Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby

Choroby

choroby

AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
20.11.2024 11:00 AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”

Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.

Rak gruczołu krokowego
19.11.2024 10:57 Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria"

Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów. 

Objawy zwiastujące migrenę
18.11.2024 10:30 Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, jaki dopada czasem każdego, np. po stresującym dniu. To złożona jednostka chorobowa, która może znacząco wpływać na jakość życia. Niektórzy ludzie miewają ataki tak silne, że na dłuższy czas są niemal wyłączeni z normalnego funkcjonowania.Choć migrena ma charakter napadowy, istnieją pewne wczesne sygnały, które mogą nas w pewien sposób ostrzegać przed tym, że się zbliża. Warto je znać, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zminimalizować negatywne skutki, jakie wiążą się z atakiem.

Osteoporoza, łamliwe kości
12.11.2024 10:35 Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi

Osteoporoza  nazywana jest „cichą chorobą”, ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze objawy często pojawiają się dopiero przy złamaniu. W miarę postępu choroby kości stają się kruche i podatne na uszkodzenia, co prowadzi do poważnych urazów, często wymagających długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba osób z osteoporozą lub niską masą kostną znacząco wzrośnie, głównie z powodu starzejącej się populacji i rosnących czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Jakie są najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy? 

Rak płuc, badanie przesiewowe
11.11.2024 14:05 W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie

Badacze z MUSC Hollings Cancer Center sprawdzili świadomość odnośnie istnienia badań przesiewowych w związku z rakiem płuc. Jak się okazuje, 78 proc. pacjentów nigdy nie rozmawiało o jednej formie profilaktyki z lekarzem.W Polsce również istnieje możliwość wykonania badań przesiewowych w kierunku raka płuc, co jest istotne w profilaktyce tego nowotworu. Program obejmuje osoby spełniające określone kryteria, zazwyczaj związane z m.in. wiekiem. Będzie on dostępny do końca 2024 roku. Warto, by osoby w grupie ryzyka skonsultowały się z lekarzem i dowiedziały się, czy kwalifikują się do tego programu, ponieważ wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Nowotwory, choroba
09.11.2024 10:14 Znaczny wzrost liczby zgonów na nowotwory w skali świata. Specjaliści alarmują

Według prognoz opublikowanych w czasopiśmie JAMA Network Open, liczba zgonów spowodowanych nowotworami na świecie wzrośnie niemal dwukrotnie do 2050 roku. Eksperci przewidują, że w największym stopniu wzrost ten dotknie kraje o niskich i średnich dochodach, gdzie obecnie dostępność do diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia nowotworów jest ograniczona. W szczególności wzrost liczby zgonów będzie znaczący w krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Co należy do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy? 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
09.11.2024 09:12 Ta choroba jest 3. przyczyną zgonów na świecie. Dotyka 2 mln osób w Polsce

Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w okresie jesienno-zimowym mogą  występować znacznie częściej i stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów z tą chorobą.  Jesienno-zimowy okres może sprzyjać zaostrzeniom z kilku powodów, natomiast konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak ostrzegają eksperci, ta choroba może być bardzo groźna dla pacjentów. 

To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu
07.11.2024 12:25 To nowa przyczyna choroby zapalnej jelit. Aż 95 proc. choruje z tego powodu

Choroba zapalna jelit to choroba przewlekła. Nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, jednak istnieją terapie, które pomagają w jej kontrolowaniu. Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu całkiem niedawno odkryli nową przyczynę jej pojawiania się. Jak podaje „The Lancet”, naukowcy oszacowali, że w 2017 roku 6,8 milionów ludzi cierpiało z powodu chorób zapalnych jelit. Polska, Słowenia i Chorwacja był państwami z największą chorobowością w Europie Środkowej . Optymistyczną wiadomością jest fakt, że zmniejsza się odsetek umieralności.

Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
07.11.2024 10:00 Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej

Najpopularniejszym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej. Jest to oczywiście najbardziej charakterystyczny i najczęściej występujący objaw. Niewiele mówi się jednak o występowaniu innych symptomów. A na nie również należy zwrócić uwagę. Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, z powodu chorób układu krążenia, w tym zawału serca, zmarło 222 874 osób. To aż 45,3% wszystkich zgonów w Polsce.

Polacy wydają grube tysiące. Nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo
06.11.2024 12:45 Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty

Odżywianie jest jednym z filarów zdrowia. Od tego, co jemy, jakiej jakości żywność spożywamy, zależy nie tylko nasza sylwetka, ale i samopoczucie. A przede wszystkim – ogólna kondycja organizmu.  Bywa, że kiedy mamy nie najlepsze wyniki badań, słyszymy od lekarza, że powinniśmy jeść więcej surowych warzyw, albo mniej słodyczy i tłustych potraw.  Zmiana diety może zadziałać w tym kontekście wręcz spektakularnie. Ale... co to właściwie znaczy „zdrowe odżywianie”? Nie każdy jest w tej dziedzinie specjalistą! Ruszamy więc na konsultację do dietetyka, płacąc często duże sumy pieniędzy. A to samo przysługuje nam w ramach NFZ.

Farmaceuta - drugi lekarz
06.11.2024 08:07 Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania"

Gdy łapie nas infekcja, zwykle pierwsze kroki kierujemy nie do lekarza, ale do apteki. Jeśli tylko się da, próbujemy sobie sami pomóc. Z jednej strony, to efekt trudności, na jakie napotykamy, próbując zapisać się do przychodni, ale z drugiej tego, że mamy, jako społeczeństwo, coraz większą wiedzę na temat leków.Co więcej, pacjent może w aptece dokładnie opisać swoje objawy, a farmaceuta, na tej podstawie, w wielu przypadkach, jest w stanie zaproponować mu odpowiednie leki. Jak opowiada nam farmaceutka, Edyta Bartoń-Bratek, takie porady są na porządku dziennym, a pacjenci dokładnie konsultują, które leki i w jaki sposób mają przyjmować. „To dowód na to, że buduje się w nich świadomość bezpiecznej farmakoterapii”. 

Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno
05.11.2024 13:32 Miażdżyca atakuje coraz młodszych. Reaguj, jeśli widzisz te zmiany, bo nie jest za późno

Miażdżyca uważana była za chorobę osób starszych. Niestety, w ostatnich latach jest problemem zdrowotnym coraz młodszych osób. Jeśli widzisz te zmiany, natychmiast reaguj. Jeszcze nie jest za późno.Jak podaje portal mark-med.pl, według statystyk w Polsce na chorobę niedokrwienną serca spowodowaną miażdżycą choruje około milion osób. Z kolei w całej Europie choroba ta odpowiada za ponad 40% zgonów przed 75 rokiem życia. Z roku na rok wiek osób borykających się z miażdżycą zmniejsza się. 

Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd
04.11.2024 15:45 Dodatkowe pieniądze dla chorych na cukrzycę. Mało kto z tego korzysta, a to duży błąd

Wiele osób chorujących na cukrzycę nie ma pojęcia, że przysługuje im dodatkowe świadczenie. A jednak, w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, mogą otrzymać zastrzyk gotówki. Kwota nie należy do najwyższych, ale jeśli pieniądze nam przysługują, warto skorzystać z tej możliwości. Jak podaje dioz.pl, zdaniem naukowców do 2040 r. liczba przypadków cukrzycy typu 1 na całym świecie może się podwoić i wynieść nawet 17 milionów. Obecnie z chorobą mierzy blisko 9 milionów pacjentów. Niechlubna piątka krajów o największym występowaniu cukrzycy to: Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Chiny, Niemcy.

Alina Kamińska opowiedziała o swojej chorobie. „Brakuje słów, by to dokładnie opisać"
04.11.2024 12:44 Alina Kamińska opowiedziała o swojej chorobie. „Brakuje słów, by to dokładnie opisać"

Alina Kamińska to polska aktorka, którą znamy zarówno z małego, jak i dużego ekranu. Występowała w wielu serialach i produkcjach takich jak „Mój biegun” i „Miasto 44”. Niedawno doznała poważnego udaru. Postanowiła opowiedzieć o swojej walce o zdrowie.Jak czytamy na stronie rządowej, z danych NFZ wynika, że w 2023 r. odnotowano w Polsce 74,7 tys. przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, z czego 89% stanowiły udary pierwszorazowe. Zabieg trombektomii mechanicznej sprawozdano w 5,5% przypadków.

Coraz więcej zachorowań na gruźlicę
04.11.2024 10:00 Coraz więcej chorych na gruźlicę. Dane WHO są niepokojące

Chorych na gruźlicę przybywa – tak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia. W ubiegłym roku mieliśmy najwyższą liczbę zachorowań od 20 lat. Gruźlicę wykryto u ponad 8 mln osób, a 1,25 mln zmarło z jej powodu.Na podstawie tych danych gruźlicę uznano za najczęstszą przyczynę śmierci z powodu chorób zakaźnych na świecie. "Fakt, iż gruźlica nadal zabija i zakaża tak wielu ludzi, jest skandalem, podczas gdy mamy narzędzia, aby jej zapobiegać, wykrywać ją i leczyć" – stwierdził szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość
31.10.2024 16:04 Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość

Ten objaw raka pęcherza jest przez nas bagatelizowany, ponieważ przypomina inną, dość powszechną dolegliwość. Mowa tu o bardzo częstym oddawaniu moczu, które wiele osób utożsamia z infekcją dróg moczowych lub nerek.Jak podaje onkonet.pl, w Polsce nowotwory pęcherza moczowego stanowią prawie 7% przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i nieco ponad 2% u kobiet. W 2017 roku zdiagnozowano 7293 nowych zachorowań (5488 przypadków u mężczyzn i 1805 u kobiet). W tym samym roku prawie 4 tys. osób zmarło z powodu raka pęcherza (3056 mężczyzn i 899 kobiet).

Przełomowe odkrycie w badaniach nad chorobą Huntingtona. Nowa szansa na wykrywanie i leczenie
31.10.2024 14:02 Przełomowe odkrycie w badaniach nad chorobą Huntingtona. Nowa szansa na wykrywanie i leczenie

Jak podaje portal News Medical, naukowcy z University of Oxford dokonali prawdziwego przełomu. Udało im się zidentyfikować kluczowy mechanizm biochemiczny istotny dla rozwoju choroby Huntingtona. Jest to ogromna szansa na szybsze metody wykrywania i skuteczniejsze leczenie.Jak podaje portal diag.pl, w 2023 roku szacowano, że w Europie częstość występowania choroby Huntingtona  wynosi około 4- 15 przypadków na 100 tys. urodzeń. Według danych statystycznych w Polsce żyje około 4 tys. nosicieli mutacji wywołujących pląsawicę Huntingtona. Co ciekawe, choroba ujawnia się w większości przypadków w późnym wieku – około 30-50 roku życia.

Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca
31.10.2024 12:47 Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca. „Rozpłakałam się”

Lauren Gill zmagała się z dziwną przypadłością.  Już po pierwszym łyku alkoholu jej ciało dawało jej znak, że dzieje się coś złego. Doświadczała ogromnego, przeszywającego wręcz bólu zlokalizowanego w szyi i ramionach. Ból, z którym musiała mierzyć się kobieta, mijał po kilku minutach. I choć wydawało się to przede wszystkim dziwne, a nie do końca groźne, to diagnoza, którą usłyszała, doprowadziła Lauren do łez. Okazało się, że jej stan jest poważny.

Zajady mogą być objawem cukrzycy
31.10.2024 11:21 Zajady to nie tylko problem estetyczny. To może być objaw poważnej choroby

Pęknięcia w kącikach ust nie są niczym przyjemnym. Zajady powodują dyskomfort podczas jedzenia, śmiania się. Czasem nawet zwykła rozmowa staje się wyzwaniem. W dodatku zajady nieładnie wyglądają.  Problem ten jest jednak nie tylko kwestią kosmetyczną – w niektórych przypadkach zajady mogą świadczyć o głębszych problemach zdrowotnych, które wymagają diagnostyki i leczenia. Przykładem może być cukrzyca.

COVID-19 nie jest już najgorszą chorobą zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion
31.10.2024 09:23 To nowa najgorsza choroba zakaźna. W rok zachorowało 8 milionów, a zmarło ponad milion

Jak podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press, Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że w 2023 roku u ponad 8 milionów osób zdiagnozowano gruźlicę. 1,25 miliona osób zmarło z jej powodu. Zdaniem WHO gruźlica jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonów związanych z chorobami zakaźnymi.Według raportu WHO, gruźlica wyprzedziła COVID-19. Co więcej, liczba zgonów nią spowodowana jest też prawie dwukrotnie większa od liczby osób, które zmarły na HIV w 2023 roku.

Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki
31.10.2024 07:05 Porfiria, czyli choroba wampirów. Chorzy narażeni są na wycieńczające kilkudniowe ataki

Porfiria, czyli choroba wampirów, może brzmieć jak bujda, jednak naprawdę istnieje. Swoją nazwę wzięła od objawów, które przywodzą na myśl wygląd i zachowania tych nadnaturalnych istot. Dawniej wiele osób z tymi symptomami podejrzewano właśnie o bycie wampirami.  Jak podaje American Porphyria Foundation, na podstawie badań europejskich ustalono, że częstość występowania najczęstszej porfirii, porfirii skórnej późnej (PCT), wynosi 1 na 10 000; ostrej porfirii przerywanej (AlP) około 1 na 20 000; a najczęstszej porfirii erytropoetycznej (EPP) - 1 na 50 000 przypadków. W Polsce na ostrą przerywaną porfirię choruje około 550-600 osób.

Anna Lewandowska usłyszała diagnozę. „Póki co muszę odłożyć plany na bok”
30.10.2024 13:09 Anna Lewandowska usłyszała diagnozę. „Póki co muszę odłożyć plany na bok”

Anna Lewandowska poinformowała w mediach społecznościowych o swoim stanie zdrowia. Jedna z najbardziej znanych Polek usłyszała diagnozę, przez którą, jak sama mówi, będzie musiała odłożyć swoje plany na bok. Co jej dolega?Anna Lewandowska to żona piłkarza, ale przede wszystkim bizneswoman, jedna z najbogatszych kobiet w naszym kraju oraz ekspertka od zdrowego stylu życia rozkochana w sporcie – nie bez sukcesów. Niestety, diagnoza, którą usłyszała, na jakiś czas zmieni jej życie. 

Adam Małysz jest już po zabiegu. "Korzysta w szpitalu z kosmicznego sprzętu”
30.10.2024 10:25 Adam Małysz w szpitalu. Skoczek narciarski musiał przejść zabieg

Adam Małysz trafił do katowickiego szpitala. Jest już po zabiegu i dzięki pomocy nowoczesnego sprzętu powoli wraca do zdrowia. Na zdjęciach w mediach społecznościowych widzimy go w opasce na oczy. Adam Małysz niezaprzeczalnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w naszym kraju. Dzięki swoim imponującym osiągnięciom w dziedzinie skoków narciarskich zyskał rzeszę fanów. Kilka lat temu odszedł jednak na sportową emeryturę. W 2022 roku objął stanowisko prezesa PZPN.

Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda
29.10.2024 16:00 Nie chciała umierać na scenie. Elżbieta Zającówna przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda

Nie żyje Elżbieta Zającówna. Aktorka znana m.in. z "Vabank" odeszła w wieku 66 lat o czm poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Przed śmiercią walczyła z chorobą von Willebranda. 

Demencja / lek. Mateusz Gajda
29.10.2024 13:59 Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Pierwsze objawy demencji zazwyczaj dają o sobie znać po 60. roku życia. Wbrew pozorom nie jest to jednak objaw starzenia się, a schorzenie mózgu. Jak je rozpoznać oraz czy istnieje sposób, który pozwoli je opóźnić, albo zupełnie wyeliminować?

Łuszczyca, choroba, skóra
29.10.2024 12:53 Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, która może znacząco wpływać na życie codzienne. Objawy takie jak suchość, łuszczenie czy swędzenie skóry są dla chorych szczególnie uciążliwe. Łuszczyca dotyka osób w różnym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane.Łuszczyca bywa źródłem stresu, zwłaszcza gdy objawy pojawiają się w widocznych miejscach na ciele. Może to prowadzić do poczucia izolacji i obniżonej samooceny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brak akceptacji społecznej.  Na łuszczycę wciąż nie ma lekarstwa. Jak sobie radzić z tą chorobą?

Ból brzucha w chorobach śledziony
27.10.2024 09:08 Po tym poznasz, że masz chorą śledzionę. Ból brzucha jest nietypowy

Czy wiesz, gdzie znajduje się śledziona? Wiele osób nie ma o tym pojęcia! Aż do momentu, w którym po lewej stronie brzucha pojawi się charakterystyczny ból. To wtedy zaczynamy się zastanawiać, co właściwie odpowiada za ten dyskomfort i czy jest to coś poważnego.Śledziona, choć niewielka i często niedoceniana, pełni ważne funkcje w organizmie. Warto wiedzieć, za co dokładnie odpowiada, czy to prawda, że można bez niej żyć, i o czym może świadczyć jej ból.

Rak piersi, nowotwór
23.10.2024 14:31 Opracowano innowacyjną diagnostykę raka piersi. Medyczny przełom w Polsce

Medycy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jako pierwsi zastosowali radioznacznik PET w związku z nieinwazyjnym obrazowaniem HER2 u 41-letniej pacjentki z rozsianym rakiem piersi. To metoda, która wykrywa zmiany niewidoczne w innych badaniach. Jak podaje szpital, wyniki badania wstępnej fazy pilotażowego badania okazały się dość obiecujące, natomiast zespół prowadził badania nad możliwością przewidywania reakcji na leczenie pacjentek z rakiem piersi.