Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników
Fot. Canva / Pexels

Masz obniżony nastrój? Możesz mieć niedobór tych dwóch składników

23 maja 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Depresja to jeden z największych problemów zdrowotnych w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju na depresję cierpi ok. 1,2 mln osób, przy czym wciąż wiele chorych pozostaje niezdiagnozowanych.

Przyczyny depresji mogą być różne. Dzielimy je na biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Niewielu wie, że depresja może być skutkiem niedoborów pokarmowych, zwłaszcza tych dwóch składników.

Przyczyny depresji

Depresja jest zaburzeniem psychicznym związanym z permanentnym obniżeniem nastroju. Symptomy wskazujące na depresję to m.in. niemożność odczuwania radości i utrata dotychczasowych zainteresowań.

- Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować" - wyjaśniła w rozmowie z Pacjentami mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Typowym objawem depresji jest niska samoocena, negatywne myślenie o sobie oraz negatywna wizja świata i przyszłości - tzw. triada depresyjna.

- Chory ma także poczucie obniżonej samooceny. Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Pojawia się tak zwana triada depresyjna, czyli negatywna wizja siebie, świata i przyszłości  - dodała mgr Anna Tulczyńska.

Przyczyny depresji mogą być różne. Wyróżniamy czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe.

Zaliczamy do nich między innymi: predyspozycje genetyczne, niedobory neuroprzekaźników mózgowych (dopaminy, serotoniny i noradrenaliny), zaburzenia hormonalne, choroby somatyczne, traumy i trudne sytuacje życiowe.

Jak pokazują badania, depresja może być skutkiem niedoborów składników pokarmowych, takich jak cynk i witamina D .

- Badania kliniczne pokazują, że są pewne substancje, których brak może powodować objawy takie, jak depresja. Należą do nich między innymi cynk i witamina D3. Kiedy pojawia się u nas pacjent z objawami depresji, często prosimy o wykonanie badań pod kątem ich niedoborów - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby
Od 1 lipca wzrost płacy minimalnej. Tyle wyniesie najniższa pensja

Niedobór witaminy D a depresja

Witamina D pełni kluczowe funkcje w naszym organizmie. Bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej i regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Pomaga w utrzymaniu zdrowych mięśni i stawów, a ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, udaru mózgu i zawału serca.

Badania wykazały związek między niskim poziomem witaminy D a zaburzeniami pracy mózgu (problemami z pamięcią i koncentracją). Jej niedobór został powiązany ze zwiększonym ryzykiem demencji, w tym choroby Alzheimera.

Deficyt witaminy D może skutkować rozwojem depresji. Jej niedobór może przyczyniać się do obniżenia nastroju, przewlekłego zmęczenia i niechęci do wykonywania codziennych czynności.

witamina D
Fot. Canva / Getty Images

Niedobór cynku a depresja

Cynk jest ważnym pierwiastkiem biorącym udział w kluczowych procesach biologicznych organizmu, takich jak synteza białek i hormonów. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i układu nerwowego.

Cynk odpowiada za prawidłową pracy tarczycy i zachowanie równowagi hormonalnej, a także wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Wspiera funkcjonowanie narządów rozrodczych kobiet i mężczyzn, zapobiega przedwczesnej menopauzie i chroni prostatę przez chorobami.

Jak się okazuje, cynk ma także wpływ na nasze zdrowie psychiczne . Jak pokazały badania Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CM UJ oraz Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, u pacjentów w fazie depresji stężenie cynku było niższe niż u osób zdrowych , natomiast w fazie remisji było ono porównywalne w obu grupach.

Przeczytaj też:

Depresja na emeryturze. Psychiatra mówi, co robić

Po tych zachowaniach poznasz, że ktoś ma depresję i stany lękowe. Psychiatra podpowiada

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające
Skąd się biorą kurzajki i jak się ich pozbyć? Podolog tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko