"Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"
- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.
- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań.
Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.
- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.
Lekarzy nie można karać za wystawianie recept
Lekarzy nie można karać za wystawianie recept
„Siódemka NIL” to lista postulatów, które dotyczą między innymi zniesienia bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy, e-bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów, wycofania poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej czy profesjonalnego zaplecza dydaktycznego.
NIL chce także pilnego odstąpienia od kar finansowych dla lekarzy, co ma między innymi związek z rzekomo nienależną refundacją za wypisywanie recept na preparaty mlekozastępcze dla niemowląt.
Zdjęcie z protestu lekarzy, Warszawa 2023r., fot. OZZL
Koniec z teleporadami i receptomatami?
- Poprzedniczka Krajewskiej, minister Katarzyna Sójka, pełniła urząd przez dwa miesiące i przez ten czas zdołała spełnić jeden punkt z naszej listy. Może obecnej uda się pochylić się nad rozwiązaniami proponowanymi przez środowisko lekarskie i zrobić więcej? - zastanawia się Kosikowski.
Ten jeden postulat, z którym się udało, to przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.
- Niezwykle ważną i dla pacjentów, i dla lekarzy kwestią jest zrobienie porządków z teleporadami i receptomatami, gdyż obserwujemy masowe wyłudzenia recept przez ludzi, którzy przeznaczają niektóre z preparatów do odurzania się. W tej kwestii też mamy gotowe rozwiązania. Niestety, ich realizację przerwała jesienna kampania wyborcza. Ale walka o parlament się skończyła, więc nie widzę przeszkód, aby decydenci zaczęli działać - podkreśla Kosikowski.
Realne problemy ochrony zdrowia trzeba szybko naprawić
Lekarze zgromadzeni wokół Naczelnej Izby Lekarskiej zdają sobie jednak sprawę, że inaczej rozmawia się z ministrem rządu dwutygodniowego, a inaczej z tym, który będzie pełnił obowiązki przez całą czteroletnią kadencję.
- „Siódemka NIL” jest aktualna niezależnie od tego, kto będzie rządzić. Nasze postulaty wcale nie stracą na w ważności. Nie są to sprawy polityczne, a realne problemy ochrony zdrowia - zapewnia rzecznik NIL.
Według prognoz Ministerstwa Zdrowia, w niedalekiej przyszłości urząd w Ministerstwie Zdrowia obejmie, ale już w rządzie Donalda Tuska, obejmie Izabela Leszczyna, obecnie posłanka na Sejm X kadencji i wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.
“Siedem postulatów lekarzy” z komentarzami lekarzy do poszczególnych: https://nil.org.pl/aktualnosci/8238-ocena-realizacji-siodemki-nil