Pleśń to problem, który dotyka wiele gospodarstw domowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność powietrza wzrasta, a wentylacja pomieszczeń jest często niewystarczająca. Te nieestetyczne plamy nie tylko szpecą ściany i sufity, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak sobie z nimi poradzić? Okazuje się, że jest na to prosty i tani sposób.
Zespół Guillaina-Barrégo to niezwykle niebezpieczna choroba. W ostatnim czasie przekonała się o tym zdobywczyni tytułu wicemiss Warmii i Mazur z 2019 r. Natalia Lewandowska. Kobieta była przekonana, że ma grypę, jednak prawda okazała się znacznie gorsza.
Testy węchowe opracowane przez naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH) w USA mogą pomóc wskazać osoby, które są narażone na rozwój choroby Alzheimera. Wyniki tych zaskakujących badań opublikowano na łamach "Annals of Neurology".
Sanepid kontroluje sklepy co kilka miesięcy. Podczas takich kontroli przygląda się niemal wszystkiemu. Uwadze nie ulegają nawet najdrobniejsze szczegóły. Jakie zagrożenia czyhają na nas w sklepach? Bardzo różne – m.in. owsiki. Sanepid bije na alarm.
Choć w obecnych czasach można śmiało rzec, że nie ma rzeczy, która by nas zdziwiła, to pojawienie się tego programu na antenie wiązało się z ogromną kontrowersją. Stawką nie były pieniądze, dom, wakacje, a nawet sława, ale… nerka.
Uczucie suchości w jamie ustnej (kserostomia) może mieć wiele przyczyn. Czasami odpowiada za nie styl życia, innym razem poważna choroba. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest kserostomia, jakie są jej przyczyny i objawy, a także jak wygląda jej diagnostyka i leczenie. Nigdy nie lekceważ tego schorzenia!
Zakrzepica nawet u 50 proc. osób może być bezobjawowa – pacjent może nie mieć nawet pojęcia, że ma tę dolegliwość. U niektórych objawy pojawiają się nagle i wyglądają naprawdę niebezpieczne. Co robić w takiej sytuacji? Jak rozpoznać, że to zakrzepica?- Czasami mówi się, że ludzie, u których zakrzepica daje objawy, mają w pewnym sensie szczęście, bo to daje im czas na działanie. U mnie choroba odezwała się w momencie, gdy realizował się już ten najgorszy scenariusz - zator w płucach - mówiła pani Halina w rozmowie z Medonetem.
Marcelina Leszczak, żona Michała Koterskiego, w mediach społecznościowych postanowiła podzielić się szczerym wyznaniem. Otworzyła się na temat choroby, która jak sama mówi, sprawia, że czuje się, jakby była odłączana od prądu. Chodzi o tężyczkę.
Choć wydawać by się mogło, że wykonanie pomiaru temperatury to nic trudnego, to jednak wielu Polaków wciąż popełnia błąd. Czego nie robić, by pomiar był jak najbardziej wiarygodny? Odpowiadamy.
Papież Franciszek napisał list do kardynała Stanisława Dziwisza z okazji kolejnej rocznicy śmierci papieża Polaka. List został opublikowany przez biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej. Papież wyraża w nim radość z planów uczczenia rocznicy. List został wysłany przed rozpoczęciem przez Ojca Świętego leczenia w rzymskiej Poliklinice Gemelli.
Szyja Nerona to pierwszy objaw poważnej choroby – błonicy. To choroba zakaźna, którą uważaliśmy za zapomnianą – a jednak niesłusznie. Wciąż słyszymy o kolejnych przypadkach zakażeń. Wyjaśniamy, jak wygląda szyja Nerona i jakie powinniśmy podjąć kroki, jeśli występuje u nas lub osób najbliższych.
Wiele osób ma problem z chrypką, stojącą w gardle flegmą i koniecznością chrząkania, by móc wypowiedzieć choćby słowo. To irytujące, ponieważ utrudnia normalne funkcjonowanie. Co oznaczają takie dolegliwości i czy można się ich pozbyć? Odpowiadamy.
Ewa Błaszczyk od wielu lat nie traci nadziei. W 2000 roku jej córce Aleksandrze przydarzył się okropny wypadek – zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Od tamtego czasu, czyli 25 lat, pozostaje w śpiączce i przebywa w szpitalu pod opieką lekarzy. W poruszającej rozmowie z dziennikarką portalu Pacjenci.pl opowiedziała o swojej córce Oli, i o walce, jaką toczy od lat, by pomóc jej i innym osobom w śpiączce.
Siedemnastolatek z dodatkową parą w pełni wykształconych nóg po raz pierwszy udał się do lekarza w styczniu 2025 roku. Zespół chirurgów usunął pasożytniczego bliźniaka około miesiąca później. Operacja była długa i skomplikowana, ale zakończyła się sukcesem.Młody pacjent chirurgów urodził się z niezwykle rzadką przypadłością. Jak dotąd na całym świecie odnotowano tylko 50 przypadków. Ostatni dotyczy właśnie 17-latka z Indii.
Czy niemal zapomniana choroba zakaźna, której umiemy w łatwy sposób zapobiegać, może wywołać kolejną zabójczą epidemię? Wygląda na to, że tak. Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w całej Europie, Azji Środkowej i Ameryce Północnej świadczy o tym dobitnie.
Ból nóg nie zawsze oznacza zmęczenie. Bardzo często jest objawem groźnej choroby, jaką jest miażdżyca – nieleczona może doprowadzić do niedokrwienia, a w ciężkich przypadkach do martwicy i konieczności amputacji. Jak bolą nogi, gdy się rozwija?
W gminie Raciąż na Mazowszu wykryto ognisko groźnej choroby, znanej jako choroba Newcastle. Choroba ta znajduje się na liście chorób zwalczanych w Unii Europejskiej, co oznacza, że konieczne są restrykcje. Schorzenie zagraża przede wszystkim zwierzętom, ale i ludziom.
Piękna pogoda ma również swoją mroczną stronę. Kleszcze wybudziły się już ze snu i wyszły na żer. Należy wykazywać się szczególną ostrożnością, bo mogą przenieść różne groźne choroby – nie tylko boreliozę.
Na początku stycznia odnotowano pierwsze przypadki tajemniczej choroby w północno-zachodniej części Konga. U trojga chorych dzieci początkowe objawy przypominające grypę przeszły w krwawe wymioty. Wkrótce choroba zaatakowała innych ludzi. Od tego momentu zmarło ponad 60 osób. Tempo choroby przeraża. Nie wiadomo, czy nie rozprzestrzeni się poza Afrykę.
Gala Fundacji SŁYSZĘ i koncert „podUSZKA” – wyjątkowe wydarzenia w Kajetanach w ramach Światowego Dnia Słuchu. Dzień przed głównymi obchodami Światowego Dnia Słuchu, 2 marca 2025 roku o godzinie 15:00, w Hotelu Park Kajetany odbędzie się II Gala Fundacji Profesora Skarżyńskiego SŁYSZĘ. Z okazji Światowego Dnia Słuchu, przypadającego 3 marca 2025 roku, w Polsce odbędzie się wyjątkowe wydarzenie mające na celu promocję profilaktyki słuchu oraz wsparcie osób z zaburzeniami słuchu.
Życie pełne jest wzlotów i upadków, co przekłada się na poziom naszego szczęścia. Naukowcom udało się odkryć, kiedy ludzie są najbardziej nieszczęśliwi. Okazuje się bowiem, że poziom naszego zadowolenia z życia doskonale obrazuje litera U.
Czy można przyjąć komunię bez spowiedzi? Czy takie przyjęcie ciała Chrystusa jest grzechem i naraża nas na konsekwencje? Czy trzeba się z tego spowiadać? Wierni mają pytania, a na wszystkie odpowiada arcybiskup. Dodaje też, że do oceny grzechu trzeba mieć rozwinięte sumienie. Wiele osób co niedzielę chodzi do Kościoła, bierze udział w mszy świętej, ale nie spowiada się regularnie i mimo to, przyjmują komunię. Czy ich postępowanie jest słuszne w ocenie kapłanów?
Ta choroba zaatakowała już 1,2 mln osób. Jest niezwykle niebezpieczna, bo nie zawsze jest ją widać. Chorzy potrafią bowiem doskonale się maskować. Jak ją rozpoznać, zanim będzie za późno?
Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest zdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów naszego organizmu. Zbyt małe natlenienie i zaleganie krwi w narządach prowadzi do wielu przykrych dolegliwości i jest bardzo niebezpieczne. Na takie znaki od organizmu trzeba szczególnie uważać.
„Wzruszający i emocjonalny”, „podniósł mnie na duchu”, „chciałbym mieć takiego przyjaciela” - takie opinie padały z ust najmłodszych widzów po obejrzeniu filmu “Jeden na milion”. Film w szczery sposób opowiada o autyzmie chłopca, który dodatkowo choruje na wrodzoną łamliwość kości. W kinach od 21 lutego.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak domowy budżet mogą nadwyrężyć zakupy w aptece. Leki potrafią być bardzo drogie. Niewiele osób wie jednak, że w rocznym zeznaniu podatkowym PIT można odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z ulgi na leki i na jakich zasadach to działa? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.Ponad połowa seniorów w Polsce wydaje na leki setki złotych miesięcznie. Co czwarty emeryt na preparaty kupowane w celu ochrony zdrowia wydaje ponad 500 zł co miesiąc - wynika z badania "Faktu". To sumy, które przy niewielkich emeryturach i rentach, są po prostu astronomiczne. Warto więc zainteresować się, czy możemy skorzystać z tej ulgi.
W obliczu starzejącego się społeczeństwa, rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niedoborów personelu, system ochrony zdrowia wymaga innowacyjnych rozwiązań i skutecznego zarządzania. Właśnie w tym kontekście menedżerowie muszą posiadać kompetencje i szeroką gamę umiejętności, aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom – mówi dr Marta Ulbrych, kierownik merytoryczny studiów MBA w Ochronie Zdrowia.Dwuletnie studia podyplomowe MBA w Ochronie Zdrowia realizowane są w ramach projektu „Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej i pracowników podmiotów medycznych w zakresie innowacyjnych metod zarządzania, farmakoekonomiki, innowacji i rozwoju leków”, sfinansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych (https://www.abm.gov.pl). Prowadzenie studiów możliwe było dzięki powołaniu konsorcjum, w którego skład weszły dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (jako lider konsorcjum) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (konsorcjant). Właśnie trwa rekrutacja na drugą, ostatnią już edycję studiów w tym projekcie.
Jednym z objawów wysokiego ciśnienia jest charakterystyczny dźwięk. Co ciekawe, słyszy go wyłącznie chory. Na tym jednak nie koniec objawów. Wyjaśniamy, jakie sygnały wysyła nam organizm i dlaczego nie powinniśmy ich bagatelizować.