Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Lek dla chorych na cukrzycę znika z listy refundacyjnej
Fot. Canva

Lek dla chorych na cukrzycę znika z listy refundacyjnej

1 października 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 października będzie obowiązywał nowy wykaz leków refundowanych, w którym zabraknie ważnego leku dla diabetyków. Mowa o preparacie Trulicity, który znika z listy leków refundowanych. Czy inne leki na cukrzycę będą dostępne?

Lek dla diabetyków znika z listy refundacyjnej

Do tej pory na liście refundacyjnej znajdował się lek Trulicity, będący analogiem GLP-1 stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że decyzja o refundacji wygaśnie - ma ona dotyczyć wszystkich dostępnych dawek preparatu, czyli 0,75 mg, 1,5 mg, 3 mg i 4,5 mg. Stanie się tak, bowiem producent nie dopełnił wszystkich wymogów.

- Złożone przez Eli Lilly Polska sp. z o.o. wnioski o kontynuację refundacji leku Trulicity nie spełniały warunków określonych przepisami art. 13 ust. 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 930, z późn. zm., dalej jako ustawa o refundacji), który jednoznacznie wskazuje maksymalną cenę leku wnioskowanego wymaganą w przypadku objęcia refundacją produktu w momencie zakończenia jego okresu wyłączności rynkowej lub ochrony patentowej. - podaje Ministerstwo.

Dodaję do szamponu i myję włosy jak zawsze. Dzięki temu patentowi rosną jak szalone
Nie tylko zimne ręce i nogi. Po tym poznasz, że masz słabe krążenie

Refundacja może powrócić?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lek Trulicity będzie mógł zostać ponownie objęte refundacją, gdy podmiot odpowiedzialny złoży wnioski spełniające wymogi ustawy o refundacji. Pacjenci mają dostępne inne leki, z tej grupy, które są objęte są refundacją - wystarczy porozmawiać ze swoim lekarzem o diabetologiem o ewentualnej zmianie.

Polecamy: Czy otyłość u dzieci jest dziedziczna? Warto zwrócić uwagę na pewną zależność

Jaka alternatywa dla chorych?

Na stronie gov.pl opublikowano informację, że w ramach refundacji nadal będą dostępne leki z grupy analogów GLP-1, czyli Ozempic i Suliqua. Będą one refundowane dla pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, poziomem HbA1c wynoszącym co najmniej 7,5 proc., otyłością (BMI≥30 kg/m2) oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym lub uszkodzeniem innych narządów.

Refundacją objęci zostaną także pacjenci z występującymi dwoma czynnikami ryzyka z listy: nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, w wieku powyżej 55 lat u mężczyzn i 60 lat u kobiet, a także palący tytoń.

Zobacz też:

Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

To dodatkowe świadczenie dla chorych na cukrzycę. Niewiele osób o nim wie

Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu
Spanie w skarpetkach jest dobre dla osób z problemami naczyniowymi. Spróbuj, a nie pożałujesz
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko