Lubisz brać gorący prysznic? Możesz sobie poważnie zaszkodzić
Gorący prysznic – kto go nie lubi? Jest przyjemny, relaksuje i… na tym można skończyć wymienianie jego zalet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gorąca woda ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na skórę. Co więcej, może również szkodzić sercowcom i kobietom w ciąży. Jakie są inne skutki kąpieli w gorącej wodzie?
Gorący prysznic na co dzień?
Gorąca kąpiel powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oczyszcza też organizm i łagodzi migreny i bóle mięśni. Dlatego tak chętnie kąpiemy się w gorącej wodzie. Jednak kąpiele tego rodzaju mają też swoją ciemną stronę. Zauważyć ją możemy tuż po – stajemy się wówczas bardziej senni i pozbawieni sił. Gorący prysznic przesusza skórę, ponieważ pozbawia ją naturalnych olejków ochronnych – przesuszenie dodatkowo wzmocnić może stosowanie mocno pieniących się środków kosmetyków do kąpieli. Skóra staje się wówczas „bezbronna” – bez naturalnej ochrony łatwiej atakują ją infekcje skórne.
Ciepła woda rozciąga skórę i równocześnie sprawia, że szybciej się starzeje. Gorące kąpiele nie ułatwiają też organizmowi zwalczania drobnoustrojów i bakterii. Już dawno temu odradzano branie gorących kąpieli podczas menstruacji – spowodować może problemy z oddychaniem, zaburzyć krzepnięcie krwi i być przyczyną omdlenia.
O szkodliwości gorącej wody w mediach społecznościowych opowiedział Mahyar Maddahali, lekarz specjalizujący się w chirurgii naczyniowej, prowadzący kanał edukacyjny “Its'a dr Max”. Medyk potwierdził, że polewanie się gorącą wodą może zaszkodzić cerze, spowodować jej zaczerwienienie i podrażnienie.
Gorące prysznice są szkodliwe dla tych osób
Branie gorącego prysznica co jakiś czas nie jest szkodliwe – szkodzi przede wszystkim jego nadmiar. Jednak dla niektórych osób kąpiel jak ta może wyjątkowo zaszkodzić. Są to:
- osoby z cerą naczynkową i tendencją do powstawania pajączków,
- osoby z bardzo suchą, napiętą i łuszczącą się skóra,
- osoby z trądzikiem, egzemą i innymi problemami skórnymi,
- osoby z nadciśnieniem i problemami z krążeniem.
Zwiększenie temperatury ciała nawet o 1 stopień Celsjusza przyspiesza akcję serca nawet o 20 uderzeń na minutę i równocześnie obniża zawartość tlenu w krwi tętniczej. Oddech wówczas przyspiesza i mogą pojawić się zawroty głowy i utraty przytomności. Dlatego tak bardzo szkodliwa może być gorąca kąpiel dla osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami w krzepliwości krwi i z chorobami serca.
Gorąca woda bywa wyjątkowo szkodliwa dla włosów i skóry głowy, jeśli mają tendencję do nadwrażliwości i nadmiernego przetłuszczania. Podczas mycia głowy woda powinna być na tyle ciepła, by usunąć łój i inne zanieczyszczenia, lecz nie gorąca.
Lecznicze właściwości kąpieli
Efekt jaki uzyskamy podczas kąpieli zależy w głównej mierze od temperatury wody. Woda o temperaturze od 25 do 30 st. C pobudzi, doda energii poprawi ukrwienie skóry. Jednak kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty. Kąpiel w wodzie o temperaturze 36 st. C odpręża, redukuje zmęczenie i pobudza.
Gdy woda przekracza 37 st. C, kąpiel zaczyna mieć właściwości rozgrzewające, likwiduje ból mięśni, łagodzi pewne bóle i ułatwia zasypianie. Gorącą kąpiel dobrze wziąć po wysiłku fizycznym. Najlepiej by trwała od 15 do 30 minut.
Do codziennej higieny zaleca się stosowanie prysznica. Kąpiel w wannie przyczynia się do odprężenia i powinno się z niej korzystać okazjonalnie.