Choć o Covidzie-19 każdy z nas stara się już nie pamiętać, cień pandemii wciąż jest obecny. W ostatnim czasie naukowcy, pod kierunkiem Winfrieda Kerna z Uniwersytetu we Fryburgu w Niemczech, zajęli się analizą losów niemal 1000 osób, które cierpią na tzw. zespół Post-Covid-19. Aż 2/3 badanych osób skarży się na uporczywe objawy, które niepokoją nawet badaczy.
5 lat od wybuchu epidemii koronawirusa Chińczycy po raz kolejny mierzą się z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusowych. Tym razem winny jest metapneumowirus (hMPV), a chorują głównie dzieci.Doniesienia z mediów społecznościowych są co najmniej niepokojące. Zatłoczone szpitale dziecięce przypominają sytuację z początku ostatniej pandemii. Czym jest hMPV i czy mamy się czego obawiać?
Choć wielu wydawało się, że pandemia już za nami, to wciąż pojawiają się kolejne zachorowania. Niezwykle ważne jest więc, by w razie podejrzeń przeprowadzać testy i podejmować odpowiednie działania, które zmniejszą zagrożenie. Ale jak poprawnie wykonać test na COVID-19 u dziecka i jaka jest w tym rola rodziców? Sprawdźmy.Testy mogą pomóc w ustaleniu nosicielstwa wirusa, zwłaszcza u osób z grup wysokiego ryzyka, oraz podjąć odpowiednie kroki w leczeniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji. Nie należy więc bagatelizować objawów takich jak gorączka, ból gardła, zatkanie zatok i nieustający kaszel. Może to nie być zwykłe przeziębienie.
Na horyzoncie nowy wariant COVID-19. Zdaniem ekspertów, już wkrótce może on stać się tym dominującym. Wprawdzie do Polski jeszcze nie dotarł, ale to tylko kwestia czasu. Sezon infekcyjny przed nami, powinniśmy więc liczyć się z tym, że chorych będzie przybywać, a wirusy będą się rozprzestrzeniać.Jakie objawy daje nowy XEC? To warto wiedzieć, by w porę rozpoznać infekcję u siebie lub bliskiej osoby. Pamiętajmy, że kiedy czujemy się chorzy, powinniśmy starać się przebywać w domu, by nie zarażać innych.
Chociaż stan pandemii już dawno temu został zniesiony, a większość z nas zapomniała o COVID-19, choroba nadal szaleje. Dowodzą tego najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że w Polsce odnotowano 2034 zachorowania na koronawirusa. W związku z tym szpitale wprowadzają obostrzenia – w niektórych nie można odwiedzać chorych.
Pandemia COVID-19 nie tylko wpłynęła na zdrowie fizyczne młodzieży, ale również na rozwój ich mózgów. Nowe badania wykazują, że szczególnie u dziewcząt doszło do przyspieszonego przerzedzania kory mózgowej. Skutki mogą być długofalowe i nieodwracalne.Dzieci i młodzież, ze względu na intensywne etapy rozwoju, szczególnie odczuwają negatywne skutki stresu i długotrwałej izolacji. U dziewcząt rola interakcji społecznych i bliskich więzi emocjonalnych jest szczególnie istotna w okresie rozwoju.
Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy następuje w domu. W takich sytuacjach ważne jest nie tylko opanowanie emocji, ale i zachowanie odpowiednich środków ostrożności, aby zmarły nie zaraził nas groźną chorobą.
Mimo że lato nadal trwa, a temperatury pozostają wysokie, w gabinetach pediatrycznych już widać zwiększony ruch. Przybywa małych pacjentów z podobnymi objawami. Na co teraz chorują dzieci?Niestety, najwięcej zakażeń dotyczy krztuśca, który szerzy się w niepokojącym tempie i, co gorsza, czasami daje niespecyficzne objawy. Jest również wiele zachorowań na COVID-19. Pediatra Monika Działowska wymienia, na co i w jaki sposób chorują teraz dzieci. Prawdopodobnie to pod znakiem tych właśnie chorób upłynie nam jesień.
Kolejna fala COVID-19 nadchodzi. Nowa mutacja sieje jednak jeszcze większy strach. Naukowcy odkryli, że może infekować mózg. Co to dla nas oznacza? Sprawdźmy.W odpowiedzi na nową falę koronawirusa Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do zakupu nowych szczepionek przeciwko COVID-19. Resort planuje zamówić ponad milion szczepionek, które mają być dostępne dla Polaków już pod koniec września.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się zakupu nowych szczepionek przeciwko COVID-19, działających także przeciwko aktualnemu szczepowi wirusa, który odpowiada za falę zachorowań w Polsce i na świecie. Resort planuje zamówić ponad milion szczepionek, które mają być dostępne już pod koniec września.
Choć wielu osobom wydawało się, że najgorsze odeszło, to informacje płynące z Ministerstwa Zdrowia są niepokojące. Fala COVID-19 narasta i z każdym dniem przybiera na sile. Oto, jakie objawy daje podwariant, który „zadomowił się” w Polsce.Ministerstwo Zdrowia publikuje dane dotyczące zakażeń, jednak podkreśla, że raporty te nie odzwierciedlają faktycznego stanu. Wszystko przez to, że testy wykonuje się u pojedynczych osób, a nie na masową skalę. Mimo to widać, że sytuacja jest poważna.
Wiele osób zdążyło już zapomnieć o COVID-19. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował jednak, że narasta fala zachorowań. W związku z tym zaleca ostrożność w kwestii większej dbałości o higienę i noszenie maseczek. We wtorek 20 sierpnia odbyły się obrady Ministerstwa Zdrowia, w których uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Wśród tematów, które podjęto, wzięto na tapet m.in. COVID-19.
Powikłania po wycofanej przez koncern AstraZeneca szczepionce przeciw COVID-19 mogą być bardzo poważne. Wśród skutków ubocznych wymieniany jest m. in. zakrzepica z małopłytkowością, która do tej pory w medycynie nie występowała. W rozmowie z nami adwokat Joanna Wielgolawska-Pilas przyznała, że jej klient przeżył tylko dzięki temu, że trafił do szpitala o wysokiej referencyjności, gdzie przez 3 miesiące walczono o jego życie.
COVID-19 może powodować poważne uszkodzenia organizmu. Wirus nie ogranicza się do zakażenia układu oddechowego, lecz wpływa także na układ nerwowy, układ krążenia i układ pokarmowy. Niektórzy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, nadal odczuwają objawy, takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca czy problemy trawienne. Lekarze alarmują, że tzw. long COVID stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w najbliższym czasie.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Global Vaccine Data Network — specjalistycznej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – sugeruje, że szczepionki na COVID-19 mogą zwiększać ryzyko zaburzeń pracy serca i mózgu.Jest to największe przeprowadzone do tej pory w zakresie skutków ubocznych szczepionek na COVID-19. Łącznie wzięło z nim udział prawie 100 milionów osób.
Już jutro wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. We wtorek ministerstwo zdrowia poinformowało, że 16 lutego 2023 roku, infolinia na szczepienia przeciwko COVID-19 zostaje zamknięta. Co to oznacza dla pacjentów?
W ostatnim czasie liczba zachorowań na COVID-19 i grypę gwałtownie wzrosła. 19 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała nowy podwariant koronawirusa – JN.1, "będący przedmiotem zainteresowania". Czy mamy się czego obawiać?
Sezon infekcji trwa. Jak podają eksperci, w Polsce znów „szaleje” koronawirus, co zdaje się być zbytnio bagatelizowane. Zwracają jednak uwagę, że odporność populacyjna na COVID-19 wzrosła, przez co przebieg choroby jest nieco inny niż na początku pandemii. Wskazują typowy objaw zakażenia, obserwowany u większości pacjentów.
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer pozwał Polskę za niezrealizowane zamówienia na szczepionki przeciw COVID-19, żądając 6 miliardów złotych odszkodowania. Sprawę skomentowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Nowy wariant koronawirusa, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, zaniepokoił ekspertów ds. zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o wariant o nazwie „Pirola”, który dotarł też do Europy.
Wypadanie włosów to powszechny problem, z którym spotyka się duża część społeczeństwa. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów mających zahamować ten nieprzyjemny proces. Szczególnie popularne są szampony na wypadanie włosów, jednak czy rzeczywiście są skuteczne? Wyjaśniamy.
Minister Zdrowia zamówienia na olbrzymią liczbę szczepionek tłumaczył dobrem pacjentów. Nieustannie Polacy czuli presję na “doszczepianie się" kolejnymi dawkami. Dwie serie szczepionek przeciw COVID-19, którymi się zaszczepiło wielu z nas, miały wady. Miały być wycofane, ale trafiły do pacjentów. To poważny błąd polskich władz! NIK wskazuje serie szczepionek, które mogły być wadliwe.
Najwyższa Izba Kontroli zarzuca rządowi działania pozaprawne i zmarnowanie ok. 16 mld złotych na walkę z COVID-19. Przeciwko ministrowi Sasinowi zostało już złożone zawiadomienie do prokuratury.
Naukowcy Katalin Karikó z Węgier oraz Drew Weissman z USA otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Dzięki ich badaniom możliwe było opracowanie pierwszych szczepionek mRNA przeciw Covid-19. Ogłoszenie laureatów odbyło się dziś w Sztokholmie.
Od 1 października obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące zalecanych szczepień ochronnych i Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Prace nad ustawą zostały zakończone w połowie września, a w ich wyniku do wykazu szczepionek trafiło kilka nowych pozycji. Jakie zmiany czekają na pacjentów?
Przychodnie zaczynają przepełniać się pacjentami z infekcjami. Wszystko wskazuje na to, że zbliża się jesienny sezon infekcji. Koronawirus nie ustępuje, a dodatkowo towarzyszą mu też inne wirusy, takie jak grypa.
Już od dłuższego czasu nie spotkaliśmy się z sytuacją, aby szpital nie zezwalał na odwiedziny pacjentów z powodu koronawirusa. Taki komunikat wydał w środę Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obornikach koło Poznania.
Światowa Organizacja Zdrowi ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w Europie z powodu zakażenia COVID-19. "Covid nie powraca, on nigdy nie zniknął" — zaalarmował Oscar Zurriaga, prezes hiszpańskiego towarzystwa epidemiologicznego (SEE).