Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Dlaczego powstają zmarszczki? Poznaj 5 wrogów Twojej skóry
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 29.08.2023 14:51

Dlaczego powstają zmarszczki? Poznaj 5 wrogów Twojej skóry

zmarszczki
canva

Skóra chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Jest barierą, bez której organizm nie jest w stanie zachować wewnętrznej równowagi. Można ją uznać za papierek lakmusowy – jej stan odzwierciedla, jak żyjemy. Zmarszczki to także efekt niewłaściwych nawyków, a nie wyłącznie objaw starzenia się organizmu. Ich powstawanie można znacznie spowolnić. Wyjaśniamy, jak to zrobić! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem mgr Martą Łozowską, specjalistą medycyny i kosmetologii estetycznej.

 

Stres i niezdrowa dieta

Stres jest jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek: „Głównym wrogiem, który może powodować zmarszczki jest stres. Niestety niszczy on cały organizm doprowadzając do tego, że nasze całe ciało się starzeje, przez co powstają zmarszczki." - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.

Stres osłabia funkcje ochronną płaszcza hydrolipidowego. W rezultacie skóra traci jędrność, staje się bardziej podatna na urazy mechaniczne, ziemista i przesuszona oraz powstają na niej zmarszczki. Zestresowaną skórę należy dokładnie oczyszczać – rano i wieczorem. W codziennej pielęgnacji dobrze jest skoncentrować się na wzmocnieniu funkcji ochronnych skóry poprzez korzystanie z kosmetyków odbudowujących barierę hydrolipidową skóry.

„Kolejnym czynnikiem powodującym zmarszczki jest nieprawidłowa dieta, a w szczególności ta bogata w sól, fast foody i niezdrowe przekąski. Takie odżywianie powoduje, że nasze ciało bardzo szybko się starzeje i skóra od środka staje się wysuszona”. - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.

Cera „lubi” produkty zawierające antyoksydanty. Ich bogatymi źródłami są m.in. zielona herbata, kakao, czosnek, jagody acai. Elastyczność skóry poprawiają również krzem i cynk, które znajdziemy m.in. w daktylach, kaszy gryczanej, owocach morza. Starzenie skóry spowalniają także witaminy A i C.

Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Niewłaściwa higiena snu i picie małej ilości wody

„Niehigieniczny tryb życia również będzie pogłębiał zmarszczki, czyli chodzenie zbyt późno spać czy spanie w pełnym lub niedomytym makijażu. Podczas spania między godziną 22 a 3 rano wytwarza się najwięcej hormonów regeneracyjnych dla skóry, dlatego ważne aby sen był najbardziej wartościowy właśnie w tych godzinach”. - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.

Zbyt krótki sen przyczynia się do powstawania zmarszczek – odpowiednia ilość snu wynosi 7-8 godzin. Zdrowy sen to jeden z najlepszych kosmetyków dla skóry. Po północy do godziny 2:00 organizm zaczyna naturalny detoks, podczas którego usuwa nagromadzone toksyny.

„Picie zbyt małej ilości wody również będzie bardzo niekorzystnie wpływać na naszą skórę. Niestety soki, napoje energetyczne, kawa, herbata, itp. nie zastąpią wody, gdyż jest ona głównym budulcem naszych komórek." - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.  

Prawidłowo nawodniony organizm wolniej się starzeje. Skóra osoby pijącej za mało wody jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, infekcje i alergie.

Nałogi

„Nałogi takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, ale także słodycze będą destrukcyjnie wpływały na stan naszej skóry. Wiele osób nie traktuje słodyczy jako nałóg, jednak jest to olbrzymi problem, który nie tylko odbija się na sylwetce, ale również na przyspieszonym starzeniu komórek całego ciała. Badania pokazują, że nadmierne ilości cukru doprowadzają do rozwoju nowotworów." - powiedziała kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.  

Palenie drastycznie pogarsza stan skóry. Im dłużej ktoś pali, tym zmarszczki stają się wyraźniejsze. Palenie uszkadza też skórę na szyi, dłoniach i przedramionach. Zmarszczki spowodowane przez ten nałóg są zazwyczaj nieodwracalne.

Nadmiar cukru w diecie to także wróg skóry. Powoduje proces zapalny doprowadzający do stresu oksydacyjnego przyczyniającego się do starzenia się skóry w każdym aspekcie, również i powstawania zmarszczek. 
 

Polecane