NIK ostro skrytykował pandemiczne wydatki rządu. Zawiadomione zostało CBA
Najwyższa Izba Kontroli zarzuca rządowi działania pozaprawne i zmarnowanie ok. 16 mld złotych na walkę z COVID-19. Przeciwko ministrowi Sasinowi zostało już złożone zawiadomienie do prokuratury.
NIK o działaniach rządu
Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działania rządu dotyczące zwalczania pandemii. Według izby rząd był do tego nieprzygotowany. Co więcej, NIK ocenił, że rząd nie był przygotowany także na jesienny nawrót wirusa jesienią 2020 r. i podjął szkodzące decyzje.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie przedstawione zostały wyniki dwóch kontroli dotyczących przebiegu pandemii -z realizacją zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Przedstawiciele NIK twierdzą, że gospodarowanie środkami publicznymi było nieefektywne i pozbawione jawnych i przejrzystych procedur.
„Wnioski pierwszej z nich jasno pokazują, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem, nie dopilnowano wszystkich aspektów jego funkcjonowania, a wydatki nie zostały zaplanowane w sposób rzetelny. W związku z tym całościowy nadzór nad funduszem należy ocenić w sposób jednoznacznie negatywny”. - powiedział Marian Banaś, prezes NIK
Podobne wnioski dotycząc Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19
„ Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki. Straty, które państwo poniosło z tego tytułu, należy określić jako daleko idącą niegospodarność. Ponadto stwierdzono rażący brak nadzoru Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad bezpieczeństwem obrotu szczepionek przeciw COVID-19” -wskazał prezes NIK.
NIK podważa sens wydatków pandemicznych
NIK krytycznie wypowiedział się o wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Izba podkreśliła, że środki z funduszu miały pomóc wyłącznie w łagodzeniu skutków pandemii, lecz finansowano z nich także świadczenia opieki zdrowotnej m.in. na zakup leków dla osób zakażonych wirusem, transport sanitarny, koszt związany ze szczepieniami.
Co więcej, z pieniędzy tych również skorzystano by zmodernizować i wybudować siedziby urzędów oraz zainwestowano w rozwój dróg.
Negatywnie oceniono także zakontraktowanie części szczepionek przeciw COVID-19 – szacunkowa ich wartość wynosiła 8,4 mld zł, spośród 13, 9 mld wszystkich szczepionek, które zakontraktowano.
NIK powiadomił Trybunał Konstytucyjny i CBA
NIK złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do TK trafił wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów z ustawy 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.