Pacjenci.pl Zdrowie Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru
Fot. Staras/Shutterstock

Jedna witamina. A wiele chorób z jej niedoboru

15 października 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Jej niedobór powoduje osteoporozę i depresję. Jest to witamina, którą w okresie wiosenno-letnim możemy pozyskać w naturalny sposób. Jednak ponad 90% z nas wciąż ma jej niedobór! To witamina D. Sprawdź, dlaczego jej niedobór jest groźny i do rozwoju których chorób może się przyczynić.


Niedobór witaminy D a zespół suchego oka i rak jajnika

Zespół suchego oka powoduje niewystarczające wydzielanie łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego. Tureccy naukowcy przeprowadzili badania, których celem było wykazane zależności między poziomem witamin D a objawami choroby. Test wykazał, że osoby mające niedobór witaminy D produkują mniejszą ilość łez. Zaburzona produkcja łez może pełnić istotną funkcję w profilaktyce zespołu suchego okaz. W badaniu wzięło udział 98 kobiet powyżej 50. roku życia.

Dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej przekonuje, że witamina D chroni przed rakiem. Dzięki niej ograniczona zostaje proliferacja komórek nowotworowych i tworzenie się nowych naczyń krwionośnych – sprawia to, że może nastąpić rozwój guza. W 2012 r. przeprowadzono również badania, które wykazały, że składnik chroni także przed nowotworem piersi, jelita grubego, prostaty i jajnika.

Projekt bez nazwy - 2023-10-15T162645.796.png

To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!
Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?

Niedobór witaminy D a zawał serca i zespół jelita drażliwego

Brytyjscy naukowcy przebadali 163 pacjentów z niewydolnością serca i z niedoborem witaminy D. W ciągu roku podawali pacjentom witaminę D, czego następstwem było poprawa zdolności serca do pompowania krwi. Objętość pompowanej krwi z komór serca wzrosła o 8%.

Naukowcy z Uniwersytetu z Sheffield przebadali ponad 50 osób z zespołem jelita drażliwego. Okazało się, że aż 82% z nich ma niedobór witaminy D! Pacjenci z największym niedoborem witaminy D częściej odczuwali nasilenie objawów IBS.

Niedobór witaminy D a reumatyzm i choroba Hashimoto

Amerykańscy naukowcy wykryli, że rozwój choroby Hashimoto ma związek z witaminą D. Choroba Hashimoto jest najczęściej diagnozowaną chorobą autoimmunologiczną na świecie. W szczególności chorują na nią kobiety. Niedobór witaminy D w przebiegu niedoczynności tarczycy powoduje, że ryzyko rozwoju choroby Hashimoto się zwiększa. Co więcej, nasila się też jej przebieg.

Naukowcy z Uniwersity of Ulster ustalili, że niedobór witamin D zaburza też pracę systemu immunologicznego, w szczególności u osób po 35. roku życia. Wykryli, że u uczestników badania z niedoborem witaminy D rozwijają się choroby układu krążenia i stwardnienie rozsiane.

Jak w sezonie jesienno-zimowym uzupełnić niedobór witaminy D?

W sezonie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest stosowanie suplementów z witaminą D. W okresie tym mamy mniejszy dostęp do słońca, więc organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy D

Dawka dobowa, w przypadku dorosłych i nastolatków, wynosi 2000 jednostek. Osoby po 65. roku życia powinny stosować wyższe dawki – nawet 4000 jednostek w ciągu doby.

Oprócz suplementów diety warto włączyć do diety składniki bogate w witaminę D, czyli:

  • tłuste ryby morskie (tuńczyk, łosoś, makrela),
  • owoce morza,
  • tran (olej z wątroby dorsza atlantyckiego),

W słoneczne zimowe dni warto też spacerować. Wszelkie formy ruchy są korzystne dla organizmu, szczególnie gry prowadzi się siedzący tryb życia.

Co blokuje działanie witaminy D? Z czym ją przyjmować, a z czym nie?
Naturalne bogactwo witamin i minerałów w proszku, w tabletkach i kapsułkach
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko