Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

Tabletki dzień po, Ministerstwo Zdrowia
20.05.2024 17:48 Apteki z "pigułką dzień po" będą oznakowane. "Bez ryzyka kar"

Apteki biorące udział w pilotażowym programie dotyczącym antykoncepcji awaryjnej zostaną oznakowane - tak przekazało Ministerstwo Zdrowia. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia MZ pracuje nad takim rozwiązaniem. W ten sposób apteki potwierdzą swój udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki “dzień po”  bez ponoszenia żadnych konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu reklamy. Sprawa ma związek z tym, iż apteki obowiązuje zakaz reklamy swoich usług.

Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, rozporządzenie
14.05.2024 09:09 Nowe rozporządzenie minister zdrowia. Zmiany dla ośrodków w Krajowej Sieci Onkologicznej

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wydała rozporządzenie wprowadzające zmiany dla Krajowego Ośrodka Monitorującego i ośrodków wojewódzkich należących do Krajowej Sieci Onkologicznej w obszarze współczynników korygujących i ryczałtu.Rozporządzenie zacznie obowiązywać od wtorku, 14 maja. Jakie zmiany zostaną podjęte w nowym rozporządzeniu?

Kolejki do lekarza, Izabela Leszczyna
17.04.2024 17:06 Koniec kolejek do lekarzy. Duże zmiany dla pacjentów, lecz nie dla wszystkich

Kolejki do lekarzy potrafią spędzać sen z powiek wielu polskim pacjentom. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna w lutym tego roku zapowiadała, że zmieni się sposób rejestracji do lekarza. Wiadomo na ten moment, że zapisy mają szybsze i prostsze, a wszystko to dzięki możliwości korzystania z e-rejestracji. Kiedy pacjenci mogą korzystać z nowego sposobu zapisów? Czy dotyczy on wizyt u wszystkich specjalistów?

Zdrowie, sanatorium, uzdrowisko
21.03.2024 11:35 Nie wybierzesz ani sanatorium, ani daty turnusu. Wielkie rozczarowanie kuracjuszy

Polacy chętnie jeżdżą do sanatorium. Mają ulubione “miejscówki” - jedni wolą Ciechocinek, inni ośrodki nad Bałtykiem. Wszyscy kuracjusze czekali na zmiany, które miały wejść w tym roku - chodzi o wybór uzdrowiska i daty turnusu. Jednak wszystko się skomplikowało. W styczniu 2024 roku miała wejść w życie reforma lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie na seniorów miały czekać spore zmiany w wyjazdach. Zapowiadana przez polityków reforma miała dać kuracjuszom m.in. możliwość wyboru, gdzie i kiedy planują odpoczynek i leczenie w sanatorium.Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, 15 października Ministerstwo Zdrowia wycofało wniosek o wpisanie projektu nowelizacji przepisów do wykazu prac rządu. Z kolei obecne kierownictwo resortu nie planuje za szybko wznowić prace nad ustawą. Co to oznacza dla kuracjuszy?

nieboszczyk
31.01.2024 18:13 Lekarzy krępuje, że muszą o to pytać. Kontrowersja wokół nowych aktów zgonów

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady wystawiania aktów zgonów. Lekarz będzie miał obowiązek zapytać rodzinę zmarłego o dość nietypowe kwestie. Wielu Polaków jest oburzonych, a pewną część lekarzy pytania te mogą krępować.  

Adam Niedzielski
30.11.2023 11:10 100 tys. kary dla Niedzielskiego? Były minister zdrowia zostanie ukarany

Za ujawnienie danych lekarza były minister zdrowia Adam Niedzielski może otrzymać karę w wysokości 100 tysięcy złotych. Wciąż jednak nie wiadomo, czy kara zostanie nałożona na niego, czy na Ministerstwo Zdrowia – w drugim przypadku karę za to poniosą podatnicy. Dlaczego zachowanie byłego ministra zdrowia było szkodliwe?  

Jakub Kosikowski, leka
29.11.2023 10:19 "Nasze pomysły leżą na stole"- lekarze do nowej minister zdrowia. Jakub Kosikowski: „Poprzednia spełniła jeden postulat"

- Niezależnie od tego, kto jest ministrem zdrowia, postulaty „Siódemki NIL”, które mają naprawić system ochrony zdrowia po to, żeby realizować misję pomocy pacjentom, są niezmienne i wciąż aktualne - zapewnia lekarz Jakub Kosikowski, rzecznik z Naczelnej Izby Lekarskiej.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.Mimo tej przejściowej sytuacji środowisko lekarzy nie zraża się politycznymi prognozami i od Ewy Krajewskiej oczekuje konkretnych działań. Zdaniem lekarza owe zmiany na lepsze są możliwe „od ręki”, bez dużych nakładów finansowych.- Wymagają jedynie legislacji. Nasze pomysły są na stole, a pani minister Krajewska może w tym krótkim czasie pokazać, że jest w stanie działać lepiej niż jej poprzedniczka. Mamy świadomość, że nie ma czasu ani zabezpieczonych w budżecie środków, by przeprowadzać teraz te wielkie reformy - podkreśla Jakub Kosikowski.

Ewa Krajewska
27.11.2023 19:56 Nowa minister zdrowia: "Nie można zarządzać czymś, czego się nie da zmierzyć"

Ministrem zdrowia w dopiero co zaprzysiężonym rządzie Mateusza Morawiecka została Ewa Krajewska, do tej pory pełniąca funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.Krajewska – obok serialowej aktorki i posłanki na Sejm Dominiki Chorosińskiej powołanej przez premiera na ministra kultury czy Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, szpadzistki i mistrzyni świata jako nowej minister sportu - jest jedną z wielu kobiet nowego rządu. Ewa Krajewska to magister farmacji, od 2015 roku specjalistka farmacji szpitalnej, studia podyplomowe skończyła na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a do jej obowiązków należało nadzorowanie produktów leczniczych dostępnych w kraju i współpraca z Inspektoratami Farmaceutycznymi wszystkich 16 polskich województw.