Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]
Agnieszka  Sztyler-Turovsky
Agnieszka Sztyler-Turovsky 19.11.2023 15:01

Niefortunny post Edyty Herbuś. Pielęgniarki były oburzone, a potem razem z aktorką nagłośniły ważny problem [KOMENTARZ]

Herbuś pielęgniarki
Instagram, canva

Wyzywające pozy i pielęgniarski uniform – te zdjęcia z sobą w roli głównej wrzuciła na Instagram Edyta Herbuś. - Powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy krzywdę wszystkim pielęgniarkom i pacjentom. Bardzo często pielęgniarki spotykają się z problemem seksualizacji naszego zawodu – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, dla portalu Pacjenci.pl. 

Pielęgniarki, choć poczuły się dotknięte postem, przyjęły przeprosiny Edyty Herbuś i propozycję zorganizowania wspólnego live, pt. „Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”, by na nim edukować pacjentów i nas wszystkich o tym, co może urazić godność pielęgniarek i położnych, bo seksualizacja tych tak bardzo sfeminizowanych zawodów jest niestety częsta. Wielu z nas robi to nieświadomie i bezwiednie - w szpitalach, przychodniach, w mediach społecznościowych, czy w prywatnych rozmowach. 

Pielęgniarki walczą z molestowaniem i mobbingiem

Zaledwie miesiąc temu polskie pielęgniarki musiały walczyć o swoją godność po tym, jak dyrektor jednej z medycznych placówek zaproponował im, by kelnerowały na bankiecie lekarzy i przy okazji szukały tam męża. Wówczas Mariola Łodzińska, prezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w imieniu całego środowiska złożyła doniesienie do komisja etyki lekarskiej, by walczyć z mobbingiem, seksizmem i upokorzeniem, jakiego pielęgniarki doznają w pracy.

Teraz pielęgniarki spotyka afront ze strony kobiety – celebrytki Edyty Herbuś, którą wielu Polaków pamięta, z występów w "Tańcu z gwiazdami", a później w serialach (m.in. "Klan"). Celebrytka intensywnie działa w mediach społecznościowych, więc tym bardziej przykre, że olbrzymi zasięg wykorzystała do niefortunnego Insta Story, którym obraziła pielęgniarki. Zapewne nieświadomie, w każdym razie tak twierdzi, bo zdążyła zamieścić już post z przeprosinami.

- Podeszłam do tej sytuacji w sposób empatyczny i wychodzę na przeciw problemowi. Zależy mi na merytorycznej rozmowie i znalezieniu kulturalnego sposobu na komunikację w każdej sytuacji. Uważam, ze to ważne, aby kobiety pracujące w służbie zdrowia, czuły się w swojej pracy przede wszystkim bezpiecznie! Ważne jest również to, byśmy wszyscy zwracali się do siebie z szacunkiem, bez względu na to, jaki zawód wykonujemy. Czy jesteśmy pielęgniarką, policjantem, sprzątaczką czy aktorką… A nawet „celebrytką” - napisała Edyta Herbuś na swoim profilu na Facebooku.

Pielęgniarki nie odpuszczą „kelnerek na bankiecie lekarzy” „W obronie dzieci zaryzykuje życie”. Kandydat lekarzy na Rzecznika Praw Dziecka

Live pielęgniarek "Strój pielęgniarki - rozmowy bez przemocy”

- To jeden z przykładów, gdy powielając bezrefleksyjnie stereotyp wyrządzamy sporą krzywdę całej grupie oraz pacjentom. Pielęgniarki bardzo często spotykają trudne sytuacje związane z seksualizacją naszego zawodu: od dwuznacznych tekstów po seksulanie naznaczone gesty i zachowania, które naruszają nawet naszą cielesność – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie, która zajmuje się też molestowaniem i dyskryminacją w opiece medycznej. 

Pielęgniarki zrobią live dziś wieczorem, na którym poruszą temat seksualizacji swojego zawodu, a także tego, jak wygląda uniform pielęgniarski naprawdę. Wspaniałomyślnie zaprosiły też Edytę Herbuś, wiec jak widać, polskie pielęgniarki nie chcą hejtu i podziałów, zależy im na tym, by edukować nas wszystkich i uwrażliwić na problemy, z jakimi spotykają się pielęgniarki w swojej pracy. 

- Chcemy zwrócić uwagę na problem tego jak stereotyp utrudnia nam pracę i wyrządza spore krzywdy, w tym pacjentom. Mamy nadzieję, że dyskusja będzie refleksją dla wielu osób - mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka środowiskowo-rodzinna, członkini Fundacji Polki w medycynie, która zajmuje się m.in. problemami molestowania i dyskryminacji w opiece medycznej – mówi mgr Anna Woda, pielęgniarka, członkini Fundacji Polki w medycynie dla portalu Pacjenci.pl, która wystąpi na live jako ekspertka.

Na live wystąpi też Edyta Herbuś. - Przedstawi perspektywę osoby publicznj, która zrozumiała problem seksualizacji zawodów medycznych i postanowiła pomóc nagłośnić to niebezpieczne zjawisko – tak występ celebrytki zapowiada magister pielęgniarstwa Anna Woda.

herbus22.jpgEdyta Herbuś, źródło: Instagram i Facebook celebrytki

Szacunek dla pielęgniarek leży na sercu i w interesie pacjentów

Na live panie rozmawiały o:

👉 szkodliwości zjawiska seksualizacji zawodów medycznych,

👉  granicy żartu i bagatelizowania,

👉 zjawiskach dyskryminacji i molestowania w opiece zdrowotnej,

👉 spojrzeniu na „strój pielęgniarki” okiem osoby publicznej,

👉 bezpieczeństwie pacjenta i personelu medycznego.

Pielęgniarki to zawód sfeminizowany, w dodatku do zawodu garnie się coraz mniej kobiet. A że polskie pielęgniarki są poszukiwane na całym świecie, coraz więcej ich emigruje. Inne odchodzą na emerytury. Nie tylko ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości, ale także dlatego, by miał kto opiekować się pacjentami w Polsce za kilka lat, powinniśmy wszyscy łączyć siły, by pielęgniarki były szanowanym zawodem i by mogły pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach. 

Niedawno dyrektor medycznej placówki zaproponował pielęgniarkom, by kelnerowały na bankiecie dla lekarzy i szukały tam męża. Teraz celebrytka, w dodatku kobieta, udaje pielęgniarkę rodem z tandetnych filmów dla dorosłych.

Co jeszcze musi się zdarzyć, żebyśmy w mediach społecznościowych stali się wrażliwi nie tylko na swoim punkcie, ale i na drugiego człowieka?

*** 

Jesteś pielęgniarką lub położną? Doświadczyłaś w pracy lub byłaś świadkiem zachowań uwłaczających godności pielęgniarek i chcesz o tym anonimowo opowiedzieć? Odezwij się do mnie [email protected]

Johnny Depp uzależniony od leków. Psychiatra wyjaśnia, jak działają
Johnny Depp
Uspokajające, stymulanty, nasenne, opiaty – Johnny Depp brał je latami. Lekarz wymienił długą listę zeznając przy okazji rozwodu aktora. Sam Depp mówił, że jego mama uzależniła się od leków, a on jako dziecko podkradał jej tabletki z torebki. Dr hab. n. med. Grzegorz Opielak z Centrum Terapii Dialog tłumaczy, jak działają substancje, które przyjmował.  - O ile w Polsce od dawna problemem był głównie alkohol, o tyle w krajach zachodnich niemal „od zawsze” większym problemem były narkotyki i inne środki odurzające – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl psychiatra dr. n. med. Grzegorz Opielak, USA zmaga się od kilku lat z kryzysem opioidowym, tak wielu Amerykanów jest uzależnionych od tych leków uśmierzających ból. Jak jest w Polsce?
Czytaj dalej
Tak dziś często kończymy związki. Ghosting i caspering - co jest dla kogo lepsze?
Katarzyna Kucewicz
Randka wyglądała na udaną i ktoś znika, jak duch. Boisz się, że nie żyje. Inny podtrzymuje znajomość, ale ma dla Ciebie mniej czasu. Współczujesz, że ma tyle pracy. – Caspering jest postrzegany jako łagodniejszy wariant odrzucenia, może być gorszy niż ghosting – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka, seksuolożka i terapeutka. O ghostingu powiedziano wiele – ktoś wydaje się Tobą oczarowany, a bez słowa znika po pierwszej, albo kolejnych randkach. Podejrzewasz nieszczęśliwy wypadek, tymczasem ta osoba ma się dobrze, tylko „usunęła” Cię z życia. Caspering to też zerwanie, tyle, że na raty. Co jest lepsze dla psychiki porzucanej osoby? – I ghosting i caspering są bolesne, ale to, który z tych sposobów zakończenia relacji jest postrzegany jako gorszy, zależy od indywidualnych doświadczeń i naszych oczekiwań co do relacji – uważa psycholożka, seksuolożka i terapeutka Katarzyna Kucewicz. 
Czytaj dalej
Polecane