Krew w kale - przyczyny i powikłania
Krew w kale i jej rodzaje
Właściwa ocena krwi znajdującej się w kale jest niezwykle istotna, ponieważ obecność krwi na papierze a duża ilość skrzepów to istotna różnica, zwłaszcza w odkryciu przyczyny krwawienia. Ze względu na to warto dokładnie zaobserwować jej wygląd, aby móc odpowiedzieć na pytania lekarza. Niekiedy krew w kale może być spowodowana zwykłym otarciem okolic odbytu, które nie są niczym groźnym, innym razem natomiast może świadczyć i uszkodzeniu lub chorobie jelita. Ze względu na różnorodne przyczyny, krew w kale można podzielić na „świeżą” o jasnym, czerwonym zabarwieniu oraz ciemną. Pierwsza z nich to zazwyczaj objaw uszkodzenia wcześniej powstałych żylaków lub hemoroidów. Zazwyczaj występuje ona w towarzystwie takich objawów jak zaparcia, swędzenie oraz pieczenie, a jej ilość nie jest zbyt obfita. Może pojawić się także podczas zakażeń wirusowych i bakteryjnych oraz z powodu pęknięcia ścianki odbytu, co zdarza się u kobiet po porodzie. Krew w kale o ciemnym zabarwieniu może sygnalizować odmienne powody jej występowania. Wówczas stolec jest smolisty, co może świadczyć o źródle krwawienia w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Ciemna barwa krwi jest spowodowana „drogą”, jaką krew musi pokonać zanim zostanie wydalona, napotykając po drodze różne bakterie i procesy trawienne. Taki stan może sygnalizować rozwijającą się chorobę w obrębie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.
Krew w kale – przyczyny
Do jednej z najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu należą hemoroidy. To nic innego jak małej wielkości guzki krwawnicze. Występują równie często jak żylaki odbytu, które stanowią przerost splotów żylnych i objawiają się bólem, pieczeniem oraz skąpą ilością krwi w kale. Aby pozbyć się tego uciążliwego schorzenia można stosować łatwo dostępne w większości aptek środki, jednak w niektórych przypadkach stosuje się metody operacyjne. Obecność krwi w kale może być spowodowana wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, podczas którego dochodzi do licznych owrzodzeń błony śluzowej. Choroba Leśniowskiego-Crohna może objawić się czerwoną krwią w kale oraz bólem podbrzusza i różnorodnymi zmianami w okolicach odbytu. Jednym z groźniejszych przyczyn obecności krwi w kale są polipy jelita grubego oraz nowotwór tego obszaru. Sama obecność krwi w stolcu może występować na skutek powstania polipów w jelicie grubym, w przypadku których dochodzi do tzw. krwawienia utajonego, bardzo niebezpiecznego dla zdrowia. Jej ilość zależy od wielkości polipów. Niektóre z nich mogą rozwinąć się w nowotwór jelita grubego, które również skutkują obecnością krwi w kale, również w formie utajonej.
Krew w kale i jej rozpoznawanie
Ze względu na to, że obecność krwi w kale może być niegroźna a niekiedy sygnalizować powstawanie nowotworu, każdorazowo powinna być skonsultowana z lekarzem. Po wywiadzie, uwzględniającym wygląd krwi w stolcu i badaniu palpacyjnym, lekarz zleci badania pozwalające wykluczyć przyczyny obecności krwi w kale. Standardowo wykonuje się wówczas test na krew utajoną, który wykrywa obecność hemoglobiny. W przypadku pozytywnego wyniku testu i utrzymującej się krwi w kale, diagnostyka zostaje poszerzona w kierunku nowotworu jelita grubego, żołądka czy też przełyku.