Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 25.04.2023 18:58

Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę

covid
canva.com

Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu po szczepionce przeciw Covid-19?

Analiza danych z całego świata wykazała, że po podaniu szczepionki przeciw Covid-19 istnieje pewne ryzyko wystąpienia udaru mózgu. „Jest to spowodowane zwiększeniem właściwości zakrzepowo-zatorowych krwi, co jest jednym z mechanizmów prowadzących do udaru niedokrwiennego.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. Odnotowano nieznaczną liczbę udarów związanych z zastosowaniem szczepionki. Stwierdzono, że ryzyko tego typu powikłań poszczepiennych jest niewielkie, a dużo większe zagrożenie stanowi infekcja Covid-19. 

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepionce przeciw Covid-19 stanowi setną część procenta, jest więc bardzo niskie. Dla porównania ryzyko zakrzepowo-zatorowe w czasie ciężkiego przebiegu COVID-19 jest bardzo wysokie, najczęściej przybiera postać zatoru płucnego - poważnej choroby bardzo często wykrywanej u pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-2, pomimo tego, że każdy z nich w szpitalu otrzymuje leki przeciwkrzepliwe.” - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

pan

Czy udar mózgu może się powtórzyć? Jak powinna wyglądać profilaktyka udaru? Jej pierwszym objawem może być zawał serca i zgon. Wciąż o tej chorobie mówimy za mało

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu po przebytej infekcji Covid-19?

Udar mózgu należy do jednego z najczęstszych powikłań neurologicznych z powodu zakażenia koronaworusem. Wirus SARS-CoV-2 wykazuje działanie prozakrzepowe i podczas infekcji dochodzi do wykrzepiania wewnątrz naczyń krwionośnych. Od początku pandemii lekarze zaobserwowali, że pacjenci, którzy doświadczyli infekcji koronawirusem, coraz częściej trafiają do szpitala z powodu udaru mózgu. Problem ten dotyczy nie tylko ludzi starszych, ale również dzieci, co jest bardzo niepokojące. Udar może wystąpić w trakcie ostrego przebiegu infekcji COVID-19, ale może być też jednym z powikłań. U 2- 6 % pacjentów z ciężkim przebiegiem infekcji Covid-19, zaobserwowano udary niedokrwienne. 

Jakie są objawy udaru mózgu?

Do typowych objawów udaru mózgu należą: 

  • niedowład jednej części ciała
  • opadanie kącika ust
  • wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy
  • drętwienie ręki, nogi bądź twarzy, w skrajnych przypadkach nawet całkowity brak czucia
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia widzenia 
  • nudności i wymioty
  • bóle głowy
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów 
  • zaburzenia świadomości
  • utrata przytomności