Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby
Daria Siemion
Daria Siemion 23.05.2024 08:00

Jesteś po czterdziestce? Tych objawów nie bagatelizuj, wskazują na choroby

Lekarz przy biurku, pokazuje pacjentce wyniki badań
Fot. Freepik

Kiedy ma się 40 lat nie jest się już pierwszej młodości, ale nie jest się jeszcze starym. To szczególny wiek, w którym może ujawnić się wiele chorób, np. nowotwór czy miażdżyca. Na jakie objawy zwrócić uwagę, by wcześnie wykryć chorobę i mieć szansę wyzdrowieć?

Ryzyko jakich chorób zwiększa się po czterdziestce?

Po 40. roku życia spowolnieniu w organizmie ulega wiele procesów. Może prowadzić to do różnego rodzaju zwyrodnień, przede wszystkim kości i stawów. U osób w średnim wieku mogą pojawić się schorzenia takie jak reumatyzm, bóle kręgosłupa, kolan. Kolejną grupą chorób dotykających często osoby po 40. roku życia są schorzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Chodzi przede wszystkim o zmiany miażdżycowe, nadciśnienie i cholesterol. 

Choroby, które często "uaktywniają się" po czterdziestce:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • miażdżyca,
 • reumatyzm,
 • zwyrodnienia stawów,
 • nowotwory.

Kolejną grupę zagrożeń stanowią choroby dziedziczne. Jeżeli nasz rodzic zmarł  na raka jelita grubego, to mając 40 lat, możemy już go mieć. Choroba może zacząć się dość niewinnie od problemów z wypróżnianiem, uczuciem pełności, a skończyć tragicznie – rak jelita może doprowadzić do zgonu. Równie niebezpieczne są "choroby kobiece", np. rak szyjki macicy czy piersi – tutaj najlepsze rokowania daje wykrycie zmian na wczesnym etapie i szybkie leczenie.

Nie można jednak ukrywać, że wpływ na nasze zdrowie ma nie tylko metryka, ale również nasze czyny i to, w jaki sposób dbamy o swoje zdrowie. Osoby, które od 20 lat palą papierosy, mogą spodziewać się, że po czterdziestce, będą kaszlały, miały trudności z oddychaniem. U niektórych dodatkowo może wystąpić obturacyjna choroba płuc. Podobnie osoby, które od dłuższego czasu nadużywają alkoholu – w wieku 40 lat mogą mieć one stłuszczoną wątrobę.

Nordic walking
U osób prowadzących zdrowy tryb życia ryzyko wystąpienia wielu chorób jest mniejsze Fot. Freepik
4 najcięższe powikłania, które może spowodować nadciśnienie tętnicze Często odczuwasz ból głowy o poranku? Nie lekceważ go, może oznaczać przewlekłą chorobę

Niepokojące objawy po 40. roku życia – na co zwrócić uwagę?

Objawy, które warto skonsultować z lekarzem:

 • wysokie ciśnienie,
 • zawroty głowy,
 • bóle kości i stawów,
 • bóle brzucha,
 • problemy trawienne (biegunki, zaparcia),
 • brak sił i osłabienie,
 • wszystkie inne, które wzbudzają niepokój.

Bilans czterdziestolatka. Co warto zbadać, by wykluczyć choroby?

W ramach prezentu urodzinowego na czterdziestkę warto zafundować sobie pakiet badań – im większy, tym lepiej. Podstawowy pakiet badań dla czterdziestolatka powinien obejmować EKG, morfologię, poziom glukozy, lipidogram i ogólne badanie moczu. Ponadto warto wykonać badanie na krew utajoną w kale oraz ogólne badanie moczu. Warto też zadbać o swój wzrok i zęby.

Na tym jednak nie koniec – w ramach "bilansu czterdziestolatka" warto wykonać kolonoskopię i USG jamy brzusznej. Palacze dodatkowo powinni zbadać wątrobę. 40-letnie pacjentki, oprócz wspomnianych badań, powinny udać się do ginekologa, by ten wykonał komplet badań. Równie ważne jest badanie piersi, czyli mammografia. Te badania należy powtarzać minimum co 2 lata. Mężczyźni z kolei powinni badać prostatę – od tego może zależeć ich życie.

Zobacz też:
Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!

Boisz się, że grozi ci tętniak? Ten test wykonasz w kilka sekund

Polecane