Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby

Choroby

choroby

głaskanie kota
05.01.2025 11:04 Eksperci alarmują. Groźna choroba atakuje ludzi i koty

Niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. W kraju wykryto kolejne przypadki zarażenia ludzi wirusem ptasiej grypy. Co więcej, chorują też koty. Jak mówią naukowcy, wirus mutuje.

Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”
02.01.2025 17:43 Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów”

Zakrzepica to dolegliwość, która dotyka wielu Polaków. Polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Jest często bagatelizowana, choć nieleczona  prowadzi do groźnych powikłań. Podpowiadamy, z czego bierze się zakrzepica i jak sobie z nią radzić.Jak podaje Medonet, w Polsce każdego roku choroba ta dotyka średnio 100 tys. nowych osób. W tym 57 tys. zapada na zakrzepicę kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych.

Zapchane żyły - przyczyny i objawy
02.01.2025 12:39 Po tym poznasz, że masz zapchane żyły. Tak objawiają się zakrzepy

By naczynia krwionośne prawidłowo funkcjonowały, muszą być czyste i drożne. U wielu osób jednak na ścianach żył odkładają się złogi cholesterolowe, blaszki miażdżycowe i mogą tworzyć się zakrzepy. Te zmiany stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.Niestety, problem zwężonych naczyń krwionośnych często rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jest jednak kilka charakterystycznych objawów, które powinny dać nam do myślenia i sprawić, że szybciej udamy się do lekarza. 

Beata Kozidrak poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Wszyscy jesteście moją Białą Armią"
02.01.2025 09:54 Beata Kozidrak poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Wszyscy jesteście moją Białą Armią"

Beata Kozidrak pod koniec listopada ubiegłego roku odwołała wszystkie koncerty. Rezygnacja z występów była spowodowana chorobą. Długo nie mówiła o swoim stanie zdrowia, jednak w końcu wyjawiła, jak się czuje.

Wykryto nowe ognisko groźnej choroby. Oto, czym jest owrzodzenie Buruli
29.12.2024 09:30 Wykryto nowe ognisko groźnej choroby. Oto, czym jest owrzodzenie Buruli

Naukowcy odkryli kolejne ognisko występowania owrzodzenia Buruli. Jest to niezwykle groźna choroba, ponieważ nieleczona jest bardzo inwazyjna. Czym jest owrzodzenie Buruli, gdzie występuje i czy da się przed nią uchronić? Odpowiadamy. Na początku roku australijscy specjaliści ustalili, że owrzodzenie Buruli to choroba, która jest przenoszona na ludzi przez komary. Na szczęście da się ją wyleczyć w trakcie hospitalizacji poprzez odpowiednie stosowanie medykamentów.

GIS
28.12.2024 11:41 Pilny komunikat GIS. Ostrzega przed groźnym wirusem

W Warszawie i Rzeszowie potwierdzono obecność wirusa polio w ściekach komunalnych. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że mimo iż ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano 40 lat temu, nadal prowadzone są badania i nadzór nad wirusami poliomyelitis. Jedyną skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest przyjęcie szczepień ochronnych. 

Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków
28.12.2024 07:00 Wielu lekceważy zapalenie płuc, ale to poważne zagrożenie. Zimą umiera 3,5 tys. Polaków

Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakim jest zapalenie płuc. Prowadzi do tysięcy zgonów rocznie, a w wielu przypadkach naraża pacjentów na przykre powikłania. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przypominają, że zapalenie płuc to poważna choroba i podpowiadają, jak się przed nią chronić.Według informacji z 2019 roku w całej Unii Europejskiej stan zapalny w płucach każdego roku zabija około 120 tys. osób, a na całym świecie 2,5 mln ludzi. W Polsce było to blisko 12 tys. zgonów rocznie. W 2023 liczba zgonów z powodu zapalenia płuc osiągnęła już ponad 27 tys. osób wśród pacjentów hospitalizowanych.  Oznacza to, że nie wolno bagatelizować tej choroby.

Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków
27.12.2024 14:19 Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków

Miastenia to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych, co powoduje zwiększoną męczliwość mięśni. Od 1 stycznia 2025 r. chorzy zyskają dostęp do innowacyjnej terapii. Nowy lek trafi na listę leków refundowanych. 

Maciej Stuhr
27.12.2024 10:44 Maciej Stuhr otworzył się na temat córki. Przyznał, że jest „lekko niepełnosprawna”

Maciej Stuhr był prowadzącym program „Autentyczni”. Jego miejsce zajęła jednak Dorota Wellman, a on stanął w ogniu pytań. W pewnym momencie znany aktor zdobył się na bardzo osobiste wyznanie. Poinformował, że jego córka jest „lekko niepełnosprawna”.

Rak pęcherzyka żółciowego - przyczyny, objawy, leczenie
25.12.2024 08:47 Coraz więcej przypadków tego raka i to wśród młodych ludzi. Objawy są nieoczywiste

Kamica żółciowa i otyłość to główne czynniki ryzyka, jeśli chodzi o tego raka. Choć wciąż zaliczany jest do nowotworów rzadkich, to liczba zdiagnozowanych przypadków ostatnio niepokojąco rośnie. W dodatku – zdiagnozowanych późno.A czas w przypadku nowotworów jest niezwykle ważny. Niestety, wiele osób bagatelizuje, przede wszystkim kamicę żółciową, twierdząc, że kamienie nie są niczym groźnym. Tymczasem przewlekła kamica prowadzi do raka pęcherzyka żółciowego. 

8 objawów raka żołądka. Nigdy ich nie ignoruj
23.12.2024 14:34 8 objawów raka żołądka. Nigdy ich nie ignoruj

Lekceważenie pierwszych symptomów nowotworu wpływa na opóźnienie prawidłowej diagnozy i zmniejsza szanse chorego na wyleczenie. Dlatego niezwykle ważne jest, by stale przyglądać się swojemu organizmowi, który chętnie daje sygnały, że dzieje się coś złego. Oto 10 objawów raka żołądka, których pod żadnym pozorem nie należy ignorować.Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. wykryto w Polsce 4505 przypadków raka żołądka. Nawet 90% chorych w momencie diagnozy ma nowotwór w stopniu zaawansowanym, co utrudnia podjęcie skutecznej terapii. 

Ten dźwięk zwiastuje śmierć. Jest bardzo charakterystyczny
21.12.2024 09:58 Ten dźwięk przepowiada śmierć. Jest bardzo charakterystyczny

Nadchodząca śmierć daje wiele znaków. Jednym z nich jest charakterystyczny dźwięk, który nazywany jest „grzechotką śmierci”. Nie da się go pomylić z żadnym innym dźwiękiem. Jednak, co ciekawe, da się go uniknąć. Śmierć to proces, który może trwać nawet kilka dni. W tym czasie ciało chorego daje wiele sygnałów, że zbliża się najgorsze. Jak odróżnić „grzechotkę śmierci” od innych dźwięków wydawanych przez chorego? Podpowiadamy.

Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje
10.12.2024 10:19 Działają na zakrzepy jak najlepszy rozpuszczalnik. Jedz każdego dnia, a organizm ci podziękuje

Zakrzepy są niezwykle groźne dla zdrowia, więc nie warto ich bagatelizować. Należy działać w każdy możliwy sposób. Pomóc mogą nie tylko leki, ale też odpowiednia dieta. Oto, co należy włączyć do diety, by jak najszybciej się ich pozbyć.W leczeniu zakrzepicy stosowane są leki przeciwzakrzepowe - zastrzyki z heparyną, leki rozrzedzające krew, przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Lekarze mogą też zadecydować o konieczności operacyjnego usuwania skrzeplin.

Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza, a wyjaśnia, dlaczego tak jest
08.12.2024 14:12 Twierdzą, że widzą duchy. Nauka nie zaprzecza tylko wyjaśnia, dlaczego tak jest

Zjawiska nadprzyrodzone to od zawsze temat kontrowersyjny. Są osoby, które twierdzą, że ich doświadczają – widzą duchy, a nawet z nimi rozmawiają. Nauka ma wyjaśnienie tego stanu. I to niejedno. 

To znak, że masz chorą wątrobę. Poczujesz go na stopach
05.12.2024 15:45 To znak, że masz chorą wątrobę. Poczujesz go na stopach

Czujna obserwacja naszego ciała może przynieść nam wiele korzyści. Jeśli będziemy robić to prawidłowo i wiedzieć na co zwracać uwagę, możemy wykryć objawy poważnych chorób. Na przykład symptomów chorej wątroby należy szukać na stopach.Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Według szacunków, w Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje 308-422 tys. osób, a każdego roku z ich powodu umiera ok 6-7 tys.

Ostre zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie
05.12.2024 07:02 Ostre zapalenie trzustki. Jakie objawy daje chory narząd?

Ten mały, niepozorny narząd mieści się w górnej części jamy brzusznej, mniej więcej pośrodku, za żołądkiem. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w organizmie. Jeśli działa sprawnie, zapewnia dobre trawienie, a także prawidłowy poziom cukru we krwi.Kłopoty pojawiają się, kiedy trzustka choruje. Jednym z takich niepokojących stanów jest ostre zapalenie trzustki. Objawia się bólem brzucha, nudnościami, gorączką. A co może doprowadzić do tej choroby?

Nowa lista leków refundowanych
03.12.2024 13:26 Projekt listy leków refundowanych na styczeń już jest. Ministerstwo Zdrowia czeka na uwagi

Ministerstwo Zdrowia opublikowało już projekt obwieszczenia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2025.

Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości
03.12.2024 10:00 Tak wyglądają pierwsze objawy raka. Wielu pacjentów skarży się na te dolegliwości

Nowotwory są coraz częstsze. Warto więc wiedzieć, jakie sygnały od organizmu powinny zwrócić naszą uwagę. Im szybsze wykrycie, tym większa szansa na wyzdrowienie. Oto pierwsze objawy raka, które powinny nas zaniepokoić.Jak podaje portal immuno-onkologia.pl, według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. 1,17 mln Polaków. Dane są zatrważające, bo oznaczają, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.

Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”
27.11.2024 14:13 Tak wygląda rak u dziecka. „To, że ktoś jest bardzo malutki, nie oznacza, że nie może mieć nowotworu”

Rozmowę o nowotworach u dzieci z prof. dr hab. n. med. Anną Raciborską przeprowadziła dziennikarka Pacjenci.pl Agnieszka Wąsikowska. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. jak  wygląda diagnostyka, jakie są szansę na wyleczalność dzieci z nowotworami i jak często występują raki u dzieci w Polsce.

Guzki Heberdena: przyczyny, objawy, leczenie
23.11.2024 09:27 Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?

Dłonie starszych osób często są zniekształcone w charakterystyczny sposób. W okolicy palców, tuż przy ich końcach, pojawiają się niewielkie, twarde guzki. Te zmiany to mogą być guzki Heberdena. Czy to coś poważnego?Choć początkowo guzki wydają się jedynie problemem kosmetycznym, są to zmiany zwyrodnieniowe i z czasem mogą powodować ból, a także znacznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Skąd się biorą te guzki? Czy można je leczyć?

Psylocybina - badania w kontekście depresji
22.11.2024 23:31 Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Polscy psychiatrzy, Piotr Marcinowicz i Magdalena Więdłocha wraz z zespołem, otrzymali rekomendację do dofinansowania w kwocie 16 mln zł od Agencji Badań Medycznych na badanie kliniczne, które ma ocenić skuteczność i bezpieczeństwo psylocybiny podawanej w połączeniu z lekami z grupy SSRI (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) lub po ich odstawieniu u pacjentów z depresją lekooporną.Psylocybina to aktywny składnik grzybów halucynogennych. Choć generalnie to narkotyk, ostatnie doniesienia wskazują, że podawanie psylocybiny w kontrolowanych warunkach, połączone z terapią psychologiczną, może znacząco redukować objawy depresji.

AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”
20.11.2024 11:00 AI wykryje cukrzycę 10 lat przed rozwojem choroby. „Ta innowacja może być przełomowa”

Wieści napływające ze świata nauki są niezwykle optymistyczne. Naukowcy odkryli, że sztuczna inteligencja może na podstawie rutynowych badań EKG wykryć ryzyko pojawienia się cukrzycy nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. liczba nowych zachorowań na cukrzyce wszystkich typów w Polsce wynosiła 343 tys. W 2022 r. było to prawie 400 tys. rozpoznań, a łączna liczba chorych wyniosła 3,14 mln osób. Z roku na rok liczba rośnie, więc pomoc AI może być nieoceniona.

Rak gruczołu krokowego
19.11.2024 10:57 Rusza kolejna edycja kampanii "ProstaTaHistoria"

Rak gruczołu krokowego ma różne oblicza – u wielu mężczyzn z powodzeniem może być jednak leczony przez długi czas. Część pacjentów usłyszy diagnozę po raz drugi. To kolejny rozdział choroby. Właśnie na tym etapie, poważnym i nieuleczalnym, koncentruje się nowa akcja ProstaTaHistoria. Kolejny rozdział, którą Fundacja „OnkoCafe – Razem lepiej” rozpoczyna w listopadzie – Międzynarodowym Miesiącu Świadomości Męskich Nowotworów. 

Objawy zwiastujące migrenę
18.11.2024 10:30 Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy, jaki dopada czasem każdego, np. po stresującym dniu. To złożona jednostka chorobowa, która może znacząco wpływać na jakość życia. Niektórzy ludzie miewają ataki tak silne, że na dłuższy czas są niemal wyłączeni z normalnego funkcjonowania.Choć migrena ma charakter napadowy, istnieją pewne wczesne sygnały, które mogą nas w pewien sposób ostrzegać przed tym, że się zbliża. Warto je znać, aby odpowiednio wcześnie zareagować i zminimalizować negatywne skutki, jakie wiążą się z atakiem.

Osteoporoza, łamliwe kości
12.11.2024 10:35 Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi

Osteoporoza  nazywana jest „cichą chorobą”, ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze objawy często pojawiają się dopiero przy złamaniu. W miarę postępu choroby kości stają się kruche i podatne na uszkodzenia, co prowadzi do poważnych urazów, często wymagających długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba osób z osteoporozą lub niską masą kostną znacząco wzrośnie, głównie z powodu starzejącej się populacji i rosnących czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Jakie są najważniejsze czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy? 

Rak płuc, badanie przesiewowe
11.11.2024 14:05 W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie

Badacze z MUSC Hollings Cancer Center sprawdzili świadomość odnośnie istnienia badań przesiewowych w związku z rakiem płuc. Jak się okazuje, 78 proc. pacjentów nigdy nie rozmawiało o jednej formie profilaktyki z lekarzem.W Polsce również istnieje możliwość wykonania badań przesiewowych w kierunku raka płuc, co jest istotne w profilaktyce tego nowotworu. Program obejmuje osoby spełniające określone kryteria, zazwyczaj związane z m.in. wiekiem. Będzie on dostępny do końca 2024 roku. Warto, by osoby w grupie ryzyka skonsultowały się z lekarzem i dowiedziały się, czy kwalifikują się do tego programu, ponieważ wczesne wykrycie raka płuc znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Nowotwory, choroba
09.11.2024 10:14 Znaczny wzrost liczby zgonów na nowotwory w skali świata. Specjaliści alarmują

Według prognoz opublikowanych w czasopiśmie JAMA Network Open, liczba zgonów spowodowanych nowotworami na świecie wzrośnie niemal dwukrotnie do 2050 roku. Eksperci przewidują, że w największym stopniu wzrost ten dotknie kraje o niskich i średnich dochodach, gdzie obecnie dostępność do diagnostyki, profilaktyki oraz leczenia nowotworów jest ograniczona. W szczególności wzrost liczby zgonów będzie znaczący w krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej. Co należy do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy? 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc
09.11.2024 09:12 Ta choroba jest 3. przyczyną zgonów na świecie. Dotyka 2 mln osób w Polsce

Zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w okresie jesienno-zimowym mogą  występować znacznie częściej i stanowią poważne zagrożenie dla pacjentów z tą chorobą.  Jesienno-zimowy okres może sprzyjać zaostrzeniom z kilku powodów, natomiast konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak ostrzegają eksperci, ta choroba może być bardzo groźna dla pacjentów.