Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.07.2023 14:35

Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób

świąd skóry
canva

Gdy myślimy o świądzie skóry, pierwszym skojarzeniem zazwyczaj są choroby dermatologiczne. Jednak to tylko jedna z możliwych przyczyn. Powodów jest więcej. Świąd skóry to także objaw groźnych chorób np. wątroby i nerek.

 

Choroby wątroby i choroby tarczycy

Świąd skóry jest objawem niektórych chorób wątroby np. schorzeń oddziałujących na przepływ żółci przez drogi żółciowe wątroby. Nie zostało wciąż ustalone, co w tym przypadku powodują świąd skóry. Prawdopodobnie udział w tym mogą mieć kwasy żółciowe, histamina, opioidy i metabolity progestgeronu. By złagodzić tę dolegliwość stosowane są leki jak np. cholestyramina, opioidy i leki przeciwdepresyjne. 

Choroby wątroby mogące powodować świąd skóry to:

  • marskość wątroby,
  • zapalenie wątroby typu B i C,
  • alkoholowa choroba wątroby,
  • stłuszczeniowa marskość wątroby.

Świąd skóry bywa objawem choroby Hashimoto i niedoboru jodu. Może też pojawić się u osób mających nadczynność tarczycy. Również w tym przypadku wciąż nie zostało ustalone, co powoduje tę dolegliwości – według jednego z założeń swędzenie skóry może być objawem reakcji układu odpornościowego.

Takie sygnały wysyła organizm, gdy brakuje mu żelaza. Te 8 objawów to wołanie o pomoc Top 3 witaminy młodości i ich źródła w diecie. Psychodietetyk wskazuje te najważniejsze

Niewydolność nerek i choroby krwi

Świąd skóry wśród osób mających niewydolność nerek występuje powszechnie – może go odczuwać nawet 90% chorych. Również w tym przypadku nie została ustalona jedna przyczyna dolegliwości, lecz lekarze przypuszczają, że powodem mogą być:

  • czynniki immunologiczne,
  • uwalnianie histaminy, 
  • zbyt duża aktywacja komórek tucznych.

Pacjenci z chorobami krwi takimi jak: białaczka, chłoniak, czerwienica prawdziwa również mogą odczuwać swędzenie skórne. Objaw ten bywa niekiedy sygnałem ostrzegającym o zbliżającym się nowotworze np. raku płuc lub piersi.

Stwardnienie rozsiane i cukrzyca

Świąd skóry mogą powodować także choroby układu nerwowego np. stwardnienie rozsiane. Odczuwa go ok. 35% osób na nie chorujących. Swędzącymi obszarami są przeważnie głowa, twarz, ręce i nogi. W przypadku stwardnienia rozsianego świąd bywa uporczywy i może się nasilać – czynnikiem powodującym silniejsze swędzenie jest ciepło. Do łagodzenia tego stanu stosowane są leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe.

Świąd skóry bywa także objawem cukrzycy. Jednym z najczęstszych objawów dermatologicznych tej choroby jest suchość skóry, dotycząca nawet 40% chorych. Powodem jest prawdopodobnie zaburzenie mikrokrążenia. Najsilniej swędzącym obszarem ciała są podeszwy stóp. Skóra cukrzyków, ze względu na wysoki poziom przesuszenia i pękania, bywa łatwym celem dla grzybów i bakterii.

Jak ustalić co jest przyczyną świądu skóry?

W pierwszej kolejności należy wykonać wywiad lekarski. Pacjent powinien poinformować lekarza, w których miejscu zlokalizowany jest świąd, jakie pojawiły się w związku z tym zmian na obszarze ciała i w jakich porach dnia, świąd się nasila lub słabnie. Warto również powiedzieć lekarzowi, czy nie pojawiły się też inne objawy np. spadek masy ciała, gorączka, nocne poty czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Następnym etapem jest badanie fizykalne, którego celem jest ustalenie, w jakim stanie jest skóra. Później pacjent zazwyczaj kierowany jest na badanie internistyczne i gdy jest to wskazane na dodatkowe badanie np. laboratoryjne i histopatologiczne.

Tagi: Dermatologia