Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > 1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 30.09.2024 14:08

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Rak piersi, mammografia
Fot. Freepic

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Wciąż we wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest zbyt mało przypadków, bo ok. 25 proc., stąd tak duże przywiązanie do profilaktyki, głównie wtórnej, czyli badań skryningowych.

We wczesnym stadium zaawansowania wykrywanych jest tylko ok. 25% przypadków choroby - tak podreślali eksperci w ramach debaty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z cyklu "Onkologia - Wspólna Sprawa". Eksperci apelują o to, by wykonywać badania.

 

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi

Rak piersi odpowiedzialny jest za prawie ¼ wszystkich zachorowań na nowotwory w przypadku kobiet.

 "Jeśli uświadomimy sobie, że 1 na 8 kobiet w ciągu całego swego życia zachoruje na raka piersi, to pokazuje, z jak dużym problemem mamy do czynienia"  wyjaśniała dr Katarzyna Pogoda, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii - PIB w Warszawie.

510.jpg
Fot. Freepic

Profilaktyka ma ogromne znaczenie

 Zdaniem ekspertki profilaktyka ma ogromne znaczenie, po to, by wykryć niebezpieczne zmiany, zanim dojdzie do zaawansowanego stadium. Choć mamy dostęp do bardzo nowoczesnych terapii, niestety nie w każdym przypadku możliwe jest całkowite wyleczenie każdej pacjentki.

Trzeba podkreślić, że rak piersi jest niejednorodną jednostką chorobową, natomiast plan leczenia oraz rokowanie pacjentki uzależnione jest od podtypu nowotworu. To rak hornonozależny, potrójnie ujemny, HER2-dodatni. Dr Pogoda podkreśla, że rak piersi na tle wszystkich nowotworów jest jednostką chorobową, dobrze rokującą.

„W przypadku pacjentek z wczesnym rakiem piersi mamy aż 80% szansy na wyleczenie” - powiedziała dr Pogoda.

Mammografia jest bardzo ważna

Jak wyjaśnia prof. Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi, ICZMP w Łodzi, zgłaszalność na badania przesiewowe nie wygląda dobrze, bo ok. 31 proc. POlek uczestniczy w profilaktycznych badaniach mammograficznych.

Jak się okazuje, mammografia to najbardziej skuteczna metoda, umożliwiająca wykrycie raka piersi. Przekłada się nie tylko na znacznie większe szanse wyleczenia, lecz ograniczenie intensywności terapii. Ważna jest oczywiście identyfikacja kobiet o wysokim ryzyku zachorowania na raka piersi w związku z określonymi mutacjami genetycznymi - BRCA 1 i 1, wymagającej specjalnej opieki.

Dodajmy, że w przypadku raka piersi plan leczenia i rokowanie pacjentki zależne są od jego podtypu. Podejście do leczenia raka piersi zmieniły też badania genetyczne. Zleca się je w tych przypadkach, gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka piersi. Natomiast wprowadzenie chemioterapii przedoperacyjnej to spora zmiana dotycząca ok. 50 proc. pacjentek, a leczenie skojarzone pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych wyników.

Czytaj też:

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje

Samobadanie piersi - instrukcja krok po kroku. Specjalista tłumaczy\

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?