Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby
Marta Uler
Marta Uler 30.09.2024 09:56

Wstajesz w nocy do toalety? To może być wczesny objaw choroby

Oddawanie moczu w nocy może być objawem cukrzycy
Fot. Canva/instagram.com/marekskoczylas.pl

Bywa tak, że kładziesz się wieczorem spać, ale po chwili jednak wstajesz i jeszcze raz idziesz do toalety? A może wybudzasz się w środku nocy, bo czujesz, że masz pełny pęcherz? Od czasu do czasu każdemu się to zdarza, zwłaszcza jeśli wieczorem wypił kilka herbatek.

Jednak, jeśli to nocne wstawanie na siusiu staje się normą, warto się przebadać. To może być kwestia jakiejś nerwicy, ale także poważniejszej choroby, jaką jest cukrzyca.

Nocne wędrówki do toalety – co jest normą, a co nie

Wielu lekarzy jest zdania, że w nocy nie powinno się chodzić do toalety. Nasz organizm jest tak skonstruowany, że generalnie, powinien spokojnie dać radę wytrzymać bez siusiania aż do rana. Mocz się nieco zagęszcza i dopiero rano do mózgu dochodzi sygnał, że trzeba udać się do łazienki.

To nie jest też tak, że gdy od czasu do czasu obudzimy się w nocy na siusiu, mamy podejrzewać, że coś nam dolega. Jeśli opijemy się wieczorem, szczególnie herbatą (teina jest moczopędna), to oczywiście, że w nocy możemy poczuć potrzebę. Według przyjętych norm uznaje się za naturalne odczucie potrzeby skorzystania z  toalety w  celu oddania moczu 1  raz w  ciągu nocy. 

Zastanowić się powinniśmy dopiero wtedy, kiedy te nasze nocne wędrówki stają się częstsze. Wtedy dobrze skonsultować to z lekarzem, bo może się okazać, że w naszym organizmie rozwija się jakaś choroba. Jednym z pierwszych, jeszcze bardzo subtelnych, objawów cukrzycy, jest właśnie nocne oddawanie moczu.

Fot. Pixabay/gpointstudio
Rafał Maserak znów wystąpił w okularach przeciwsłonecznych. Wyjawił, że to przez chorobę To musisz łykać po 50. Witamina D i wapń to tylko początek

Kiedy powinna się zapalić żółta lampka?

O tym, kiedy powinniśmy być czujni, mówi dr Marek Skoczylas (@marekskoczylas.pl) na Instagramie:

„Pierwszym, niepokojącym objawem, mogącym sugerować, że zbliża się do nas cukrzyca, jest częstsze oddawanie moczu. Objaw ten, w początkowych etapach cukrzycy, trudno zauważyć. Niemniej jednak żółta lampka zaświeca się z reguły pacjentom wtedy, kiedy czują potrzebę skorzystania z toalety wieczorem i wybudzają się”.

Lekarz wyjaśnia, na czym polega ten mechanizm: „Częstsze oddawanie moczu jest odruchem obronnym naszego ciała przed nadmiarem glukozy we krwi. Organizm stara się wydalić nadmiar glukozy, dlatego rozcieńcza ją z moczem i wydala na zewnątrz. Wysoki poziom glukozy we krwi zmusza chorego do częstszego odwiedzania toalety”. 

Inne nietypowe objawy cukrzycy

Lekarz wskazuje także na inne nietypowe objawy, jakie w początkowej fazie może dawać cukrzyca. 

To może być np. spadek odporności: „Niestety także zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje, zarówno wirusowe, jak i bakteryjne, a w tym, wszelkiego rodzaju, co jest bardzo charakterystyczne, zakażenia układu oddechowego”. Ale także mogą to być infekcje grzybicze, w tym w obrębie jamy ustnej, pochwy, a także skóry.

Tym, co szczególnie powinno nas zaniepokoić i skłonić do szybkiego wykonania badań w kierunku cukrzycy, są, jak podkreśla Marek Skoczylas, częste infekcje układu moczowego. „Czyli po prostu zapalenia pęcherza moczowego. Ma to związek z podwyższonym stężeniem glukozy w naszym moczu, a to, jak nietrudno wywnioskować, stwarza środowisko do rozwoju patogenów”.

Jeśli zatem często chodzisz do toalety, zwłaszcza wieczorem i w nocy, nie powinieneś tego bagatelizować. Natomiast jeśli do tego cierpisz na nawracające zapalenia pęcherza, wizyta u lekarza jest niezbędna.

Zobacz także:

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Pies wyczuwa te choroby zanim pojawią się objawy. Wywącha raka, cukrzycę czy nadchodzący atak padaczki

Wciąż chce ci się pić? Lekarz: To może być poważny objaw

Po tym poznasz, że robi się zakrzep. 7 objawów
Ból łydki, zakrzepica
Zakrzepica
Zakrzepica, nazywana również zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba, która może rozwijać się w sposób skryty, nie dając wyraźnych objawów aż do momentu, gdy pacjent z zagrożeniem życia trafi na SOR. Oto 7 objawów tej niebezpiecznej choroby. Po tym ją poznasz.Zakrzepica to schorzenie, w którym w żyłach tworzą się skrzepy krwi (tzw. zakrzepy), blokując przepływ krwi. Najczęściej rozwija się w żyłach głębokich nóg, co może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, takich jak zespół pozakrzepowy czy przewlekła niewydolność żylna. Zakrzepicę może wywołać wiele czynników, w tym długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), stosowanie leków hormonalnych, otyłość, palenie papierosów czy ciąża. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy, pacjenci po złamaniach i operacjach ortopedycznych oraz kobiety w ciąży. Te osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na poniższe objawy.
Czytaj dalej
Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport
Warzywa i owoce zanieczyszczone pestycydami
Warzywa i owoce zanieczyszczone pestycydami
Zdrowa dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, tymczasem... wiele z nich wcale nie jest dla nas zdrowych i bezpiecznych. Coraz częściej zwraca się uwagę na problem nadmiernego użycia pestycydów, które pozostają na powierzchni tych produktów i mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka. Niedawno opublikowano raport, z którego wynika, że na niektóre warzywa i owoce powinniśmy szczególnie uważać. Wiele z nich jest bardzo zanieczyszczonych.
Czytaj dalej