Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze
Shutterstock.com

Jak smartfon działa na Twoją psychikę? Nie wygląda to dobrze

15 grudnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Kto z nas nie ma smartfona? Korzystają z nich zarówno dzieci, jak i seniorzy. Wielu nie wyobraża sobie wręcz życia bez tego urządzenia. Jednak nadmierne używanie „płaskiego telefonu” nie pozostaje obojętne dla ludzkiej psychiki. A jak ustalili badacze z  z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyangh w Korei Południowej, smartfon może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych.

Korzystanie ze smartfona wpływa na zdrowie psychiczne

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Plus One, nadmierne używanie smartfona może odbijać się na zdrowiu psychicznym. Ustalono, że osoby korzystającej z niego więcej niż 4 godziny dziennie są bardziej narażone na stres, mogą mieć myśli samobójcze i częściej sięgać po substancje psychoaktywne – z kolei osoby korzystające ze smartfona 1-2-godziny dziennie, miały mniej problemów tego rodzaju.

Zespół badawczy kierowany przez Jin-Hwa Moon’a i Jong Ho Cha z Centrum Medycznego Uniwersytetu Hanyangh w Korei Południowej doszedł do tych wniosków po przebadaniu ponad 50 tys. nastolatków.

Już wcześniejsze badania wykazały, że nadużywanie smartfona zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, powoduje problemy ze snem, oczami i niekorzystnie wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy.

Naukowcy chcą ostrzeżeń na tych produktach! Sprawdź, czy je jesz
Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne

Badanie wymaga dalszych analiz

Naukowcy doszli do wyżej wymienionych wniosków na podstawie badania przekrojowego. Nie potwierdzili związku przyczynowego między używaniem smartfona, a jego szkodliwym wpływem na psychikę . Kolejnym ograniczeniem badania było to, że jego uczestnicy samodzielnie wypełniali kwestionariusze – mogli np. udzielać odpowiedzi nie do końca zgodnych z prawdą.

Smartfon to też nałóg

96% Amerykanów w przedziale wiekowym 18-29 ma smartfona, a ok.48% jest online niemal cały czas. Dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia spędzają w Internecie 8,4 godzin dziennie – i wówczas korzystają właśnie ze smartfonów. Z kolei dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia korzystają ze smartfonów  5,3 godziny. W obydwu przypadkach nie pozostaje to obojętne na ich dalszy rozwój psychofizyczny.

Polacy także nie wyobrażają sobie życia bez smartfonów. Już w 2020 r. ponad 60% osób w przedziale wiekowym 15-35 nie rozstawało się z telefonem w ciągu dnia. Jedynie 7% Polaków korzystało wówczas z urządzenia mniej niż godzinę dziennie.

Uzależnienie od smartfona jest nałogiem jak każdy innym – należy do grupy uzależnień behawioralnych. O problemie tego rodzaju świadczyć może:

  • stały impuls, by sprawdzić telefon – osoby uzależnione robią to nawet w sytuacjach społecznie nieakceptowanych np. podczas spotkań, rozmów z innymi, czy podczas jazdy samochodem.
  • zaniedbywanie relacji z rodziną, bliskimi i obowiązków domowych,
  • nadmierne korzystanie ze smartfona – uzależnieni spędzają „na telefonie” kilka godzin dziennie. Często z tego powodu rezygnują z bardziej produktywnych czynności.
  • lęk występujący przy braku dostępu do telefonu. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet atak paniki.
  • Upośledzenie umiejętności społecznych – osoba uzależniona nie patrzy rozmówcy w twarz, unika kontaktu wzrokowego i izoluje się społecznie.

źródło: medicaldaily.com/

Pogrzeb Matthew Perry. Prawdopodobna przyczyna śmierci? Alkohol i narkotyki wykluczone
Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko