Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Rano lepiej nie myć twarzy – prawda czy fałsz?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.10.2023 17:37

Rano lepiej nie myć twarzy – prawda czy fałsz?

mycie twarzy
VALUA VITALY/Shutterstock

Influencerki w mediach społecznościowych doradzają, by rano nie myć twarzy, jeśli ma się podrażnioną i suchą skórę. Jako argument podają, że poranne mycie twarzy zmywa warstwę lipidową skóry i powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Jednak czy mają rację?


 

Czy poranne mycie twarzy jest szkodliwe?

Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałby, że poranne mycie twarzy ma negatywny wpływ na stan cery. Co więcej, wielu dermatologów uważa, że nie jest możliwa prawidłowa pielęgnacja skóry, bez porannego umycia jej. Dzięki temu usuwamy z niej brud, łój i zanieczyszczenia gromadzące się na niej podczas nocy.
 Projekt bez nazwy - 2023-10-15T173150.885.png

Zauważyłeś, że Twoja skóra jest żółta? To jeden z objawów żółtaczki, którego nie wolno lekceważyć Jakie są objawy grzybicy w organizmie? Nie bądź obojętny wobec nich!

Jak pielęgnować skórę twarzy?

Najlepiej umyć ją dwa razy dziennie – rano i wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Bez względu na rodzaj skóry, dermatolodzy zalecają, by nie myć twarzy więcej niż 2 razy dziennie. Wówczas faktycznie możemy usunąć z warstwę ochronną i spowodować podrażnienia.

W ciągu dnia twarz powinno się myć, jeśli intensywnie się pocimy – np. podczas treningu czy podczas pracy.

W godzinach wieczornych należy za to zadbać, by ze skóry usunąć smog, pot i makijaż. Jeśli zaniedbamy to, skutkiem może być rozszerzenie porów i wypryski. Skóra może się też stać matowa. Niemyta skóra również szybciej się starzeje.

Do porannego mycia skóry twarzy często wystarczy zwykła woda – w szczególności dla osób niemających skóry łojotokowej. Wieczorem z kolei skórę twarzy najlepiej oczyścić przy użyciu kosmetyków dopasowanych do rodzaju cery. 

Co stanowi zagrożenie dla skóry?

Są to m.in. wolne rodniki. Z ich powodu może dojść do uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny i tym samym do przedwczesnego starzenia. Wolne rodniki przenoszą się także przez smog, dym i kurz. Dlatego tak ważne jest mycie skóry rano. Zagrożenie dla skóry stanowią również:

  • zanieczyszczenia powietrza,
  • promieniowanie,
  • dieta bogata w przetworzoną żywność i fasf food’y,

Jaką dietę lubi cera?

Stan cery w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Niemniej równie ważny jest styl życia, jaki prowadzimy. Jedzenie, które lubi cera to:

  • produkty bogate w witaminę A np. jajka, ryby morskie, oleje roślinne, marchew, jarmuż,
  • produkty bogate w witaminę C np. cytrusy, maliny, truskawki, porzeczki, żurawina,
  • produkty bogate w witaminę E np. jajka, zboża, kasza gryczana, orzechy, oleje roślinne.