Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

interpelacja, cukrzyca
01.12.2024 14:50 Refundacja leczenia cukrzycy do zmiany. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację posłów

Pacjenci cierpiący na cukrzycę mogą obecnie korzystać zaledwie z jednego systemu monitorującego glikemię, chociaż rynek oferuje im więcej rozwiązań, i to bardziej nowoczesnych. Wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej mogłoby poprawić codzienność osób chorujących na cukrzycę, ułatwić im dostęp do terapii, obniżając tym samym koszty leczenia. Z taką interpelacją zgłosili się do Ministerstwa Zdrowie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wiceminister Zdrowia, Marek Kos, w liście do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni,  wyjaśnił, że resort dąży do wprowadza zmian, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do wyrobów medycznych. Stopują ich jednak ograniczenia budżetowe i nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane od razu.

Sejm, ustawa, nowelizacja
27.11.2024 13:28 Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy

Efekt nowych przepisów, które wymuszają integrację niezależnych praktyk pielęgniarek i położnych z poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej może być bolesny, zwłaszcza dla 8 mln pacjentów korzystających z usług pielęgniarek, np. w podczas wizyt domowych. Nowelizacja ustawy jest w trakcie opracowywania, czeka jednak na zatwierdzenie, którego termin musi nastąpić jeszcze w tym roku. Brak proponowanych zmian może z kolei zaowocować chaosem i gorszym dostępem do usług medycznych. Opracowanie współpracy pod kątem legislacyjnym jest zatem konieczne. 

e-recepta, recepta transgraniczna
22.11.2024 08:00 E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?

Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ.  

Mobilny punkt poboru krwi na placu Defilad w Warszawie
20.11.2024 08:31 Poseł uderza w honorowych krwiodawców. MZ zajęło stanowisko ws. dni wolnych za oddanie krwi

Honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie w dniu, w którym oddają krew i w dniu następnym. Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 postanowił skierować do ministerstw interpelację w tej sprawie. Czy dni wolne dla honorowych krwiodawców zostaną odebrane? Odpowiadamy.Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki. Prawa honorowego dawcy krwi reguluje Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi. 

Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"
16.11.2024 07:32 Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że nie rezygnuje z ustawy dotyczącej szpitali. Zapewnia też, że pod żadnym względem nie zmierza ona do prywatyzacji. Po wprowadzeniu zmian w projekcie podjęła jednak decyzję o ponownym skierowaniu go do konsultacji. 

Dodatkowe badania, medycyna pracy, Ministerstwo Zdrowia
12.11.2024 13:06 Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników

Od 2025 roku mają wejść w życie zmiany w medycynie pracy. Ministerstwo Zdrowia rozszerza pakiet o dodatkowe badania profilaktyczne – obowiązkowe dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę. Zmiany mają na celu połączyć system medycyny pracy z badaniami profilaktycznymi na NFZ. Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, poinformował, że pakiet liczby badań w medycynie pracy zostanie poszerzony.  

Lekarz
11.11.2024 09:50 Zmiany w wystawianiu recept. Tego podczas teleporady już nie załatwisz

Od 7 listopada weszły w życie zmiany dotyczące wystawiania recept podczas popularnych teleporad. Lista substancji jest inna niż pierwotnie zakładano, a zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli już obowiązują. 

Emerytura, wyższa emerytura, seniorzy
05.11.2024 13:39 Wyższa emerytura dla 100 tys. seniorów. Padł konkretny termin

Resort Rodziny pracuje nad przepisami, które rozwiążą problem tzw. "czerwcowych emerytur". W szczególności planowane zmiany mają umożliwić wyrównanie oraz podwyższenie emerytur osób, które otrzymywały zaniżone świadczenia, ponieważ przechodziły na emeryturę w czerwcu. Chodzi konkretnie o świadczenia przyznawane w czerwcu w latach 2009-2019. Taka sytuacja oznacza wypłatę dużych kwot dla poszkodowanych seniorów. Skoro mowa o seniorach nie można nie wspomnieć o ich zdrowiu psychicznym. Jak o nie zadbać?

budżet, resort zdrowia, nowelizacja
30.10.2024 07:44 Korekta budżetu w sektorze ochrony zdrowia. Co zmieni się jeszcze w 2024 roku?

Rząd planuje wprowadzenie korekty budżetu na rok 2024, co ma istotny wpływ na sektor ochrony zdrowia. Rada Ministrów dziś ma rozpatrzyć projekt nowelizacji ustawy budżetowej, który zakłada dodatkowe wydatki. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, że potrzeba aż 3 miliardów złotych na wyrównanie zobowiązań wobec szpitali. Rząd planuje również zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej, co może wpłynąć na przedsiębiorców. 

Program profilaktyczny, darmowe badania
29.10.2024 08:16 Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania

Program "Profilaktyka 40 Plus" ma zakończyć swoją działalność 31 grudnia 2024 roku. Do tego momentu osoby powyżej 40. roku życia mogą korzystać z dostępnych bezpłatnych badań, obejmujących różne formy profilaktyki zdrowotnej, w tym mammografię dla kobiet.Wygaszenie programu może budzić obawy dotyczące dostępności badań profilaktycznych w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby zachorowań na nowotwory. Dlatego bardzo istotne jest to, aby pacjenci byli świadomi tej sytuacji i korzystali z przysługujących im badań przed zakończeniem programu. Ważne będzie również monitorowanie, co nastąpi po wygaszeniu programu "Profilaktyki 40 Plus", by  zapewnić ciągłość w dostępie do niezbędnych badań dla populacji w wieku 40+.

choroby zawodowe, L4, interpelacja
26.10.2024 07:12 Zwolnienie lekarskie płatne w 100 proc. na nowe choroby zawodowe? Jest interpelacja poselska

Interpelacja poselska złożona przez posłankę Alicję Łepkowską-Gołaś dotyczy rozszerzenia zwolnienia lekarskiego płatnego w 100 proc. na choroby bezpośrednio spowodowane wykonywaną pracą. Zamiast standardowej wypłaty 80 proc. wynagrodzenia za przebywanie na L4 pracownik ma liczyć na pełną kwotę wynagrodzenia, nawet jeśli powodem niezdolności do pracy nie był wypadek przy pracy czy choroba zawodowa.  

Zmiany w realizacji recept
25.10.2024 12:37 Czekaliśmy na to od dawna. Ważne zmiany w realizacji recept

Jeśli rozpoczniemy realizację recepty na dany lek w pewnej aptece, to już do końca musimy go wykupić w tej konkretnej placówce. Tak jest w tej chwili, ale Ministerstwo Zdrowia szykuje zmianę. Jeśli do niej dojdzie, to będzie niewątpliwie duże ułatwienie dla pacjentów.

apteka
23.10.2024 14:35 Czy leki będą tańsze? Ta decyzja nie należy do rządu. Podejmą ją firmy

W Polsce istnieje wiele skutecznych leków, które nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, często za ten stan rzeczy odpowiadają sami producenci, którzy nie składają wniosków refundacyjnych. To po ich stronie w dużej mierze leży decyzja o obniżeniu cen leków. MZ ma jednak plany, jak opanować ten chaos. 

Przychodnia NFZ
17.10.2024 15:47 Szpitale przesuwają planowe zabiegi. Boją się, że NFZ nie pokryje kosztów

Czarne chmury nad systemem opieki zdrowotnej w Polsce. Szpitale tracą płynność finansową i przekładają zabiegi. Wszystko z powodu opóźnień w płatnościach od Narodowego Funduszu Zdrowia i uzasadnionych obaw o przyszłość. Chodzi przede wszystkim o pieniądze za nadwykonania, których potrzebowali pacjenci.

Prezydent RP Andrzej Duda
17.10.2024 13:28 Andrzej Duda przeciwny zamykaniu szpitali. "To jest sytuacja niedopuszczalna"

W Sejmie trwa debata na temat kondycji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Głos w tej sprawie zabrał prezydent RP Andrzej Duda. – Nikt z pacjentów nie może zostać bez udzielenia mu koniecznej pomocy. W tak ważnej kwestii, jak bezpieczeństwo zdrowotne, Polakom należy się pełna i transparentna informacja – mówił w orędziu. 

przewlekły ból, Ministerstwo Zdrowia, wizyta w poradni
17.10.2024 13:09 „Skala zjawiska jest ogromna” – ponad 8,5 mln Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu

Leczenie bólu przewlekłego w Polsce wciąż pozostaje tematem trudnym, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Wzrasta liczba osób cierpiących na dolegliwości, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i komfort życia.Niedostateczny dostęp do specjalistycznej opieki oraz brak kompleksowego wsparcia to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi system ochrony zdrowia. Ostatnie działania Ministerstwa Zdrowia dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji. Podczas niedawnej konferencji eksperci poruszyli najważniejsze kwestie, rekomendując rozwiązania, które mogą zmienić podejście do leczenia bólu przewlekłego w Polsce.

Szymon Hołownia
12.10.2024 13:38 Marszałek Hołownia zapowiada walkę z jednorazowymi, smakowymi e-papierosami

Szymon Hołownia zapowiada walkę ze smakowymi papierosami, alkotubkami, a także zamierza wprowadzić restrykcje w zakresie reklamowania piwa. Marszałek jest już po rozmowie z prezesem UOKiKU, gdzie ustalono wstępny plan działania. “Zapewniam was, że nie odpuszczę tego tematu” - podsumował Hołownia na swoim profilu na Instagramie.

Pielęgniarki, protest pielęgniarek w Warszawie
12.09.2024 11:54 Pielęgniarki biją na alarm. "Nie będzie opieki ani ochrony"

Komisja Europejska chce zachęcać pielęgniarki do zostania w zawodzie i pokazywać pielęgniarstwo jako atrakcyjny zawód przyszłości. W tym celu na mocy porozumienia ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), przekaże krajom Unii Europejskiej 1,3 mln euro.Z kryzysem zawodu pielęgniarki zmaga się cała Europa. – Kryzys polega na demografii. Tak samo jak społeczeństwo, my też starzejemy się. Dotyczy to bardzo dużej grupy pielęgniarek, choć położnych również – mówi w Polskim Radiu 24 wiceprzewodnicząca regionu mazowieckiego ogólnopolskiego związku pielęgniarek i położnych Jolanta Januszczak.  

Minister Zdrowia Leszczyna
08.07.2024 17:06 Zakazu „jednorazówek” nie będzie? Ministerstwo Zdrowia zamiata temat pod dywan

Ponad 100 dni temu Ministerstwo Zdrowia zapowiadało „twardy zakaz” sprzedaży e-papierosów jednorazowych. Z półek sklepowych jeszcze przed wakacjami miały zniknąć wszystkie „jednorazówki”: te z nikotyną i te bez nikotyny. Ze względu na ich słodko-owocowe smaki, po używkę nagminnie sięgają dziś dzieci i nastolatki. Resort rakiem wycofuje się jednak z własnego pomysłu zakazu, proponując temat zastępczy. Ponad 100 dni temu premier Donald Tusk i ministra zdrowia Izabela Leszczyna jednym głosem opowiedzieli się za całkowitym zakazem sprzedaży e-papierosów jednorazowych: bez względu na to czy zawierają nikotynę, czy nie. Zakazu nie ma, ale problem pozostał. 

Nowe leki od lipca 2024
19.06.2024 09:17 Nowe leki dla pacjentów od lipca 2024. Środki dla m.in. chorych onkologicznie i schorzeń rzadkich

Nowa lista leków dla pacjentów od lipca. Dostępnych będzie 31 nowych specyfików m.in. dla chorych onkologicznie, ale również ważnych leków dla chorób rzadkich. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prezentującej nową listę leków mówiła też, że cieszy się, iż w refundacji aptecznej pojawiają się leki stosowane w celu przygotowania do zastosowania metody in vitro.

Tabletki dzień po, Ministerstwo Zdrowia
20.05.2024 17:48 Apteki z "pigułką dzień po" będą oznakowane. "Bez ryzyka kar"

Apteki biorące udział w pilotażowym programie dotyczącym antykoncepcji awaryjnej zostaną oznakowane - tak przekazało Ministerstwo Zdrowia. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia MZ pracuje nad takim rozwiązaniem. W ten sposób apteki potwierdzą swój udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki “dzień po”  bez ponoszenia żadnych konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu reklamy. Sprawa ma związek z tym, iż apteki obowiązuje zakaz reklamy swoich usług.

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, rozporządzenie
14.05.2024 09:09 Nowe rozporządzenie minister zdrowia. Zmiany dla ośrodków w Krajowej Sieci Onkologicznej

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wydała rozporządzenie wprowadzające zmiany dla Krajowego Ośrodka Monitorującego i ośrodków wojewódzkich należących do Krajowej Sieci Onkologicznej w obszarze współczynników korygujących i ryczałtu.Rozporządzenie zacznie obowiązywać od wtorku, 14 maja. Jakie zmiany zostaną podjęte w nowym rozporządzeniu?

Kolejki do lekarza, Izabela Leszczyna
17.04.2024 17:06 Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich

Kolejki do lekarzy potrafią spędzać sen z powiek wielu polskim pacjentom. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w lutym tego roku zapowiadała, że zmieni się sposób rejestracji do lekarza. Wiadomo na ten moment, że zapisy mają szybsze i prostsze, a wszystko to dzięki możliwości korzystania z e-rejestracji. Kiedy pacjenci mogą korzystać z nowego sposobu zapisów? Czy dotyczy on wizyt u wszystkich specjalistów?

Zdrowie, sanatorium, uzdrowisko
21.03.2024 11:35 Nie wybierzesz ani sanatorium, ani daty turnusu. Wielkie rozczarowanie kuracjuszy

Polacy chętnie jeżdżą do sanatorium. Mają ulubione “miejscówki” - jedni wolą Ciechocinek, inni ośrodki nad Bałtykiem. Wszyscy kuracjusze czekali na zmiany, które miały wejść w tym roku - chodzi o wybór uzdrowiska i daty turnusu. Jednak wszystko się skomplikowało. W styczniu 2024 roku miała wejść w życie reforma lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie na seniorów miały czekać spore zmiany w wyjazdach. Zapowiadana przez polityków reforma miała dać kuracjuszom m.in. możliwość wyboru, gdzie i kiedy planują odpoczynek i leczenie w sanatorium.Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, 15 października Ministerstwo Zdrowia wycofało wniosek o wpisanie projektu nowelizacji przepisów do wykazu prac rządu. Z kolei obecne kierownictwo resortu nie planuje za szybko wznowić prace nad ustawą. Co to oznacza dla kuracjuszy?

nieboszczyk
31.01.2024 18:13 Lekarzy krępuje, że muszą o to pytać. Kontrowersja wokół nowych aktów zgonów

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady wystawiania aktów zgonów. Lekarz będzie miał obowiązek zapytać rodzinę zmarłego o dość nietypowe kwestie. Wielu Polaków jest oburzonych, a pewną część lekarzy pytania te mogą krępować.  

Adam Niedzielski
30.11.2023 11:10 100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany

Za ujawnienie danych lekarza były minister zdrowia Adam Niedzielski może otrzymać karę w wysokości 100 tysięcy złotych. Wciąż jednak nie wiadomo, czy kara zostanie nałożona na niego, czy na Ministerstwo Zdrowia – w drugim przypadku karę za to poniosą podatnicy. Dlaczego zachowanie byłego ministra zdrowia było szkodliwe?  

Jakub Kosikowski, leka
29.11.2023 10:19 "Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"

- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań. Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.

Ewa Krajewska
27.11.2023 19:56 Nowa minister zdrowia: "Nie można zarządzać czymś, czego się nie da zmierzyć"

Ministrem zdrowia w dopiero co zaprzysiężonym rządzie Mateusza Morawiecka została Ewa Krajewska, do tej pory pełniąca funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.Krajewska – obok serialowej aktorki i posłanki na Sejm Dominiki Chorosińskiej powołanej przez premiera na ministra kultury czy Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szpadzistki i mistrzyni świata jako nowej minister sportu - jest jedną z wielu kobiet nowego rządu. Ewa Krajewska to magister farmacji, od 2015 roku specjalistka farmacji szpitalnej, studia podyplomowe skończyła na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a do jej obowiązków należało nadzorowanie produktów leczniczych dostępnych w kraju i współpraca z Inspektoratami Farmaceutycznymi wszystkich 16 polskich województw.