Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 22.10.2024 08:52

Rosnące zagrożenie wirusem Mpox. Odnotowano ponad 1000 zgonów

szpital, małpia ospa, choroby zakaźne, Kongo
Fot. Canva/jjneff, Getty Images

Afryka zmaga się z dramatyczną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa Mpox (wcześniej zwanego małpią ospą). Obecnie liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 42 tysiące w 18 z 55 krajów, a epidemia spowodowała już ponad 1100 zgonów. 

Najgorsza sytuacja panuje w Demokratycznej Republice Konga, gdzie mimo kampanii nakłaniającej do szczepień, liczba zakażeń wciąż rośnie. Zagrożone są również inne kraje, a WHO przewiduje najgorszy scenariusz, gdyby epidemia wymknęła się spod kontroli. 

Demokratyczna Republika Konga jako epicentrum epidemii

Najwięcej przypadków oraz zgonów notuje się właśnie w Kongu, co sprawia, że kraj ten stał się epicentrum epidemii Mpox. Przypadki zakażeń wykryto też m.in. w Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii, RPA, Zambii i Zimbabwe. Władze i organizacje międzynarodowe, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelują o pilne środki zaradcze, by zahamować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Szczególnie dotknięte są dzieci — aż 60% przypadków Mpox w Kongu dotyczy osób poniżej 15. roku życia, co wynika z niedożywienia i ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej. 

„UNICEF zwiększa swoje wsparcie dla rządu, aby chronić i ratować życie dzieci poniżej 15. r.ż. W tym roku ok. 60 proc. podejrzeń zakażeń i aż 80 proc. zgonów jest właśnie w tej grupie wiekowej” – czytamy na stronie UNICEFU-u. 

Działania pracowników służby zdrowia skupiają się przekazywaniu sprawdzonych, aktualnych informacji oraz podkreśleniu skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek – szczepienia obecnie ruszyły na skalę masową. 

Szpital małpia ospa.png
fot. Canva/Muskan Anand, Pexels
Do tych leków dostęp może być utrudniony. GIF opublikował ważny komunikat Aktualizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce. Zmiany wejdą w życie od 1 listopada

Mpox jako zagrożenie globalne

WHO ogłosiła stan wyjątkowy, traktując epidemię jako zagrożenie globalne PHEIC. Obawia się, że wirus może przekroczyć granice Afryki, szczególnie w kontekście bardziej agresywnych szczepów, które mogą dotrzeć do innych części świata, w tym do Europy i Ameryki Północnej. Eksperci przypominają, że Mpox, chociaż często ma łagodny przebieg, może prowadzić do powikłań, takich jak zapalenie mózgu, co w niektórych przypadkach kończy się śmiercią.

Reakcja na epidemię

W odpowiedzi na kryzys afrykańskie władze wspólnie z międzynarodowymi organizacjami starają się zwiększyć dostęp do szczepionek, sprzętu medycznego oraz edukacji zdrowotnej. UNICEF dostarczył do DRK ponad 215 tysięcy dawek szczepionek, jednocześnie wspierając szkolenia dla pracowników medycznych na temat skutecznego zwalczania epidemii. Jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania, epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli. Eksperci zalecają międzynarodową współpracę, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, szczególnie w regionach konfliktowych o większym ryzyku zakażeń.

Źródła: UNICEF, WHO, CDC, EVIP 

Czytaj także:

Tych grzybów unikaj jak ognia. "Wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć"

Oto 6 skutecznych sposobów na zasypianie. Tu nie chodzi o banalne liczenie owiec

Dżungla biologiczna w łazience. Naukowcy odkryli te wirusy dosłownie wszędzie!