Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nie żyje małżeństwo. Zatruło się czadem
Fot. East News / Tomasz Radzik

Nie żyje małżeństwo. Zatruło się czadem

30 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W Łęcznej (woj. lubelskie) doszło do dramatycznego zdarzenia. W piwnicy jednego z budynków odkryto zwłoki dwóch osób. Policja podejrzewa, że doszło do  zatrucia tlenkiem węgla (czadem). To, skąd się ulatniał, daje do myślenia.

Poszli do piwnicy, nie wrócili

Zmarli byli małżeństwem. Kobieta miała 65, a mężczyzna 69 lat. Ich ciała znaleziono w piwnicy budynku gospodarczego w Łęcznej – niewielkiej miejscowości w woj. lubelskim. Zwłoki zostały odkryte we wtorek 27 sierpnia ok. godz. 20.

– Prawdopodobnie doszło tam do zatrucia dwutlenkiem węgla powstałym w wyniku fermentacji alkoholowej. Na miejscu znaleziono beczki z zawartością cieczy, której próbki zostały pobrane do badań – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową aspirant sztabowa Magdalena Krasna z łęczyńskiej policji.

"Fermentacja alkoholowa to proces rozkładu cukrów prostych do alkoholu etylowego (etanolu) C 2 H 5 OH i tlenku węgla( IV ) CO 2" – czytamy na stronie Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Beczki z winem
W wyniku fermentacji alkoholowe powstaje czas Fot. Shutterstock / Thanakorn.P
Sprawdzono skład popularnych herbat. W środku cement, plastik, pióra
Gotujesz na nich rosół? To popełniasz fatalny błąd. Niewielu wie, że roi się w nich od pasożytów

W piątek sekcja zwłok

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała PAP, że w trakcie oględzin nie zaobserwowano obrażeń ciał wskazujących na udział osób trzecich. Policja prowadzi obecnie śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania w śmierci.

Dyżurny KW PSP w Lublinie Jan Janczak przekazał PAP, że to strażacy wydobyli ciała na zewnątrz . – Sprawdzono pomieszczenie miernikiem gazowym, który wykazał obniżony poziom tlenu, ok. 15 proc. – dodał dyżurny.

Zatrucie tlenkiem węgla (czadem) – objawy

Zatrucie tlenkiem węgla (zaczadzenie) najczęściej występuje u osób z łazienkami wyposażonymi w piecyki gazowe i z nieprawidłowo wentylowaną łazienką. Istotne jest to, że czad jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, więc nie da się go zobaczyć ani wyczuć.

Toksyczne działanie tlenku węgla polega na tym, że wiąże się on hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, co uniemożliwia krwi transport tlenu, w wyniku czego do komórek zamiast tlenu, dociera czad. To dlatego skóra ofiar czadu jest sinoblada.

Objawy zatrucia czadem:

  • ból głowy pochodzenia toksycznego ,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia równowagi,
  • dezorientacja,
  • osłabienie,
  • wysoki puls,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • śpiączka,
  • drgawki.


Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia czadem polega na natychmiastowym przerwaniu narażenia, np. wyłączeniu piecyka, otwarciu okien, a także na przeniesieniu osób poszkodowanych w bezpieczne miejsce i wezwaniu karetki. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek działanie, musimy upewnić się, że sami jesteśmy bezpieczni.

Zobacz też:

Skandal w szpitalu. 13-latka operowała pacjenta

Najbardziej jadowity pająk w Polsce. Można go spotkać w piwnicy

Masowe zatrucie w Tatrach. Turyści w ciężkim stanie ewakuowani śmigłowcem

Ona powalczy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. Historia Natalii Partyki chwyta za serce
Dorota Wellman jest już po operacji serca. "Ataki trwały po 20 godzin"
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko