Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.06.2023 17:06

To jeden z najczęściej kupowanych suplementów diety, choć jest darmowy!

witamina D
canva

Witamina D, obok magnezu i witaminy C, jest jednym z najchętniej kupowanych przez Polaków suplementów diety. Koszt zakupu jednego opakowania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – w zależności od dziennego zapotrzebowania jedno opakowanie wystarczy średnio na 1,5 miesiąca. Ale można ją zdobyć również całkowicie za darmo. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską

 

Witamina D – dostępna całkowicie za darmo

Organizm ludzki produkuje witaminę D pod wpływem światła słonecznego. W ten sposób większość nas jest w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie na ten składnik.

„Największa podaż witaminy D występuje o godzinie dwunastej. Spędzając czas na słońcu w tej części dnia z odsłoniętymi częściami ciała bez nałożonego kremu z filtrem dostarczymy sobie największą dawkę witaminy D. Oczywiście nie mówię tutaj o „smażeniu się na słońcu”, ponieważ będzie to szkodliwe dla naszej skóry. Chodzi o krótką 15-minutową ekspozycję”. - powiedział psychodietetyk Saska Med Katarzyna Sobolewska.

W Polsce witaminę D w naturalny sposób możemy pozyskiwać od końca marca do końca września.

Projekt bez nazwy (84).png

Witaminy też można przedawkować. Sprawdź, czym jest hiperwitaminoza Co blokuje działanie witaminy D? Z czym ją przyjmować, a z czym nie?

Niedobór witaminy D można uzupełnić przez spożywanie odpowiednich pokarmów

Z pewnych powodów nie każdy chce lub nie każdy może pozyskiwać witaminę D w naturalny sposób. W tym przypadku wskazane jest, by w diecie nie brakowało tłustych ryb morskich takich jak:

  • łosoś,
  • makrela,
  • śledź,
  • tuńczyk,
  • węgorz,
  • karp,
  • sardynki.    

Witamina D a suplementy diety

Witaminę D można przyjmować również w formie suplementów diety – najlepszym nośnikiem są preparaty zawierające tłuszcz np. płyn, kapsułki i krople, ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach. 

Normy spożycia witamin D opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia wynoszą:

20-50  mikrogramów na dobę – osoby dorosłe,    
 
30-50  mikrogramów na dobę – dzieci z nadmierną masą ciała,
 
15-25  mikrogramów na dobę – dzieci powyżej 1 roku życia.
 
10-20  mikrogramów na dobę – wcześniaki.


Przed skorzystaniem z suplementów diety należy się skonsultować z lekarzem, dietetykiem lub pielęgniarką. “Spożywanie suplementów na własną rękę może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Stosując suplementy, których nie potrzebujemy możemy doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli zbyt wysokiego stężenia poszczególnych witamin i minerałów w organizmie”. - powiedział psychodietetyk Saska Med Katarzyna Sobolewska.

Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania - czym są?
Zespoły upośledzonego wchłaniania – informacje wstępne Wszystkie stany, które wynikają z nieprawidłowości trawienia i wchłaniania niezbędnych substancji odżywczych z układu pokarmowego określa się mianem zespołów upośledzonego wchłaniania czy też nieprawidłowego wchłaniania. Może ono obejmować kilka składników lub jeden, co prowadzi najczęściej do niedożywienia oraz innych schorzeń, zależnie od stopnia nasilenia nieprawidłowości wchłaniania. Gdy nasz układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, substancje odżywcze, takie jak witaminy, białko, węglowodany i tłuszcze rozkładane są na mniejsze cząsteczki i - dzięki pracy enzymów - zostają wchłonięte poprzez jelito cienkie. Poprzez zespoły upośledzonego wchłaniania dochodzi do zaburzenia tych procesów, z powodu zbyt małej ilości lub całkowitego braku enzymów. W tej sytuacji składniki odżywcze nie wchłaniają się, ponieważ nie zostały do tego odpowiednio przygotowane. Jest to forma wtórna tego zaburzenia, w której przyczyną dysfunkcji jest nieodpowiednie przygotowanie spożytych pokarmów, spowodowane niewystarczającą czynnością górnego odcinka przewodu pokarmowego i koordynacją czynności wydzielniczo-trawiennych żołądka i trzustki. Zespół upośledzonego wchłaniania może przyjąć również formę pierwotną, w której to błona śluzowa jelita cienkiego jest sama w sobie dysfunkcyjna. Do takich odmian należy na przykład choroba trzewna, określana jako celiakia. Jest ona związana z dziedzicznie przekazywaną nietolerancją pokarmową oraz zaburzeniami procesów enzymatycznych i metabolicznych. Istnieje także pewien podstawowy podział zespołów nieprawidłowego wchłaniania: selektywny – np. podczas złego wchłaniania laktozy, częściowy oraz całkowity – np. w przypadku celiakii.
Czytaj dalej
Gdzie szukać witaminy C? Jej głównym źródłem nie są cytrusy!
witamina C
Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jedna z najważniejszych witamin, spełniających szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Po raz pierwszy została wyodrębniona z papryki przez węgierskiego naukowca Alberta Szenta-Görgyiego w 1928 roku. Powszechnie panuje przekonanie, że najlepszym źródłem witaminy C są cytrusy. W rzeczywistości, pod względem zawartości witaminy C pewne produkty biją na głowę cytrynę czy pomarańczę! Jakie to owoce i warzywa?  Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską. 
Czytaj dalej
Polecane