Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 08.09.2023 08:54

Te osoby w szczególności powinny unikać alkoholu! Następstwa mogą być tragiczne

kobiety
canva

Picie alkoholu w nadmiarze nie ma żadnych korzyści. Nadużywanie alkoholu może spowodować nie tylko uzależnienie, ale też choroby nowotworowe. Powoduje też nierzadko zaburzenia psychicznie. Istnieją jednak szczególne grupy osób, które powinny ograniczyć spożycie alkoholu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym Magdaleną Kartasińską – Kwaśnik.

Alkohol jest szczególnie szkodliwy dla tych osób

O tym, że nadużywanie alkoholu jest szkodliwe, wie większość z nas. Jednak spożywanie alkoholu może być szkodliwe nawet dla osób, które piją go w umiarkowanej ilości.

„Istnieją okoliczności, w których naprawdę warto poważnie przemyśleć spożycie alkoholu. Takimi okolicznościami są:

 • otyłość,
 • wiek powyżej 55+,
 • duży wysiłek lub aktywność fizyczna w upalnym dniu,
 • przyjmowanie leków moczopędnych lub hamujących wydzielanie potu,
 • cukrzyca,
 • choroby układu krążenia.

”. - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Otyłość bezpośrednio zagraża zdrowiu. Osoby z nadwagą często mają przewlekłe choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę i inne schorzenia stanowiące zagrożenie dla życia. Alkohol ma destrukcyjny wpływ na tę grupę osób – alkohol jest trunkiem bardzo kalorycznym, więc przyczynia się do wzrostu wagi i zwiększa poziom tkanki tłuszczowej.

W ciele człowieka po 55. roku spowalnia metabolizm i zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki mięśniowej. Maleje też ogólna ilość wody w organizmie. Są to wystarczające powody, by ograniczyć alkohol – nadmierne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia zawału.

Duży wysiłek w upalny dzień i alkohol to nieraz śmiertelna kombinacja. Z powodu dochodzi do odwodnienia i zaburzenia elektrolitowego, mogą pojawić się ból i zawroty głowy – alkohol to wszystko potęguje. Picie alkoholu i długotrwała ekspozycja na słońce narażają na udar cieplny.

Projekt bez nazwy - 2023-09-07T194324.119.png

Nigdy tego nie rób przed kąpielą w wakacje. To wręcz proszenie się o tragedię Do czego może prowadzić nieleczone stłuszczenie wątroby? Skutki mogą być tragiczne!

Alkohol a cukrzyca i choroby układu krążenia

Diabetycy warto by unikali alkoholu – w ich przypadku objawy przedawkowania przypominają nieraz objawy niedocukrzenia. Spożywanie alkoholu przez osobę chorą na cukrzycę może zwiększyć ryzyko wystąpienia niedocukrzenia w nocy. Niektóre alkohole są bogate w węglowodany, więc po wypiciu ich wzrasta poziom cukru we krwi.

Picie niewielkiej ilości alkoholu może m.in. podnieść stężenie cholesterolu frakcji HDL i obniżyć poziom cholesterolu LDL. Jednak już przewlekłe picie alkoholu może sprzyjać powstawaniu chorób serca takim jak zaburzenie rytmu serca – w konsekwencji zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru spowodowanego alkoholem. Co więcej, picie alkoholu bywa przyczyną chorób nowotworowych i problemów gastrologicznych.

Choroby serca spowodowane piciem alkoholu to:

 • zawał serca,
 • udar mózgu,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • migotanie przedsionków,
 • niewydolność serca,
 • choroba wieńcowa serca.

Trzeba wspomnieć, że wpływ alkoholu na zdrowie to wciąż temat wielu dyskusji naukowych.

 

Napoje bezalkoholowe – zdrowsza alternatywa alkoholu

„Bardzo zachęcam do zapoznania się z alkoholami bezalkoholowymi, których dzięki rosnącemu trendowi jest na rynku coraz więcej i są coraz atrakcyjniejsze smakowo. Czasami nie chodzi o to żeby napić się alkoholu, ale mieć smaczny, zimny, gazowany lub nie napój w ręku. Pomyślmy o tym zanim nawykowo będziemy chcieli sięgnąć po porcję alkoholu”. - powiedziała dietetyk kliniczny Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Jedną z najpopularniejszych alternatywa tego rodzaju jest piwo bezalkoholowe, dostępne w ofercie większości browarów. Mimo to ostrożnie powinni pić je:

 • diabetycy,
 • osoby dbające o prawidłową wagę,
 • osoby z nietolerancją glutenu,
 • osoby cierpiące na dnę moczanową,
 • alergicy

Zaletą piwa bezalkoholowego jest brak etanolu – dlatego jest zdrowsze w porównaniu z tradycyjnym piwem. Oprócz tego nie uzależnia, nie sprzyja rozwojowi chorób nowotworowych, neurologicznych i nie ma szkodliwego wpływu na wątrobę i żołądek. Ponadto nawadnia organizm i gasi pragnienie tak jak napój izotoniczny. 

Polecane