Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Lekarze

Lekarze

szpital, system no-fault
13.01.2025 08:07 Ministerstwo Zdrowia pracuje nad systemem „no-fault”. Co z odpowiedzialnością karną za błąd medyczny?

System „no-fault”, zdaniem Ministerestwa Zdrowia, ma przede wszystkim ograniczyć karanie lekarzy za błędy, które nie były wynikiem rażącego zaniedbania. Jednocześnie ma również zapewnić pacjentom możliwość rekompensaty za niepożądane zdarzenia medyczne. 

płatność kartą u lekarza
30.11.2024 10:22 Tyle w Polsce zarabiają lekarze. Niektórzy medycy tylko 80 zł na godzinę [RAPORT]

Na jakie zarobki mogą liczyć lekarze w prywatnych gabinetach? To pytanie wzbudza ogromne emocje wśród pacjentów. Znamy na nie odpowiedź. Oto, co wynika z raportu HireDoc.com, portalu z ofertami pracy dla branży medycznej. 

Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?
18.11.2024 15:33 Przyznano 6 mln złotych odszkodowań medycznych. Ile przysługuje za błąd lekarzy?

Od września ubiegłego roku przy Rzeczniku Praw Pacjenta działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Kwota, jaką przeznaczono na odszkodowania od momentu założenia, to 6 milionów złotych. Ile przysługuje za błąd lekarzy i kiedy można ubiegać się o odszkodowanie medyczne? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Donald Tusk, szpital, premier
10.11.2024 15:56 Donald Tusk przeszedł zabieg medyczny. Komunikat rządu

Premier Donald Tusk przeszedł planowy zabieg medyczny, po którym wróci do pełnienia obowiązków służbowych w środę, 13 listopada. Tak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Komunikat CIR  o zabiegu premiera Donalda Tuska pojawił się w niedzielę na platformie X.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
09.11.2024 09:12 Ta choroba jest 3. przyczyną zgonów na świecie. Dotyka 2 mln osób w Polsce

Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w okresie jesienno-zimowym mogą  występować znacznie częściej i stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów z tą chorobą.  Jesienno-zimowy okres może sprzyjać zaostrzeniom z kilku powodów, natomiast konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak ostrzegają eksperci, ta choroba może być bardzo groźna dla pacjentów. 

Zwolnienie lekarskie, L4, wynagrodzenie
08.11.2024 09:26 Tyle dostaniesz na zwolnieniu lekarskim w 2025 r. Szykują się podwyżki

W 2025 roku pacjenci przebywający na zwolnieniu lekarskim, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, mogą spodziewać się podwyżek wynagrodzenia za czas nieobecności. Wysokość wynagrodzenia za chorobę jest obliczana na podstawie obowiązujących stawek w danym roku kalendarzowym, a wzrost minimalnej pensji czy średnich wynagrodzeń w kraju może wpłynąć na ich wysokość. Jakich wypłat można spodziewać się w nadchodzącym roku?

Przerwa w usługach PUE/eZUS
07.11.2024 13:11 Szykują się problemy dla pacjentów i lekarzy. Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w najbliższych dniach niedostępny będzie portal PUE/eZUS. Ta sytuacja może wygenerować sporo trudności, szczególnie w przypadku pacjentów oraz lekarzy, jednak jest konieczna. Wymagane są pewne prace serwisowe. 

Dojrzała kobieta
05.11.2024 13:48 To musisz suplementować po 50. Nie tylko wapń - lista jest długa

Zdrowie i sprawność fizyczna w dużej mierze zależą od prowadzonego trybu życia, diety oraz właściwych nawyków. Niestety, wraz z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie ze wchłanianiem składników odżywczych. Dla osób po 50. roku życia oznacza to wzrost ryzyka niedoborów, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie. Jak zadbać o prawidłową suplementację?

Bon senioralny, seniorzy
05.11.2024 09:47 Tak rząd chce pomóc najstarszym Polakom. Nowe przepisy wejdą w życie w 2026 r.

Bon senioralny skierowany jest do wspierania krewnych i osób bliskich w opiece nad najstarszymi obywatelami – mowa tu o około 300 tysiącach seniorów. Pieniądze nie trafią bezpośrednio do beneficjentów w formie gotówki. Fundusze mają być przekazane samorządom, które odpowiedzialne będą za organizowanie oraz realizację wsparcia dla seniorów.Ta inicjatywa na celu odciążenie rodzin w zakresie opieki nad osobami starszymi oraz ułatwienie dostępu do potrzebnych usług, jak pomoc domowa czy opieka zdrowotna. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku.

ZUS, L4, Ministerstwo Pracy
30.10.2024 10:23 ZUS umożliwi pracę zarobkową na L4? MRPiPS planuje ważne zmiany

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy o ZUS, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uregulowano kwestie dotyczące możliwości wyjścia chorego podczas zwolnienia lekarskiego, podróży zagranicznych oraz podejmowania aktywności zawodowej.Nowe przepisy mają zmienić podejście do zwolnień lekarskich i przeprowadzania kontroli ZUS. Regulują one kwestie pracy zarobkowej podczas L4, wykorzystywania zwolnienia lekarskiego do niewłaściwych celów, czy też postępowania w przypadku niezastania chorego w domu podczas kontroli ZUS.

Omega-3, kwasy omega -3
30.10.2024 07:43 Czy suplementacja kwasami omega-3 chroni serce? Ciekawe wnioski badaczy

Kwasy omega-3, obecne głównie w oleju rybim, od dawna są kojarzone z ochroną serca i układu krążenia. Wiele badań sugerowało, że mogą one przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób serca, zmniejszając stany zapalne, obniżając ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów. Jednak najnowsze badania pokazują bardziej złożony obraz korzyści i potencjalnych zagrożeń wynikających z ich suplementacji. Co mówią najnowsze badania zrobione przez Centers for Disease and Prevention? 

Łuszczyca, choroba, skóra
29.10.2024 12:53 Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, która może znacząco wpływać na życie codzienne. Objawy takie jak suchość, łuszczenie czy swędzenie skóry są dla chorych szczególnie uciążliwe. Łuszczyca dotyka osób w różnym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane.Łuszczyca bywa źródłem stresu, zwłaszcza gdy objawy pojawiają się w widocznych miejscach na ciele. Może to prowadzić do poczucia izolacji i obniżonej samooceny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brak akceptacji społecznej.  Na łuszczycę wciąż nie ma lekarstwa. Jak sobie radzić z tą chorobą?

Cholesterol, produkty, dieta, jedzenie
29.10.2024 12:19 Jeśli masz wysoki cholesterol, tych produktów unikaj. Lekarze mówią, czego nie jeść

Cholesterol pełni ważne funkcje w organizmie, m.in. bierze udział w tworzeniu błon komórkowych, produkcji hormonów i witaminy D. Jednak jego nadmiar zwłaszcza tzw. złego cholesterolu LDL, może prowadzić do powstawania blaszki miażdżycowej, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Utrzymanie poziomu cholesterolu w normie jest kluczowe dla zdrowia, a jednym z najważniejszych elementów prewencji i leczenia zaburzeń lipidowych jest dieta. Eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej opracowali zdrowe wskazówki, by uniknąć złego cholesterolu. Z kolei doktor Tadeusz Oleszczuk zdradził, jakich produktów trzeba unikać w tym przypadku.

Ministerstwo Zdrowia, pielęgniarki, polityka
27.10.2024 13:15 Będą zmiany w kształceniu pielęgniarek i położnych. Tak zdecydował rząd

Decyzja rządu o restrukturyzacji systemu kształcenia podyplomowego ma na celu centralizację i usprawnienie procesu edukacji dla medycznych grup zawodowych, z naciskiem na pielęgniarki i położne. W projekcie ustawy przewiduje się, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) stanie się główną instytucją odpowiedzialną za kształcenie podyplomowe tych grup. Przeniesienie zadań związanych z ich edukacją bezpośrednio pod CMKP ma zapewnić jednolitość programów kształcenia, poprawić ich jakość oraz dostosować do współczesnych wymagań i potrzeb systemu opieki zdrowotnej. Dzięki tej zmianie można oczekiwać bardziej zorganizowanego i jednolitego podejścia do doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych, co może przełożyć się na wyższe standardy opieki i większą profesjonalizację tych zawodów.

Zakażona krew, skandal
26.10.2024 13:14 Rodziny blisko 3 tysięcy zmarłych mogą ubiegać się o odszkodowania. Skandal z zakażoną krwią

Rodziny ofiar "najgorszej katastrofy w leczeniu" w historii brytyjskiej służby zdrowia będą mogły ubiegać się o odszkodowania od rządu. Obecnie przewidziano dla nich częściowe wypłaty w wysokości 100 tysięcy funtów. W przyszłości, we wciąż nieokreślonym terminie, rząd planuje wprowadzenie dodatkowych świadczeń dla tych rodzin.Decyzja jest częścią działań mających na celu zadośćuczynienie rodzinom osób, które straciły życie w wyniku tego tragicznego incydentu, oraz uznanie ich cierpienia i trudności, z jakimi muszą się zmagać. Szczegóły dotyczące dodatkowych wypłat i procedur mogą zostać ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Apteka, popularny lek
26.10.2024 10:46 Ten popularny lek ma groźne skutki uboczne. Wzrasta ryzyko zakażenia superbakterią

Ryfaksymina, to antybiotyk, który jest popularny i stosunkowo bezpieczny w leczeniu problemów z układem pokarmowym, takich jak biegunka podróżnych, zespół jelita drażliwego (IBS) oraz przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO). Według najnowszych badań australijskich naukowców, ten antybiotyk, mimo że działa głównie w przewodzie pokarmowym i słabo się wchłania, może mieć wpływ na rozwój oporności na inne antybiotyki, w tym tzw. antybiotyki ostatniej szansy, stosowane w leczeniu ciężkich, trudnych do zwalczenia zakażeń. Zespół uczonych z kilku ośrodków w Australii ustalił, że ten antybiotyk doprowadził do pojawienia się na całym świecie prawie nieuleczalnej postaci superbakterii  Enterococcus faecium opornej na wankomycynę (VRE).

Choroby, rak głowy
25.10.2024 14:26 Wzrost zachorowań na raka głowy i szyi. Pierwsze objawy można przeoczyć bardzo łatwo

Najnowszy raport przygotowany przez University of Sheffield oraz Department of Health and Social Care wskazuje spory wzrost przypadków nowotworów głowy i szyi w Anglii, zwłaszcza raka gardła. Analiza danych z lat 2013-2020 ujawniła, że liczba przypadków raka gardła wzrosła aż o 47 proc.W 2020 roku odnotowano ponad 10 tysięcy nowych przypadków i 3,469 zgonów związanych z tymi nowotworami. Największe ryzyko zachorowania występuje u osób z biedniejszych  regionów, gdzie często diagnoza jest stawiana na późnym etapie choroby, co ogranicza szanse na przeżycie.

Jedzenie, dieta, dieta na odporność
25.10.2024 07:10 Jedz te produkty, a wzmocnisz swoją odporność jesienią. Dietetyczka dla Pacjenci.pl

Jesienią wzmaga się sezon infekcyjny. Jednym ze sposobów, by wzmocnić naszą odporność i nie przeziębiać się jest wprowadzenie m.in. niewielkich, choć istotnych zmian w codziennej diecie. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Jak wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami dr n. o zdr. dietetyk kliniczny Hanna Stolińska — odporność budujemy przez cały rok, nie teraz, kiedy jest sezon jesienno-zimowy. Dietetyczka zdradziła, na jakie produkty i suplementy warto stawiać, a czego unikać w kontekście odporności w sezonie jesienno-zimowym. 

Zatrucie pokarmowe, choroba, szpital
24.10.2024 09:57 Masowe zatrucie pod Szczecinem. Poszkodowane osoby trafiły do szpitala

Osiem osób musiało trafić do szpitala, a ponad 30 zgłosiło objawy zatrucia po obiedzie zjedzonym przez pracowników i pracownic jednego z zakładów pracy w Mierzynie. Sprawa wyjaśniana jest przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Policach, która prowadzi dochodzenie we współpracy z Sanepidem ze Szczecina. 

System ochrony zdrowia
22.10.2024 10:30 Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w ostrych słowach o systemie ochrony zdrowia

Przedstawiciele samorządów medycznych wzięli udział w części sesji inauguracyjnej XX Forum Rynku Zdrowia, która została poświęcona perspektywie praktyków oraz instytucji ochrony zdrowia rok po wyborach.Głos zabrał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Łukasz Jankowski, który porównał system ochrony zdrowia do garnka z gotującą się wodą. Głos zabrali również inni eksperci.

Ratownictwo medyczne,  zmiany, Małopolska
16.10.2024 14:33 Aktualizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada

Z początkiem listopada w Małopolsce wejdzie w życie aktualizacja wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zgodnie z nią będą działać 144 zespoły ratownictwa medycznego, o pięć więcej niż obecnie. Tak podała dyrektor wydziału zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - Joanna Bogacz.

Papierosy, e-papierosy, nikotyna
14.10.2024 21:01 Co czwarty uczeń szkoły podstawowej próbował już papierosów. Obniża się wiek inicjacji nikotynowej

Dość niepokojąco obniża się wiek palenia papierosów przez młodzież. Co czwarty uczeń podstawówki (26 proc.) ma za sobą inicjację nikotynową, przy czym dla 7 na 10 (73,3 proc.) pierwszym w życiu wyrobem nikotynowym był e-papieros. Ponad połowa uczniów próbowała wyrobów z nikotyną z powodu ciekawości.To alarmujące wyniki najnowszego badania ankietowego młodzieży w szkołach, które zostało przeprowadzone przez CBOS na grupie 1380 uczniów, skupiając głównie 13 i 14-latków. Autorami raportu są eksperci skupieni wokół Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI.

Urzad skarbowy, skarbówka
12.10.2024 06:41 Urząd Skarbowy wysyła wezwania ws. wizyt u lekarza. Takiego zestawu pytań można się spodziewać

Urzędy skarbowe wzywają Polaków. Chodzi o składanie wyjaśnień w związku z ich wizytami u lekarzy. Urzędy chcą wiedzieć m.in. czy pacjent prosił o wystawienie recepty oraz czy dodatkowo za nią zapłacił. Radca prawny Aleksandra Powierża w rozmowie z Gazetą Prawną zdradziła, że podstawą wezwań podatników korzystających z usług medycznych jest art. 155 § 1. ordynacji podatkowej. Warto wiedzieć, że kontrole mają na celu sprawdzenie działań lekarzy, natomiast brak odpowiedzi na wezwanie może skutkować nałożeniem kary.

Urząd Skarbowy pyta pacjentów o lekarzy
11.10.2024 08:00 Fiskus na tropie. Takie pytania Urząd Skarbowy zadaje pacjentom

W ostatnim czasie Urzędy Skarbowe wdrożyły nową praktykę, która budzi spore kontrowersje nie tylko w środowisku medycznym. Chodzi o nietypowe działania, które mogą wykraczać poza standardowe kontrole podatkowe. Pacjentom zadawane są pytania, które mogą naruszać tajemnicę lekarską, a samych lekarzy stawiają w trudnej sytuacji. 

NFZ, ubezpieczenie. Narodowy Fundusz Zdrowia
10.10.2024 13:39 NFZ wydał waży komunikat ostrzegający. Chodzi o ubezpieczenia zdrowotne

Brak ubezpieczenia zdrowotnego może wiązać się z poważnymi problemami, gdy nagle będzie potrzebna pomoc medyczna. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ważny komunikat, w którym podkreślił i przypomniał o formalnościach, jakie trzeba dopełnić, by skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej. W jaki sposób uniknąć poważnych błędów? Jeśli nie dopełnimy tych punktów, nie skorzystamy z leczenia opłacanego przez fundusz. 

Zatrucie grzybami, grzyby, grzybobranie
10.10.2024 09:22 Czujesz się źle po grzybach? Ta jedna rzecz może ocalić Ci życie

Grzybobranie w pełni i wielu z nas wyrusza do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Trzeba bardzo uważać na grzyby i umieć je rozpoznawać, a omyłkowe zjedzenie trującego grzyba może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy te dolegliwości, koniecznie wezwijmy pomoc medyczną. Nie ma na co czekać. 

SOR w Brzegu, lekarka szuka w sieci nowego obuwia
09.10.2024 13:09 Przyszedł na SOR po pomoc. Przyłapał lekarkę na gorącym uczynku

W jednej z polskich miejscowości doszło do nietypowego zdarzenia. Mężczyzna ranny w wypadku samochodowym trafiłem na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie oczekiwał pomocy. Tej jednak nie otrzymał, bo – jak twierdzi – lekarka była zajęta zakupami online. 

Demencja, lekarze, badania
09.10.2024 12:14 To może zwiastować demencję. Ekspert o znaku ostrzegawczym

Osoby starsze, które doznały obrażeń w związku z upadkiem, są bardziej narażone na rozwój demencji, niż osoby w tym samym wieku, które doznały urazów innego typu. Tak przynajmniej wynika z nowych badań naukowców z Bostonu.Alexander Ordoobadi, neurobiolog i chirurg z Birgham and Women's Hospital w Bostonie, razem ze swoim zespołem zidentyfikował ponad  2 453 655 pacjentów powyżej 65. roku życia, którzy potrzebowali pomocy medycznej z powodu urazu w 2014 oraz 2015 roku. Co dokładnie wykazały badania?