Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nowe wytyczne dotyczące zapobiegania pierwszemu udarowi. Takie są konkretne zalecenia
Fot. Freepic

Nowe wytyczne dotyczące zapobiegania pierwszemu udarowi. Takie są konkretne zalecenia

22 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Są już najświeższe wytyczne American Stroke Association. Wskazują one, że profilaktyka pierwszego udaru mózgu jest możliwa poprzez odpowiednie badania przesiewowe oraz zmiany w stylu życia. Zalecenia skupiają się m.in. na zwiększonej aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i kontroli czynników ryzyka, takich jak m.in. ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Co sugerują nowe wytyczne?

Nowe wytyczne, które dotyczą zapobiegania udarom zostały przygotowane przez grupę wolontariuszy w imieniu American Stroke Association . Zalecają zmiany stylu życia, strategie zapobiegania oraz opcje leczenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka pierwszego udaru.

Jak się okazuje, sugerowane zmiany stylu życia, które mają zmniejszyć ryzyko udaru, obejmują takie zachowania, jak m.in. rzucanie palenia, zwiększoną aktywność fizyczną, poprawę nawyków żywieniowych oraz lepszy sen. To jeszcze nie wszystko, bo bardzo ważne są też rutynowe badania przesiewowe oraz zarządzanie czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i udaru za pomocą leków.

2180.jpg
Fot. Freepic

Badania pacjentów pod kątem czynnika ryzyka udarów

Osoby z American Stroke Association chcą, by pracownicy ochrony zdrowia badali pacjentów pod kątem czynników ryzyka udaru, w tym wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, ale też podwyższonego poziomu cholesterolu, wysokiego poziomu cukru we krwi oraz otyłości.

Jak wyjaśniała prof. Cheryl D. Bushnell, wiceprzewodnicząca ds. badań w katedrze neurologii w Wake Forest University School of Medicine w Winston-Salem - najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie występowania udaru oraz związanych z nim zgonów jest zapobieganie pierwszemu udarowi. Jest to określane jako profilaktyka pierwotna.

Z kolei badania przesiewowe w kierunku ryzyka udaru oraz edukowanie pacjentów powinny rozpocząć się od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, obejmując zalecenia oparte na dowodach. Niezidentyfikowane i nieleczone czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych mogą powodować uszkodzenia tętnic, mózgu czy serca na wiele lat przed wystąpieniem udaru.

Pracownicy podstawowej ochrony zdrowia powinni edukować pacjentów odnośnie tematu zapobiegania udarów, prowadzić badania przesiewowe oraz zajmować się czynnikami ryzyka od urodzenia do starości.

Co obejmuje profilaktyka?

Profilaktyka obejmuje z kolei zdrowy styl życia oraz zmiany w zachowaniu, natomiast u wybranych pacjentów ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych podawanie leków obniżających ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Pewną nowością w wytycznych jest z kolei nacisk na społeczne czynniki determinujące zdrowie oraz wpływ na ryzyko udaru.

Wytyczne obejmują też nowe zalecenia dotyczące kobiet. Pracownicy ochrony zdrowia powinni badać je pod kątem schorzeń, mogących zwiększać ryzyko udaru, w tym stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży czy innych powikłań ciąży. Chodzi tutaj o przedwczesny poród, endometrioza, wczesna menopauza. Zalecane jest też oczywiście leczenie podwyższonego ciśnienia krwi w czasie ciąży oraz w ciągu sześciu tygodni od porodu w celu zmniejszenia ryzyka krwotoku śródmózgowego u matki.

Czytaj też:

Dlaczego nie możesz zignorować tych objawów? TIA jak udar – ostrzeżenie dla pacjentów

Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Z powodu tej choroby umiera w Polsce 13 proc. osób. Wielu pacjentów pomoc otrzymuje za późno


Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów
Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko