Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

nowe badania w ramach NFZ
21.03.2025 08:00 Od 1 maja nowe świadczenia w ramach NFZ. Co będzie można uzyskać od lekarza rodzinnego?

Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzyć profilaktykę zdrowotną o nowe świadczenia. Po zmianach, już w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, osoby dorosłe będą mogły wykonać bilans zdrowia i dostać skierowanie na wiele ważnych badań, np. w kierunki hipercholesterolemii rodzinnej.Projekt w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafił już do konsultacji publicznych. Zmiany mają wejść w życie już za kilka tygodni.

Kolejne absurdalne przepisy
11.02.2025 09:17 Kolejne absurdalne przepisy. Tego nie będą mogli robić opiekunowie medyczni

“Nie rozumiemy tych zmian. Nie rozumiemy powstałych przez to absurdów” – tak Bartosz Mikołajczyk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, komentuje nowy wykaz czynności zawodowych dla opiekunów medycznych. Oburzenie wydaje się jak najbardziej zrozumiałe.Komisja Prawnicza zdecydowała, że nowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne nie wymaga dalszego rozpatrywania. To znaczy, że wkrótce zostanie przekazany do podpisania Ministrowi Zdrowia. 

badania profilaktyczne, Moje Zdrowie
01.02.2025 08:00 Nowy program „Moje Zdrowie” zastąpi „Profilaktykę 40 plus”. Ministerstwo Zdrowia poszerza zakres badań

Tylko do końca kwietnia będziemy mogli skorzystać z dotychczasowego programu profilaktycznego kierowanego do osób po 40. roku życia. Od maja ruszy nowy program kierowany tym razem do wszystkich dorosłych pacjentów.  

Dni wolne dla krwiodawców
15.01.2025 09:41 Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy

Oddawanie krwi to wyjątkowy sposób na wspieranie lokalnej społeczności. Zaledwie jedna jednostka, czyli 450 ml krwi, może uratować życie aż trzem osobom. Jako krwiodawca możesz korzystać też z drobnych przywilejów. Jednym z nich są dodatkowe dni wolne od pracy, które ostatnio wzbudzają kontrowersje.Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi dawcy przysługuje zwolnienie od pracy i wykonywania czynności służbowych za każdą donację: w dniu oddania krwi i następnego dnia. Dwa dni wolne dla krwiodawców to względna nowość, wprowadzona w 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku (2024) do Sejmu wpłynęła interpelacja w tej sprawie.

Ministerstwo Zdrowia, budżet, szpitale
31.12.2024 08:00 Sytuacja polskich szpitali a budżet na ochronę zdrowia. Polska ma półtora roku, aby się rozliczyć

Zbliża się początek roku 2025, a wciąż nie wiemy, jakie będą losy planu finansowego NFZ. Największą zagadką pozostaje reforma szpitali i budżet przeznaczony na ich funkcjonowanie. Jak informuje Izabela Leszczyna, szefowa resortu zdrowia, Polsce potrzebne są zmiany, które obejmą również zmiany na poziomie oferty szpitali. Pozwoli to uniknąć likwidacji szpitali, na rzecz ich specjalizacji. 

Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków
27.12.2024 14:19 Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków

Miastenia to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych, co powoduje zwiększoną męczliwość mięśni. Od 1 stycznia 2025 r. chorzy zyskają dostęp do innowacyjnej terapii. Nowy lek trafi na listę leków refundowanych. 

Agencja Badań Medycznych
17.12.2024 09:33 Przełomowy rok i międzynarodowa współpraca. Ambitne plany ABM na 2025 rok

Agencja Badań Medycznych zaprezentowała szczegóły odnośnie swoich planów na kolejny rok. Jako priorytety wskazała m.in. współpracę międzynarodową i wyniki pierwszych badań klinicznych finansowanych przez ABM. Standardy polskich badań medycznych mają podnieść nowe mechanizmy stosowane do oceny wniosków, a także rozszerzenie współpracy z zagranicznymi ekspertami. 

pielęgniarki
13.12.2024 14:32 Masowa likwidacja. Złe wieści dla 8 mln pacjentów w Polsce

Początek roku przyniesie wielkie zmiany w ramach niezależne praktyk pielęgniarek i położnych. Od ponad dwudziestu lat stanowią one filar domowej opieki zdrowotnej w Polsce. Nowe przepisy, wprowadzane w ramach reorganizacji podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzają chaos i niepokój o opiekę nad potrzebującymi pacjentami. Na szali mamy 8 mln pacjentów i 1600 niezależnych gabinetów.  

Lekarz liczy na kalkulatorze
09.12.2024 10:18 Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?

Trwa wielki spór o Centra Zdrowia Psychicznego – miejsca, w których każda osoba dotknięta kryzysem psychiatrycznym może otrzymać szybką pomoc za darmo. Politycy deklarują, że chcą je utrzymać, ale proponowane przez nich warunki budzą wątpliwości lekarzy i osób ze środowiska psychiatrycznego. Eksperci mówią o “stomatologizacji” psychiatrii. 

Nowa lista leków refundowanych
03.12.2024 13:26 Projekt listy leków refundowanych na styczeń już jest. Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi

Ministerstwo Zdrowia opublikowało już projekt obwieszczenia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2025.

interpelacja, cukrzyca
01.12.2024 14:50 Refundacja leczenia cukrzycy do zmiany. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelację posłów

Pacjenci cierpiący na cukrzycę mogą obecnie korzystać zaledwie z jednego systemu monitorującego glikemię, chociaż rynek oferuje im więcej rozwiązań, i to bardziej nowoczesnych. Wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej mogłoby poprawić codzienność osób chorujących na cukrzycę, ułatwić im dostęp do terapii, obniżając tym samym koszty leczenia. Z taką interpelacją zgłosili się do Ministerstwa Zdrowie posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wiceminister Zdrowia, Marek Kos, w liście do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni,  wyjaśnił, że resort dąży do wprowadza zmian, aby zapewnić jak najszerszy dostęp do wyrobów medycznych. Stopują ich jednak ograniczenia budżetowe i nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane od razu.

Sejm, ustawa, nowelizacja
27.11.2024 13:28 Zmiany dla 8 mln pacjentów już od 1 stycznia. Ministerstwo Zdrowia spieszy się z nowelizacją ustawy

Efekt nowych przepisów, które wymuszają integrację niezależnych praktyk pielęgniarek i położnych z poradniami Podstawowej Opieki Zdrowotnej może być bolesny, zwłaszcza dla 8 mln pacjentów korzystających z usług pielęgniarek, np. w podczas wizyt domowych. Nowelizacja ustawy jest w trakcie opracowywania, czeka jednak na zatwierdzenie, którego termin musi nastąpić jeszcze w tym roku. Brak proponowanych zmian może z kolei zaowocować chaosem i gorszym dostępem do usług medycznych. Opracowanie współpracy pod kątem legislacyjnym jest zatem konieczne. 

e-recepta, recepta transgraniczna
22.11.2024 08:00 E-recepty przekraczają granice. Kto realizuje recepty transgraniczne?

Recepta transgraniczna umożliwia wykupienie leku poza granicami kraju, na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej. Jak Podaje ministerstwo Zdrowia, receptę transgraniczną można zrealizować wyłącznie za pełną odpłatnością, niezależnie od uprawnień, z których pacjent korzysta w Polsce. Po powrocie do kraju możliwe jest jednak uzyskanie zwrotu kosztów refundacji. Wystarczy złożyć wniosek do NFZ.  

Mobilny punkt poboru krwi na placu Defilad w Warszawie
20.11.2024 08:31 Poseł uderza w honorowych krwiodawców. MZ zajęło stanowisko ws. dni wolnych za oddanie krwi

Honorowym dawcom krwi przysługuje zwolnienie w dniu, w którym oddają krew i w dniu następnym. Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 postanowił skierować do ministerstw interpelację w tej sprawie. Czy dni wolne dla honorowych krwiodawców zostaną odebrane? Odpowiadamy.Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki. Prawa honorowego dawcy krwi reguluje Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi. 

Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"
16.11.2024 07:32 Ministra zdrowia nie rezygnuje z reformy szpitalnictwa. "Daję słowo honoru Izabeli Leszczyny"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapewnia, że nie rezygnuje z ustawy dotyczącej szpitali. Zapewnia też, że pod żadnym względem nie zmierza ona do prywatyzacji. Po wprowadzeniu zmian w projekcie podjęła jednak decyzję o ponownym skierowaniu go do konsultacji. 

Dodatkowe badania, medycyna pracy, Ministerstwo Zdrowia
12.11.2024 13:06 Medycyna pracy: dodatkowe obowiązkowe badania profilaktyczne dla pracowników

Od 2025 roku mają wejść w życie zmiany w medycynie pracy. Ministerstwo Zdrowia rozszerza pakiet o dodatkowe badania profilaktyczne – obowiązkowe dla każdego zatrudnionego na umowę o pracę. Zmiany mają na celu połączyć system medycyny pracy z badaniami profilaktycznymi na NFZ. Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, poinformował, że pakiet liczby badań w medycynie pracy zostanie poszerzony.  

Lekarz
11.11.2024 09:50 Zmiany w wystawianiu recept. Tego podczas teleporady już nie załatwisz

Od 7 listopada weszły w życie zmiany dotyczące wystawiania recept podczas popularnych teleporad. Lista substancji jest inna niż pierwotnie zakładano, a zmiany weszły w życie w trybie pilnym, czyli już obowiązują. 

Emerytura, wyższa emerytura, seniorzy
05.11.2024 13:39 Wyższa emerytura dla 100 tys. seniorów. Padł konkretny termin

Resort Rodziny pracuje nad przepisami, które rozwiążą problem tzw. "czerwcowych emerytur". W szczególności planowane zmiany mają umożliwić wyrównanie oraz podwyższenie emerytur osób, które otrzymywały zaniżone świadczenia, ponieważ przechodziły na emeryturę w czerwcu. Chodzi konkretnie o świadczenia przyznawane w czerwcu w latach 2009-2019. Taka sytuacja oznacza wypłatę dużych kwot dla poszkodowanych seniorów. Skoro mowa o seniorach nie można nie wspomnieć o ich zdrowiu psychicznym. Jak o nie zadbać?

budżet, resort zdrowia, nowelizacja
30.10.2024 07:44 Korekta budżetu w sektorze ochrony zdrowia. Co zmieni się jeszcze w 2024 roku?

Rząd planuje wprowadzenie korekty budżetu na rok 2024, co ma istotny wpływ na sektor ochrony zdrowia. Rada Ministrów dziś ma rozpatrzyć projekt nowelizacji ustawy budżetowej, który zakłada dodatkowe wydatki. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, że potrzeba aż 3 miliardów złotych na wyrównanie zobowiązań wobec szpitali. Rząd planuje również zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej, co może wpłynąć na przedsiębiorców. 

Program profilaktyczny, darmowe badania
29.10.2024 08:16 Koniec programu profilaktycznego. Rząd wycofuje darmowe badania

Program "Profilaktyka 40 Plus" ma zakończyć swoją działalność 31 grudnia 2024 roku. Do tego momentu osoby powyżej 40. roku życia mogą korzystać z dostępnych bezpłatnych badań, obejmujących różne formy profilaktyki zdrowotnej, w tym mammografię dla kobiet.Wygaszenie programu może budzić obawy dotyczące dostępności badań profilaktycznych w przyszłości, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby zachorowań na nowotwory. Dlatego bardzo istotne jest to, aby pacjenci byli świadomi tej sytuacji i korzystali z przysługujących im badań przed zakończeniem programu. Ważne będzie również monitorowanie, co nastąpi po wygaszeniu programu "Profilaktyki 40 Plus", by  zapewnić ciągłość w dostępie do niezbędnych badań dla populacji w wieku 40+.

choroby zawodowe, L4, interpelacja
26.10.2024 07:12 Zwolnienie lekarskie płatne w 100 proc. na nowe choroby zawodowe? Jest interpelacja poselska

Interpelacja poselska złożona przez posłankę Alicję Łepkowską-Gołaś dotyczy rozszerzenia zwolnienia lekarskiego płatnego w 100 proc. na choroby bezpośrednio spowodowane wykonywaną pracą. Zamiast standardowej wypłaty 80 proc. wynagrodzenia za przebywanie na L4 pracownik ma liczyć na pełną kwotę wynagrodzenia, nawet jeśli powodem niezdolności do pracy nie był wypadek przy pracy czy choroba zawodowa.  

Zmiany w realizacji recept
25.10.2024 12:37 Czekaliśmy na to od dawna. Ważne zmiany w realizacji recept

Jeśli rozpoczniemy realizację recepty na dany lek w pewnej aptece, to już do końca musimy go wykupić w tej konkretnej placówce. Tak jest w tej chwili, ale Ministerstwo Zdrowia szykuje zmianę. Jeśli do niej dojdzie, to będzie niewątpliwie duże ułatwienie dla pacjentów.

apteka
23.10.2024 14:35 Czy leki będą tańsze? Ta decyzja nie należy do rządu. Podejmą ją firmy

W Polsce istnieje wiele skutecznych leków, które nie są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, często za ten stan rzeczy odpowiadają sami producenci, którzy nie składają wniosków refundacyjnych. To po ich stronie w dużej mierze leży decyzja o obniżeniu cen leków. MZ ma jednak plany, jak opanować ten chaos. 

Przychodnia NFZ
17.10.2024 15:47 Szpitale przesuwają planowe zabiegi. Boją się, że NFZ nie pokryje kosztów

Czarne chmury nad systemem opieki zdrowotnej w Polsce. Szpitale tracą płynność finansową i przekładają zabiegi. Wszystko z powodu opóźnień w płatnościach od Narodowego Funduszu Zdrowia i uzasadnionych obaw o przyszłość. Chodzi przede wszystkim o pieniądze za nadwykonania, których potrzebowali pacjenci.

Prezydent RP Andrzej Duda
17.10.2024 13:28 Andrzej Duda przeciwny zamykaniu szpitali. "To jest sytuacja niedopuszczalna"

W Sejmie trwa debata na temat kondycji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Głos w tej sprawie zabrał prezydent RP Andrzej Duda. – Nikt z pacjentów nie może zostać bez udzielenia mu koniecznej pomocy. W tak ważnej kwestii, jak bezpieczeństwo zdrowotne, Polakom należy się pełna i transparentna informacja – mówił w orędziu. 

przewlekły ból, Ministerstwo Zdrowia, wizyta w poradni
17.10.2024 13:09 „Skala zjawiska jest ogromna” – ponad 8,5 mln Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu

Leczenie bólu przewlekłego w Polsce wciąż pozostaje tematem trudnym, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Wzrasta liczba osób cierpiących na dolegliwości, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i komfort życia.Niedostateczny dostęp do specjalistycznej opieki oraz brak kompleksowego wsparcia to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi system ochrony zdrowia. Ostatnie działania Ministerstwa Zdrowia dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji. Podczas niedawnej konferencji eksperci poruszyli najważniejsze kwestie, rekomendując rozwiązania, które mogą zmienić podejście do leczenia bólu przewlekłego w Polsce.

Szymon Hołownia
12.10.2024 13:38 Marszałek Hołownia zapowiada walkę z jednorazowymi, smakowymi e-papierosami

Szymon Hołownia zapowiada walkę ze smakowymi papierosami, alkotubkami, a także zamierza wprowadzić restrykcje w zakresie reklamowania piwa. Marszałek jest już po rozmowie z prezesem UOKiKU, gdzie ustalono wstępny plan działania. “Zapewniam was, że nie odpuszczę tego tematu” - podsumował Hołownia na swoim profilu na Instagramie.

Pielęgniarki, protest pielęgniarek w Warszawie
12.09.2024 11:54 Pielęgniarki biją na alarm. "Nie będzie opieki ani ochrony"

Komisja Europejska chce zachęcać pielęgniarki do zostania w zawodzie i pokazywać pielęgniarstwo jako atrakcyjny zawód przyszłości. W tym celu na mocy porozumienia ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), przekaże krajom Unii Europejskiej 1,3 mln euro.Z kryzysem zawodu pielęgniarki zmaga się cała Europa. – Kryzys polega na demografii. Tak samo jak społeczeństwo, my też starzejemy się. Dotyczy to bardzo dużej grupy pielęgniarek, choć położnych również – mówi w Polskim Radiu 24 wiceprzewodnicząca regionu mazowieckiego ogólnopolskiego związku pielęgniarek i położnych Jolanta Januszczak.  

  • 1
  • 2