Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 21.10.2024 17:54

Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców

rak piersi, nowotwór piersi, badania naukowe
Fot. Canva/Africa images

Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia i życia kobiet na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się 1,5 miliona nowych przypadków nowotworu piersi, a sam nowotwór odpowiada za blisko 400 tysięcy zgonów. 

Zdaniem naukowców te dane są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 2,3 miliona i 700 tysięcy. Najskuteczniejszą metodą obniżenia statystyk jest samobadanie, diagnostyka i podjęcie natychmiastowego leczenia. 

Profilaktyka a badania naukowe

Według danych około 80% pacjentek z rakiem piersi można wyleczyć, pod warunkiem szybkiej diagnozy i terapii. W wielu przypadkach niestety dochodzi do przerzutów, zanim jeszcze nowotwór zostanie wykryty – co czyni go niemal nieuleczalnym. Przerzuty są odpowiedzialne za ponad 90% zgonów w wyniku zachorowania na nowotwór. 
Profilaktyka raka piersi bazuje na regularnych badaniach, samokontroli oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi wczesnego wykrywania jest mammografia, która zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Na całym świecie naukowcy poszukują nowych rozwiązań, pozwalających zrozumieć, dlaczego dochodzi do przerzutów, jak im zapobiegać i skutecznie je leczyć.

rak piersi.png
Fot. Canva/RyanKing999
Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego! Samobadanie piersi może uratować życie. Jak prawidłowo wykonać je w domu?

Nadzieja w finlandzkich i tureckich naukowcach

Jednym z najnowszych wyników tych poszukiwań jest badanie naukowców z Uniwersytetu w Tampere w Finlandii oraz Instytutu Technologii w Izmirze w Turcji. Zespół badaczy opracował model nowotworu in vitro, który pozwala na badanie przerzutów raka piersi do kości. Wyniki badania pozwalają przypuszczać, że stanie się ono sposobem na ocenę ryzyka i lepsze zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za przerzuty, zwłaszcza do kości. W przyszłości będą wspierać diagnostykę i leczenie raka piersi.

Badania z potencjałem

Rak piersi najczęściej przerzuca się właśnie do kości – szacuje się, że ten rodzaj przerzutów występuje w 53% przypadków zaawansowanego raka piersi. Skutki przerzutów do kości są zwykle tragiczne: powodują m.in. patologiczne złamania, ucisk na rdzeń kręgowy. 

Nasze badania dostarczają laboratoryjnego modelu, który szacuje prawdopodobieństwo i mechanizm przerzutów kostnych występujących w żywym organizmie. Pogłębia to wiedzę na temat mechanizmów molekularnych w przerzutach raka piersi do kości i stanowi podstawę do opracowania przedklinicznych narzędzi do przewidywania ryzyka przerzutów kostnych” – mówi Burcu Firatligil-Yildirir, badaczka z Uniwersytetu w Tampere.

Wyniki badań otwierają nowe perspektywy do opracowania specjalistycznych narzędzi, które mogą zrewolucjonizować leczenie nowotworów piersi z przerzutami. 

Źródło: ScienceDaily, Krajowy Rejestr Nowotworów

Zobacz także:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje

Chorowała na raka piersi. Teraz polska dziennikarka ma ważną radę dla kobiet