Po tym poznasz, że w nodze robi się zakrzep. 5 objawów, których nie wolno lekceważyć
Zakrzepica, która niektórym znana jest również pod nazwą zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba. Może nie dawać żadnych sygnałów, dopóki pacjent nie znajdzie się w stanie zagrożenia życia i nie trafi do szpitala. W jej przypadku niezwykle ważne jest więc, by nie lekceważyć objawów, a natychmiast udać się po pomoc.
„W większości przypadków dotyczy żył kończyn dolnych lub żył segmentu udowo-biodrowego, jednak może również wystąpić w zakresie żył kończyn górnych, trzewnych, a nawet żyły próżnej. Choroba ta jest następstwem zmian określanych jako triada Virchowa, w skład której wchodzą: uszkodzenie ściany naczynia, zwolnienie przepływu krwi oraz zmiany jej składu. Do powstania zakrzepicy z reguły wystarczają 2 z 3 wymienionych czynników triady Virchowa” – czytamy w badaniu „Zakrzepica żył głębokich - czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym?” przeprowadzonym przez Marię Kałas, Mariusza Siemińskiego i Łukasza Skorupę.
Taki ból to znak, że w nodze robi się zakrzep
Jednym z najważniejszych sygnałów od naszego ciała, że w nodze robi się zakrzep, jest ból nóg przy chodzeniu. Zazwyczaj zlokalizowany jest w łydce. Charakterystycznym sygnałem jest to, że ból nasila się podczas chodzenia lub stania. Zmniejsza się lub ustępuje, gdy noga jest unieruchomiona albo gdy zostanie uniesiona ku górze.
Ból może powodować też obrzęk, który zazwyczaj pojawia się tylko w jednej nodze, która dotknięta jest zakrzepicą. Może obejmować kostki, łydkę, a nawet udo. Przyczyną takiego stanu jest zastój krwi w żyle zablokowanej przez zakrzep.
Czy można łączyć pomidora z ogórkiem? Ekspertki mówią wprost Czy można pić wodę po kiszonkach? Dietetyk mówi wprostWidzisz to na skórze? Uważaj, to może być zakrzepica
Trzecim sygnałem od naszego ciała, który alarmuje, że dzieje się coś złego, jest zasinienie skóry. Skóra na stopach i podudziach może stać się sina, co jest wynikiem słabego krążenia krwi i niedotlenienia tkanek, wywołanych przez obecność zakrzepu, który blokuje przepływ krwi. W tym miejscu zazwyczaj skóra jest też chłodniejsza niż reszta ciała.
Warto też zwrócić uwagę na to, że w miejscu tworzenia się zakrzepu skóra może być cieplejsza i przybierać czerwonawy kolor. Takie zmiany oznaczają, że rozwinął się duży stan zapalny. Powodem do niepokoju powinny być też żyły na powierzchni skóry, które stały się bardziej widoczne, wypukłe i sprawiają wrażenie nadmiernie napełnionych. Jest to wynikiem wzmożonego ciśnienia w żyłach powierzchniowych.
Leczenie zakrzepicy żył głębokich
Jak informuje Jerzy Windyga w badaniu „Leczenie wstępne i wtórna profilaktyka zakrzepicy żył głębokich”, główne cele leczenia ostrej zakrzepicy żył głębokich to zatrzymanie narastania skrzepliny i obniżenie ryzyka wystąpienia zatoru tętnicy płucnej. Wykorzystuje się do tego leki przeciwkrzepliwe. Kontynuacją leczenia wstępnego, które zazwyczaj trwa 5–10 dni, jest wtórna profilaktyka przeciwzakrzepowa. Ma zapobiegać nawrotom zakrzepicy i chronić pacjenta przed wystąpieniem zespołu pozakrzepowego.
„Czas stosowania wtórnej profilaktyki przeciwzakrzepowej jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, ale najczęściej zawiera się w okresie 3–12 miesięcy. Od wielu już lat podstawowymi lekami stosowanymi we wtórnej profilaktyce zakrzepicy żył głębokich są pochodne dihydroksykumaryny, określane także jako antagoniści witaminy K” – czytamy.
Źródło:
Zakrzepica żył głębokich — czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym?; Maria Kałas - Kliniczny Oddział Ratunkowy, Mariusz Siemiński i Łukasz Skorupa - Klinika i Katedra Medycyny Ratunkowej, Gdański Uniwersytet Medyczny; Copyright © 2019 Via Medica ISSN 1897–3590,
Leczenie wstępne i wtórna profilaktyka zakrzepicy żył głębokich, Jerzy Windyga, https://core.ac.uk/download/pdf/268448268.pdf