Pacjenci.pl Zdrowie Kiła wrodzona u dzieci - jakie daje objawy i jak ją leczyć?
canva.com

Kiła wrodzona u dzieci - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

2 maja 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), u około miliona ciężarnych kobiet wskutek zakażenia krętkiem bladym dochodzi do przykrych następstw, takich m.in. poronienie, przedwczesny poród, urodzenie dziecka z kiłą oraz małą masą urodzeniową. Najwięcej przypadków kiły wrodzonej odnotowuje się w krajach rozwijających się, ale problem ten dotyczy także krajów rozwiniętych. Jak rozpoznać kiłę wrodzoną u dziecka? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dermatologiem - wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

Kiła nabyta a kiła wrodzona - czym się różnią?

Kiła jest infekcją bakteryjną, przenoszoną drogą płciową poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę. Patogen odpowiedzialny za rozwój choroby to krętek blady Treponema pallidum . Objawy kiły są niespecyficzne i często niezauważane przez zainfekowane osoby. Może nie dawać widocznych symptomów przez lata, a nieleczona prowadzi do groźnych powikłań.

Wyróżniamy dwa rodzaje kiły: nabytą i wrodzoną. Kiła nabyta przenoszona jest drogą płciową podczas kontaktów seksualnych, natomiast kiła wrodzona stanowi następstwo zakażenia płodu w łonie matki. Do zainfekowania dziecka może dojść podczas ciąży lub przy porodzie.

Największą zakaźność mamy wtedy, kiedy do zakażenia dochodzi w II trymestrze ciąży i kobieta ma kiłę wczesną. Więcej mamy objawów wrodzonych, może też dojść do obumarcia płodu i poronienia.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Projekt bez tytułu - 2023-05-01T172343.886.png

Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę
ADHD u dziewczyn i kobiet. Bardzo często jest nierozpoznane

Jakie są objawy kiły wrodzonej?

Pierwsze objawy kiły wrodzonej można zauważyć już podczas badań prenatalnych. Podczas badań kontrolnych w trakcie ciąży, to co może nas niepokoić to zmiany w obrębie narządów wewnętrznych płodu, m.in. powiększona wątroba, czy śledziona, a także wodobrzusze. Kolejne objawy występują już po porodzie.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.


Kiła wrodzona charakteryzuje się tym, że nie wszystkie objawy pojawią się jednocześnie. Część z nich ujawnia się z czasem w trakcie rozwoju dziecka. Ze względu na okres występowania objawów, kiłę wrodzoną podzielono na kiłę wczesną oraz późną.

Kiła wrodzona została podzielona na kiłę wczesną i późną, żeby podzielić to, co występuje w pierwszym okresie tuż po porodzie i później (w wieku 5 -14 lat)” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Objawy kiły wczesnej, występujące u noworodka:

  • stopniowo ciemniejąca wysypka plamisto-grudkowa na skórze
  • surowicza wydzielina z nosa, tzw. sapka kiłowa, która utrudnia oddychanie i jedzenie
  • powiększenie organów wewnętrznych, m.in. wątroby i śledziony
  • żółtaczka
  • niedokrwistość
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie nerek
  • zapalenie siatkówki, zaćma

Objawy kiły później, pojawiające się w trakcie rozwoju dziecka:

  • zaburzenia słuchu, głuchota
  • śródmiąższowe zapalenie rogówki, które może prowadzić do ślepoty
  • zaburzenia rozwoju psychoruchowego
  • zęby Hutchinsona (szeroko rozstawione, zagłębione górne siekacze i trzonowce o zmienionym kształcie i z osłabionym szkliwem)
  • nos siodełkowaty (zanik chrząstki w obrębie nasady nosa, przez co nos nie ma uniesienia i jest wklęsły)
  • czoło olimpijskie (wypukłe kości czołowe)

Czy kiła wrodzona jest uleczalna?

Kluczową rolę w leczeniu kiły odgrywa czas, czyli etap, na którym choroba została zdiagnozowana. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko dalszego rozwoju objawów. Niezmiennie od lat lekiem uznawanym za najskuteczniejszy w walce z kiłą jest penicylina.

Lecząc kiłę możemy zahamować jej postęp. Jeżeli jest stosunkowo szybko rozpoznana i leczona, zmniejszamy ryzyko wszystkich dodatkowych objawów, które występują w trakcie rozwoju dziecka. Lekiem pierwszego rzutu jest penicylina, uznawana jest za najskuteczniejszy lek w leczeniu kiły wczesnej, jak i późnej.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Kiła - diagnoza, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko