Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Nowe zasady 800 plus od 1 czerwca. Ten warunek będzie sprawdzany. Tysiące dzieci bez świadczenia
Fot. Shutterstock / MAYA LAB

Nowe zasady 800 plus od 1 czerwca. Ten warunek będzie sprawdzany. Tysiące dzieci bez świadczenia

7 kwietnia 2025
Autor tekstu: Daria Siemion

W mediach pojawia się coraz więcej głosów za ograniczeniem lub nawet likwidacją programu “Rodzina 800+” – z badania SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że za tym rozwiązaniem opowiada się połowa Polaków. I chociaż rząd zapewnia, że świadczenie będzie wypłacane bez zmian, już pojawiły się pierwsze warunki.

800 plus z nowymi zasadami. Co się zmienia od czerwca?

Program “Rodzina 800+” to istotne wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi, przyznawane bez względu na dochód czy miejsce zamieszkania. Od 1 czerwca 2025 roku w życie wchodzą ważne zmiany , które mogą wpłynąć na uprawnienia niektórych beneficjentów. Tego dnia rozpoczyna się bowiem nowy okres rozliczeniowy.

Zgodnie z nowelizacją z maja 2024 roku, jednym z warunków uzyskania świadczenia będzie spełnianie obowiązku szkolnego. Nowe przepisy uderzają głównie w dzieci uchodźców z Ukrainy, które dotychczas mogły uczyć się zdalnie w ukraińskich placówkach, nie tracąc prawa do świadczeń. Od tej reguły przewidziano jednak jeden wyjątek.

wojna ruiny
W Ukrainie nadal trwa wojna. Azyl w naszym kraju znalazło wiele dzieci Fot. Shutterstock / Marko Subotin

Nowe wymogi – tysiące dzieci bez świadczenia

Wprowadzone zmiany sprawiły, że około 20 tysięcy dzieci straciło prawo do 800 plus . Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) , już na początku roku odnotowano znaczący spadek liczby uprawnionych. To wywołało falę reakcji – wielu ukraińskich rodziców zdecydowało się przenieść swoje dzieci do polskich szkół.

Zwiększone zainteresowanie edukacją stacjonarną w Polsce oznaczało konieczność przyjęcia dodatkowych 80 tysięcy uczniów. Było to duże wyzwanie logistyczne dla szkół i samorządów, ale też sygnał, że ukraińskie rodziny są w trudnej sytuacji finansowej i są gotowe na radykalne zmiany , aby nie stracić prawa do dodatkowych pieniędzy. Czytaj także: Cięcia w 800 plus i 14. emeryturze. Mocne słowa eksperta

szkoła
Do końca nie wiadomo, ile ukraińskich dzieci uczy się w polskich szkołach Fot. Shutterstock / Pixel-Shot

Wyjątek dla ostatniej klasy

Nowe przepisy przewidują jednak jeden wyjątek – dzieci uczące się w ostatniej klasie ukraińskiego systemu edukacji mogą kontynuować naukę zdalną, nie tracąc przy tym prawa do świadczenia. To rozwiązanie, choć dotyczy stosunkowo niewielkiej grupy uczniów, daje pewną elastyczność i możliwość dokończenia szkoły bez problemów .

Jak podkreśliła podczas przemówienia w sejmie wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050), precyzyjne określenie liczby ukraińskich dzieci korzystających z polskiego systemu edukacji nie jest łatwe. Według resortu, liczba ta waha się – w 2022 roku wynosiła 200 tys., a w 2024 roku było to już 185 tys. Ten rok pokaże, ile ukraińskich dzieci uczęszcza do polskich szkół. Czytaj także: 2300 zł zamiast 800 plus nawet przez 2 lata! Jak dostać więcej na dziecko?

Terminy składania wniosków – nie przegap wypłat

Rodzice, również ci pochodzący z Polski, muszą pamiętać o ważnych datach – wnioski o świadczenie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy (od 1 czerwca 2025 do 31 maja 2026) można już składać, dzięki czemu pieniądze trafią na konto już w czerwcu.

Złożenie wniosku po 30 kwietnia 2025 r. będzie skutkowało utratą ciągłości świadczenia.


Jeśli dokumenty zostaną przesłane do końca czerwca, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od początku okresu. Spóźnienie po tej dacie skutkuje wypłatą tylko od miesiąca złożenia wniosku, bez możliwości otrzymania zaległych kwot . ZUS przypomina, że zwłoka może oznaczać dłuższe oczekiwanie na decyzję i przelew. Czytaj także: 800 plus nie dla bezrobotnych – Polacy wydają wyrok [WYKRESY]

To boli przy zakrzepicy. Objawy, których nie wolno ignorować
Wygładza zmarszczki jak najdroższe serum, a kosztuje 5 zł. Działa jak żelazko, używam codziennie
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko