie dotyczą wyłącznie krajów trzeciego świata. Zdaniem WHO aż 85-90% populacji ma w sobie co najmniej jednego pasożyta. Zarazić się nimi można dosłownie wszędzie – nawet jedząc mięso. Choroby, do których może doprowadzić obecność pasożytów w naszym organizmie, mogą skracać życie nawet do 25 lat. Warto więc natychmiast reagować, jeśli tylko zauważymy te niepokojące objawy.
Chcesz zwiększyć szanse na to, że Twoje jelita będą zdrowe i wolne od pasożytów? Oto prosty, domowy napój, który oczyszcza organizm, zmniejszając ryzyko pasożytów i wzmacnia odporność. Przygotujesz go w kilka minut.
Pasożyty jelitowe to bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. W końcu kto z nas nie chce mieć pewności, że jego organizm jest wolny od osobników, które potrafią zrujnować zdrowie? Warto więc każdego dnia pić ten napój, który można w łatwy sposób samodzielnie przygotować. Zapewni zdrowe jelita wolne od pasożytów.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ludzkim organizmie może żyć nawet 300 różnych pasożytów. Znajdują się na skórze, we włosach, mięśniach, stawach, oczach, a nawet krwi, mózgu oraz w jelitach. Po czym poznać, że ma się pasożyty? Podpowiadamy.
Na TikToku pojawił się niepokojący trend. Kobiety, które chcą schudnąć szybko i bez wysiłku, kupują w sieci tabletki z tasiemcem. Nie wiedzą, jak bardzo to szkodzi.Dziś przypominamy historię Ewy, którą w 2014 roku żyła cała Polska. Kobieta zmarła z wycieńczenia po tym, jak odchudzała się tabletkami z główką tasiemca. Niech jej historia będzie przestrogą.
Tasiemiec bąblowcowy, ponieważ bytuje głównie na owocach rosnących na krzakach, np. na malinach i jagodach, jest szczególnym zagrożeniem właśnie latem. Może wywołać śmiertelnie niebezpieczną chorobę nazywaną bąblowicą. Jak rozpoznać, że doszło do zarażenia tasiemcem bąblowcowym? Jakie są tego objawy?
Gdy boli brzuch, pojawiają się biegunki, wysypki skórne, czy kaszel, przyczyny można upatrywać w chorobie pasożytniczej. To wcale nie jest sprawa marginalna – w Polsce dotyczy nawet co trzeciej osoby. Pasożytami, które dość często nas atakują, są lamblie.Wywołują objawy przypominające zatrucie pokarmowe, ale nie tylko. Ich obecność w organizmie wiąże się również z bólami stawów, pokrzywkami, nietolerancją laktozy. A jak dochodzi do zakażenia lamblią? Czy jest ono trudne do wyleczenia?
Tasiemiec to niebezpieczny pasożyt, który wykorzystuje ludzki organizm jako źródło pokarmu. Wywołuje groźną chorobę zwaną tasiemczycą, która w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.Tasiemca trudno wykryć, ponieważ wyniszcza stopniowo. U zarażonych dochodzi do utraty masy ciała, braku apetytu i zaparć. Są jednak objawy tasiemca, które u niektórych chorych widać na skórze.
Włośnica to niebezpieczna choroba wywoływana przez pasożyta o nazwie włosień kręty. Do zarażenia nią dochodzi poprzez spożycie mięsa chorego zwierzęcia. W tym roku w Polsce potwierdzono aż 12 przypadków choroby. Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku liczba zakażeń wynosiła zero. Skąd ten wzrost? Jak rozpoznać chorobę?Niestety pierwsze objawy włośnicy często bywają ignorowane. Z tego artykułu dowiesz się, jak je dostrzec i co robić, jeśli podejrzewasz włośnicę.
Pod koniec marca zaczynają wybudzać się ślimaki. Opuszczają swoje kryjówki i ku niezadowoleniu wielu ogrodników wychodzą na żer. W okresie wiosenno – letnim ślimaki stają się prawdziwą plagą w polskich ogrodach. Oprócz tego, że są szkodnikami, mogą też przenosić groźne pasożyty.Ślimaki produkują gęsty, lepki śluz, który pozwala im się poszurać i żerować na roślinach. W śluzie mogą znajdować się różne bakterie, wirusy i grzyby, a także pasożyty, do których należą niebezpieczne nicienie płucne.
Badanie kału na pasożyty powinien wykonać pacjent, który ma objawy znamienne dla występowania w przewodzie pokarmowym pasożytów. Jakie objawy mogą świadczyć o pasożytach w naszym organizmie?Niepokojące są przede wszystkim dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, takie jak: brak apetytu lub ciągłe uczucie głodu, szybkie chudnięcie bez wyraźnej przyczyny (jeśli nie jesteś na diecie, albo nie chudniesz ze stresu, taki spadek wagi bez wyraźnego powodu bywa też objawem raka lub chorób reumatycznych), a także uporczywe nudności, zgaga, odbijanie. Także pokrzywka lub świąd skóry oraz obrzęki twarzy czy rąk.