Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Covid atakuje kolejny kraj w Europie! Wzrost zakażeń w Hiszpanii
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 12.09.2023 15:29

Covid atakuje kolejny kraj w Europie! Wzrost zakażeń w Hiszpanii

covid
canva.com

Światowa Organizacja Zdrowi ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w Europie z powodu zakażenia COVID-19. "Covid nie powraca, on nigdy nie zniknął" — zaalarmował Oscar Zurriaga, prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE). 

Wzrost liczby zachorowań w Hiszpanii

Według analiz przeprowadzonych w Hiszpanii, w okresie od 28 sierpnia do 3 września z 6,5 tys. hiszpańskich aptek wykupiono ponad pół miliona testów na antygeny, co zbiega się z obserwowanym wzrostem zachorowań. 

W ostatnich tygodniach w podstawowej opiece zdrowotnej w Hiszpanii wskaźnik zachorowalności wyniósł ponad 130 przypadków na 100 tys. mieszkańców wobec 30 przypadków na 100 tys. mieszkańców w czerwcu. Najwyższe wskaźniki zachorowalności notowane są u pacjentów powyżej 64 lat oraz poniżej 4 lat. 

"Covid nie powraca, on nigdy nie zniknął" - zaalarmował Oscar Zurriaga, prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE). 

Projekt bez nazwy - 2023-09-12T152552.337.png

Wariant Eris dotarł do Polski. Po tym rozpoznasz objawy zakażenia! Pirola groźniejszy niż Eris? Tych objawów nie bagatelizuj pod żadnym pozorem

WHO ostrzega przed wzrostem hospitalizacji

Według Oscara Zurriagi wzrost liczby zakażeń w sezonie letnim wskazuje na to, że SARS-CoV-2 nie jest typowym wirusem sezonowym, który przestaje być aktywny, kiedy temperatura zaczyna wzrastać. "Nie ma nic wspólnego z zimnem, ale z osobistymi kontaktami i mobilnością ludzi" — powiedział prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE). 

Światowa Organizacja Zdrowi ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w Europie z powodu zakażenia COVID-19, jednak eksperci uspokajają, że w związku z wysokim poziomem uodpornienia populacji sytuacja zdrowotna jest stabilna. 

Nowa szczepiona przeciw COVID-19

Jak donosi Euronews, szczepionka przeciw nowym wariantom wirusa dostała "zielone światło" od Komisji Europejskiej. Europejska Agencja Leków zaznacza, że nowa szczepionka (Comirnaty XBB.1.5) amerykańskiego koncernu farmaceutycznego BioNTtech-Pfizer "jest odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia". 

"Modyfikacja umowy KE z firmą z maja br. gwarantuje, że w nadchodzących latach państwa członkowskie UE nadal będą miały dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów COVID-19" - zaznaczył  dyrektor regionalny SOZ Hans Kluge, cytowany przez Euronews.