Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani
Fot. Canva

Lek na depresję niszczy raka. Jest bezpieczny i tani

2 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

To przełomowe odkrycie: popularny antydepresant jest w stanie niszczyć komórki agresywnego guza mózgu. Do takiego wniosku doszli szwajcarscy naukowcy. Przetestowali 130 różnych leków na komórkach nowotworowych i okazało się, że najskuteczniejsza z nich był wortioksetyna.

Chociaż wyniki są obiecujące, to jeszcze wczesny etap prac. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby w pełni ocenić skuteczność wortioksetyny oraz określić optymalne schematy leczenia.

Lek na depresję uderza w raka

Szwajcarscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować podejście do leczenia glejaka mózgu . Trzeba podkreślić, że to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów. Nie daje dobrych rokowań – chorzy przeważnie umierają w ciągu trzech miesięcy od diagnozy, a operacja czy radioterapia mogą ten czas wydłużyć tylko do roku. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu wykazały, że nowe światło rzuca tu wortioksetyna – lek powszechnie stosowany w leczeniu depresji.

Wortioksetyna to lek, który działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz modulator receptorów serotoninowych. Jego unikalny mechanizm działania sprawia, że może nie tylko łagodzić objawy depresji, ale także wpływać na różne procesy biologiczne, takie jak neurogeneza czy plastyczność synaptyczna. Naukowcy zauważyli, że te same mechanizmy mogą mieć znaczenie w kontekście terapii nowotworowej.

Ważny komunikat dla grzybiarzy. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje
To superfood pomaga oczyścić organizm z toksyn. Działa jak odkurzacz

Wortioksetyna walczyła z rakiem

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature Medicine". Naukowcy testowali substancje neuroaktywne, które są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, m.in. leki przeciwdepresyjne , na chorobę Parkinsona, a także przeciwpsychotyczne. Łącznie przetestowano ok. 130 różnych substancji z wykorzystaniem tkanki nowotworowej pobranej od 40 pacjentów. Okazało się, że testowane leki przeciwdepresyjne były wyjątkowo skuteczne, a szczególnie wortioksetyna.

W badaniach zespół naukowców przeprowadził eksperymenty na komórkach glejakowych, które wykazały, że wortioksetyna może hamować wzrost komórek nowotworowych oraz indukować ich apoptozę. Dodatkowo, badania na modelach mysich potwierdziły te rezultaty, pokazując znaczną redukcję wielkości guzów oraz poprawę stanu zdrowia.

Potencjalne korzyści dla pacjentów

Chociaż wyniki są obiecujące, badania znajdują się jeszcze na wczesnym etapie. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby ocenić skuteczność wortioksetyny u ludzi oraz określić optymalne schematy leczenia. Istnieje także potrzeba zbadania ewentualnych interakcji z innymi lekami oraz skutków ubocznych.

„To odkrycie może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów z glejakiem mózgu. Wortioksetyna, jako środek dobrze znany i stosunkowo bezpieczny, może stać się elementem terapii skojarzonej, co pozwoli na bardziej efektywne leczenie” – podkreśla prowadzący badania profesor Jan Müller.

„Lek został już zatwierdzony, nie musi przechodzić skomplikowanej procedury zatwierdzania i wkrótce może uzupełnić standardową terapię tego śmiertelnego guza mózgu. Jednak nie wiemy jeszcze, czy lek działa u ludzi i jaka dawka jest wymagana do zwalczenia guza, dlatego konieczne są badania kliniczne” – powiedział neurolog Michael Weller, współautor badania.

Zobacz także:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Tomasz Jakubiak zdobył się na trudne wyznanie. Choruje na nowotwór “bardzo ciężki do wyleczenia”

To jeden z najbardziej bolesnych raków. Bagatelizujemy jego pierwsze objawy

Lek dla chorych na cukrzycę znika z listy refundacyjnej
Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko