Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Lekarze

Lekarze

Zmiany w realizacji recept
20.05.2024 13:31 Lekarz ostrzega przed zmianami w receptach. Nowe dawkowanie określił mianem "absurdu"

Nadchodzące zmiany w receptach to temat, który dzieli zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Mimo protestów medyków, nowe dawkowanie na receptach nie weszło w życie od maja, natomiast zostało przesunięte na lipiec.Endokrynolog dr Szymon Suwała za pośrednictwem swojego Facebooka wytłumaczył, dlaczego nowa realizacja recept może być nie lada problemem dla wszystkich.

Alice Stewart
20.05.2024 09:21 Nie żyje znana dziennikarka. Dzień przed śmiercią była na wizji

Nie żyje Alice Stewart, jedna z najbardziej cenionych dziennikarek CNN, gdzie komentowała wydarzenia polityczne. Stewart zmarła w wieku 58 lat, w sobotę 18 maja. Jeszcze dzień wcześniej pojawiła się na wizji.Jak poinformowali śledczy, ciało dziennikarki zostało znalezione poza jej domem, lecz  do jej śmierci w żaden sposób nie przyczyniły się osoby trzecie. Przyczyną śmierci znanej dziennikarki miały być kłopoty ze zdrowiem.

Choroby serca, choroby krążenia
17.05.2024 12:28 Te choroby zabijają 10 tysięcy osób dziennie w Europie. Jak im zapobiegać?

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła najnowszy raport odnośnie chorób krążenia. Jak się okazuje, odpowiadają one za ponad 40 procent wszystkich zgonów w Europie, czyli za ok. 10 tysięcy dziennie. Głównymi powodami chorób krążenia jest m.in. nieleczone nadciśnienie tętnicze oraz nadmierne spożycie soli. Jak mówią dane z raportu, w regionie europejskim z nadciśnieniem mierzy się co trzecia osoba w wieku 30-79 lat. To najwyższy wskaźnik na świecie.

Borelioza, metoda ILADS,
17.05.2024 09:56 Ukarano placówki stosujące tę metodę w leczeniu boreliozy. Mogły zaszkodzić pacjentom

15 placówek medycznych na terenie całej Polski zostało ukaranych przez Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał, by w trybie natychmiastowym zaprzestano leczenia pacjentów na boreliozę metodą ILADS. Na jedną z nich nałożono wysoką karę finansową.Zdaniem lekarzy, ten sposób leczenia nie ma absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego i jest szkodliwy dla chorych. Przypomnijmy, że metoda leczenia boreliozy ILADS opiera się o długotrwałe stosowanie terapii antybiotykami z różnych grup. Wiąże się też z podawaniem innych, silnych środków farmakologicznych, mających za zadanie wyleczyć boreliozę.              

Kazimierz Łączka nie żyje
16.05.2024 13:08 Nie żyje lekarz Kazimierz Łączka. Był znanym i cenionym pediatrą

Zmarł ceniony lekarz, Kazimierz Łączka. Był znanym pediatrą, który pomógł wielu małym pacjentom. “Towarzyszył mi i mojej córce przez 26 lat” - wspominają lekarza w mediach społecznościowych jego pacjenci.Komentujący w mediach społecznościowych zgodnie podkreślają, że Kazimierz Łączka był lekarzem z powołania. “Nie ma i nie będzie takiego drugiego” - piszą internauci w mediach społecznościowych.

Nie żyje pacjent, któremu przeszczepiono nerkę świni
14.05.2024 12:58 Nie żyje pacjent, któremu przeszczepiono nerkę świni. Co się stało?

62-letni mężczyzna, któremu w marcu przeszczepiono nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni zmarł w szpitalu w Massachusetts General Hospital. Smutną informację podała placówka. Szpital w opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że obecnie nic nie wskazuje na to, by przyczyną śmierci była transplantacja.Richard "Rick" Slayman zmarł po dwóch miesiącach od przełomowej operacji, którą obserwował cały świat. Jeszcze niedawno lekarze zgodnie podkreślali, że świńska nerka wytrzyma co najmniej dwa lata.

Sanatoria, sanatorium, NFZ
13.05.2024 15:57 Czy można zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Tak, ale trzeba spełnić kilka warunków

Czasem zdarza się tak, iż potencjalnemu kuracjuszowi czy kuracjuszce nie pasuje termin upragnionego wyjazdu do sanatorium. Co w sytuacji, gdy nie mogą w konkretnym dniu wyjechać? Czy trzeba pożegnać się z leczeniem uzdrowiskowym? Okazuje się, że nie. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki, by móc zmienić termin wyjazdu do uzdrowiska. Co trzeba zrobić?

Recepta, realizacja recept, zmiany
10.05.2024 11:18 Zmiany w realizacji recept jeszcze nie dla wszystkich. Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin na lipiec

Zmiany w nowym sposobie realizacji recept miały wejść w życie 8 maja. Resort Zdrowia podał nową datę zmian i wyjaśnił, skąd się wzięły opóźnienia. Już wcześniej lekarze apelowali do minister zdrowia o opóźnienie terminu wprowadzenia zmian, a jako argument podawali, że nowe szablony dawkowania leków mogą wiązać się z pomyłkami i wprowadzać dezorientację wśród pacjentów.Najpierw wprowadzenie nowego schematu dawkowania na receptach wyliczanego przez system, miało obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Później termin został przesunięty na 8 maja, a teraz ponownie nastąpiła zmiana.

Darmowe badania, NFZ
09.05.2024 15:53 Ostatni dzwonek na zrobienie darmowych badań. Sprawdź, kiedy mija termin

Latem 2021 r. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych badań dla osób po 40. roku życia. W trzech pakietach dostępnych jest aż 12 badań. Program Profilaktyka 40 już niebawem zostanie zakończony, w związku z czym warto się pospieszyć i wykonać badania, które są dostępne w pakiecie. Te darmowe pozwalają zdiagnozować wiele schorzeń na wczesnym etapie rozwoju.  Jak można się na nie zapisać i do kiedy można je wykonać?

Recepta, pacjenci, lekarze
02.05.2024 13:24 Nowe zasady dotyczące realizacji recept. Mogą być problematyczne dla pacjentów

W tym miesiącu wejdą w  życie nowe zasady dotyczące realizacji recept. Już 8 maja kończy się okres przejściowy, gdzie lekarze mogli wypisywać recepty roczne zarówno w starym, jak i nowym systemie.  Chodzi oczywiście o system informatyczny P1, obliczający ilość leku, jaką należy wydać pacjentowi w aptece. Nowa aplikacja do przeliczania dawek na mililitry oraz miligramy może powodować problemy. O co dokładnie chodzi?

Czerniak, szczepionka
29.04.2024 17:45 Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom

To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.

Lekarze, operacja
29.04.2024 15:22 To przełomowa operacja. Kobiecie przeszczepiono nerkę i grasicę od świni

To z pewnością był przełomowy zabieg. Chirurdzy z NYU Langone Health dokonali nie lada osiągnięcia przeprowadzając pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni, ale też mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca.Pacjentka, 54-letnia kobieta borykała się z niewydolnością nerek oraz miała poważne problemy z sercem. Lekarze najpierw zdecydowali się na wszczepienie specjalnej pompy mechanicznej wspomagającej pracę serca. Później przeprowadzili zabieg transplantacji nerki oraz grasicy świni. Amerykańcy lekarze są dumni z przeprowadzonej operacji.

Lekarz, lek, kroplówka, fentanyl
26.04.2024 17:24 "Skoczysz mi po ampułeczki?" Niepokojące nagranie z krakowskiego szpitala

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego miało dochodzić do nieprawidłowości. TVN24 dotarł do nagrania, na którym widać lekarza siedzącego przy biurku z podłączoną kroplówką. Pielęgniarka wstrzykuje do niej zawartość ampułki. Nieprawidłowości dotyczą znikających ampułek z lekami narkotycznymi, zachowania lekarza aplikującego sobie lekarstwa do kroplówki w momencie przyjmowania pacjentów czy też fałszowanie dokumentacji. Sprawą zajęła się już prokuratura w Krakowie, która wezwała na świadków pracowników placówki w związku z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Depresja, praca
23.04.2024 16:33 Depresja Polaków kosztuje gospodarkę miliardy. Jakie są straty?

Na depresję choruje obecnie co najmniej cztery miliony Polaków. Choroba przekłada się nie tylko na życie prywatne, ale również i zawodowe. Depresja pracownika prowadzi do znacznego spadku produktywności, ale też niekorzystnie odbija się na rynku pracy.Z danych NFZ wynika, że 1,5 mln osób wykupiło w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne. Co ważne, było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. Na pytanie, jakie straty generuje depresja pracownika, odpowiedziały wyniki raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.

Lekarze, specjalizacja
22.04.2024 16:31 Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których można dobrze zarobić. Wśród nich nie jest onkologia

Młodzi lekarze wybierają specjalizacje, w których wiadomo, że zarobki będą dobre. Tak powiedział w rozmowie z TVN 24 prof. Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii klinicznej i chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.Jak się okazuje, w ubiegłym roku w województwie mazowieckim niektóre specjalizacje uchodzące za dochodowe zbierały “po kilkadziesiąt kandydatów na jedno miejsce rezydenckie, natomiast na onkologię nie znalazł się ani jeden chętny". O jakich specjalizacjach mowa?

Ubezpieczenie zdrowotne, zdrowie
19.04.2024 18:11 Polacy korzystają z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jakie polisy wybierają najczęściej?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Prawie 5 mln osób korzystało w 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych.  Tak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.  Jak się okazuje, wydano na nie 1,7 miliarda złotych.“Rosnąca liczba ubezpieczonych pokazuje, że prywatne ubezpieczenia się sprawdzają. Mimo że ich cena w ostatnim roku odzwierciedla dużą inflację w sektorze medycznym, to sprzedaż polis utrzymuje się na wysokim poziomie” - tak skomentowała doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.

Otyłość, kobiety
18.04.2024 09:51 Samotne kobiety mają większą skłonność do tycia? Naukowcy tłumaczą, dlaczego tak jest

Osoby bez pary mają większą skłonność do tycia? Nowe badanie amerykańskich naukowców pozwala zrozumieć związek między samotnością i niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Badanie pokazuje też, że kobiety, które są samotne, mają bardziej niezdrowe nawyki żywieniowe.Według badaczy, osoby doświadczające długotrwałej samotności często mogą odczuwać zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, nadciśnienia czy problemów z układem odpornościowym. 

Oszustwo, Narodowy Fundusz Zdrowia
16.04.2024 16:10 Możesz stracić dane i pieniądze. Oszustwo na NFZ. Jak się przed nim ustrzec?

Internetowi oszuści potrafią stosować rozmaite techniki, po to, by wyłudzić pieniądze, ale też dane. Oszustwa internetowe występują obecnie w każdym obszarze, nawet i w ochronie zdrowia. W sieci zagościły strony internetowe, które są prawie takie same jak oficjalne strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Oszuści, podszywając się pod NFZ, oferują rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował już w sieci odpowiednie komunikaty.

Botoks,  dr Tijion Esho
16.04.2024 10:30 Lekarz oferował darmowy botoks w zamian za seks. Teraz może stracić uprawnienia do wykonywania zawodu

42-letni lekarz oferował jednej ze swoich pacjentek zabiegi z użyciem botoksu w zamian za… seks. Brytyjski trybunał zajmujący się rozpatrywaniem skarg przeciwko medykom bada dokładnie sprawę dr Tijiona Esho.  Mężczyzna może stracić uprawienia do wykonywania swojego zawodu. Sam zainteresowany jednak zaprzecza prawdziwości stawianych mu zarzutów.

Sanatorium, kuracjusze
15.04.2024 09:56 Sanatoria drożeją od maja. Wiemy, jakie będą stawki

Wybierasz się do sanatorium? Musisz liczyć się z wyższymi cenami za pobyt, niż wcześniej. Choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za zabiegi medyczne, od maja kuracjusze będą musieli samodzielnie pokryć część kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania. Sprawdź, jak zmienią się ceny.Podwyżka cen w sanatoriach od 1 maja wiąże się z rozpoczęciem sezonu letniego. Warto podkreślić, że zmiana jest tymczasowa, a ceny do niższych stawek wrócą od 1 października. Jak zmienią się ceny w sanatoriach od maja?

Rak prostaty, prostata
12.04.2024 17:39 Niepokojące dane. Do 2040 r. chorych na raka prostaty będzie aż 2,9 mln osób

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. W minioną środę na tę chorobę zmarł również były futbolista amerykański - O.J. Simpson. Według najnowszych badań, do 20240 r. chorych będzie aż 2,9 mln osób.  Wzrost śmiertelności w związku z rakiem prostaty jest bardzo niepokojący dla ekspertów, którzy wciąż szukają odpowiedniego rozwiązania, by przeciwdziałać tak niepokojącym statystykom.

Guz mózgu, choroby, Joanna Kryńska
12.04.2024 14:58 Znana dziennikarka przeszła operację guza mózgu. "Bolała mnie prawa skroń"

Joanna Kryńska, dziennikarka TVN 24 zdradziła niedawno, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.  W instagramowym wpisie zaapelowała, by nie bagatelizować absolutnie żadnych niepokojących objawów. Kryńska zdradziła też, jak obecnie się czuje. Wcześniej dziennikarka w wywiadach opowiadała, że bolała ją głowa. Bolała mnie regularnie prawa skroń, przez trzy minuty, co trzy godziny. Ból głowy był dziwny i niepokojący - mówiła  Joanna Kryńska.

Rak trzustki, zdrowie
10.04.2024 11:06 Przełomowe badania leku na raka trzustki. Znamy rezultaty

“Bezprecedensowe zdolności zwalczania komórek nowotworowych” wykazał eksperymentalny lek na raka trzustki. Tak twierdzą amerykańscy lekarze i naukowcy. Zbadana substancja powodowała kurczenie się komórek, nie uszkadzając również tych zdrowych. Lek kierunkuje się na onkogenną formę białek Ras, które powodują nawet jedną trzecią przypadków raka u ludzi.“Od ponad czterech dekad wiemy, że jest jedno konkretne białko Ras, o nazwie KRAS, które mutuje i wywołuje około 95 proc. wszystkich przypadków gruczolakoraka przewodowego trzustki, ale przez większość tego czasu nie posiadaliśmy żadnych  narzędzi, by móc zwalczać” - wyjaśnia jeden z autorów badania prof. Kenneth Olive.

Lekarka dzwoni do pacjenta
10.04.2024 09:18 Umówisz wizytę i na nią nie przyjdziesz? W tym kraju słono za to zapłacisz

Umawiają się na wizyty do specjalistów, nie odwołują ich i nie przychodzą. To powszechny problem w służbie zdrowia - zarówno publicznej, jak i prywatnej. Niektórzy politycy mają pomysł, jak to zmienić. Planują kary dla takich pacjentów!Premier Francji, Gabriel Attal, chce odkorkować kolejki to specjalistów i ma na to pomysł. Chodzi o karanie pacjentów, którzy umawiają wizyty, ale na nie nie przychodzą – chodzi o kwotę 5 euro, czyli ok. 21 zł. Nie wszyscy zgadzają się z jego wizją. 

Lekarz spoglądający zza biurka na pacjentkę
08.04.2024 17:26 Co wie o tobie lekarz rodzinny? Więcej, niż ci się wydaje

Niektórzy z nas od lat leczą się u jednej osoby. Ba, niektórzy lekarze od lat leczą całe rodziny. Co o nich wiedzą? Do jakich informacji ma dostęp lekarz rodzinny?Wystawione recepty, skierowania, wyniki badań – to tylko niektóre rzeczy, które Centrum e-Zdrowia udziela lekarzom medycyny rodzinnej. Inni medycy widzą znacznie mniej, ale można poszerzyć ich uprawnienia. Tylko czy warto?

Lekarze oglądający zdjęcie RTG
05.04.2024 16:54 Przyszedł do lekarza z zaparciami. To niewiarygodne, co miał w ciele

Pewien pacjent z Chin poskarżył się lekarzowi na przykre dolegliwości. Chodziło o zaparcia i niemożność oddania moczu. Temu wszystkiemu towarzyszył silny ból w okolicach miednicy. Lekarze byli ogromnie zaskoczeni, kiedy odkryli źródło problemu. Jabłka, klucze, klocki LEGO – lista dziwnych przedmiotów w ludzkim ciele jest długa, ale możliwe, że rzeczy, którą ujrzeli na prześwietleniu chińscy lekarze, jeszcze na niej nie było. Przedmiot na szczęście udało się wydobyć, a pacjent wrócił do domu. O jaką rzecz chodziło?

Zdrowie, ćwiczenia, fitness
04.04.2024 17:05 Trening bez litrów potu na siłowni? Lekarze opracowują "tabletkę ćwiczeń"

Czy można ćwiczyć, nie wykonując intensywnego wysiłku?  Ba, w ogóle nie ćwiczyć? Na razie jest to niemożliwe, lecz niewykluczone, że wkrótce powstanie specjalna “tabletka ćwiczeń”. Jak podkreślają naukowcy z USA, niektóre korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń mogą być zamknięte w tabletce. Choć lek znajduje się dopiero na bardzo wczesnym etapie, wstępne eksperymenty lekarzy wykazały, że tabletka ma spory potencjał.

Badania, nowotwór lekarze
03.04.2024 18:26 Rewolucja w wykrywaniu raka. Cytogąbka znajdzie go, zanim wystąpią pierwsze objawy

Oznaki raka można wykryć na wiele lat przez wystąpieniem objawów. Tak twierdzi Early Cancer Institute - instytucja zajmująca się zrozumieniem najwcześniejszych stadiów powstawania raka. Tamtejsi lekarze rozpoczęli właśnie prace mające na celu określenie zmian, które występują w komórkach na długo przed przekształceniem się ich w nowotworowe. Zdaniem naukowców oznaki raka można zidentyfikować znacznie wcześniej, niż ma to miejsce w obecnej diagnostyce.

  • 1
  • 2