Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Od jakiego wieku dziecko może zostawać samo w domu? Przepisy mówią jasno
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 13.02.2025 14:30

Od jakiego wieku dziecko może zostawać samo w domu? Przepisy mówią jasno

Od jakiego wieku dziecko może zostawać samo w domu?
Fot.Marizza/Getty Images

Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku dziecko może zostawać samo w domu. W końcu w każdej rodzinie zdarzają się sytuacje, w których nie możemy liczyć na pomoc bliskich w opiece nad dzieckiem. Czy jednak zostawienie dziecka samego w domu jest zgodne z prawem? Rozwiewamy wątpliwości.

Od jakiego wieku dziecko może zostawać samo w domu?

Pozostawienie dziecka samego w domu jest uzależnione od jego wieku. Nie możemy pozostawić bez opieki choćby na chwilę mniejszych, kilkuletnich dzieci, o czym świadczy zapis  w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z artykułem 106 Kodeksu wykroczeń, "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka lub pozostawia go bez nadzoru w miejscu publicznym, podlega karze grzywny albo karze nagany". Wynika więc z tego, że dziecko do 7. roku życia nie może zostać pozostawione samo bez opieki. Inaczej wygląda zaś sprawa ze starszymi dziećmi. 

Czy można pić wodę po kiszonkach? Dietetyk mówi wprost Dodatkowe 320 zł dla seniorów. Wystarczy jeden wniosek

Pozostawienie dziecka w domu bez opieki. Określają to trzy kodeksy

Okazuje się jednak, że są jeszcze dwa kodeksy, które mówią o pozostawieniu dziecka samego w domu. Przepis z prawa administracyjnego. Art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa brzmi: "Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza".

Z kolei w Kodeksie cywilnym znajdziemy już informację o 13. roku życia. W art. 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego (art. 426) czytamy: "Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie".

Projekt bez nazwy (85).png
Fot.nina_gili/canva, Przepisy mówią jasno. Wielu rodziców łamie prawo

Dziecko samo w domu a dojrzałość emocjonalna

Wiek nie powinien być jednak jedynym wyznacznikiem. Oprócz wymaganych 7. lat dużo ważniejsze jest, czy to, że dziecko, które osiągnęło potrzebny wiek, jest też gotowane na pozostanie samo w domu emocjonalnie i psychicznie. Rodzice muszą być pewni tego, że ich pociecha będzie umiała odnaleźć się w różnych sytuacjach – gdy do drzwi zapuka nieznajomy lub konieczne będzie wezwanie pomocy. 

Projekt bez nazwy (86).png
fot.victorcoscaron/canva, Dziecko samo w domu - dużą rolę odgrywa dojrzałość emocjonalna

Warto więc odpowiednio wcześniej pomóc swojemu dziecku w kształtowaniu dojrzałości emocjonalnej. Dzieci reagują na różne sytuacje w sposób niezwykle ekspresywny, więc istotna jest nauka zachowania równowagi między emocjami pozytywnymi i negatywnymi. Nie należy odcinać dziecka od sytuacji, które mogą prowadzić do przykrych przeżyć – nadmierna ochrona nie prowadzi do niczego dobrego. Dziecko powinno móc doświadczyć wielu różnych emocji i sytuacji, by kształtować m.in. empatię. Zbyt dużo negatywnych przeżyć nie wpływa jednak dobrze. Warto więc jest zachować balans.  Rodzice powinni więc rozmawiać z dziećmi o emocjach, akceptować je i pokazać jak można sobie z nimi radzić. 

Źródło:

1. D. Goleman, Inteligencja emocjonalna, Media rodzina 2007.

2. W. Strus, Dojrzałość emocjonalna a funkcjonowanie moralne, Wydawnictwo Liberi Libri 2012.

3. http://acpir.swps.pl/index.php/psychoniezbednik/17-czytelnia/40-jak-rozwijac-inteligencje-emocjonalna-umalucha

Powiązane
Kobieta z półpaścem
Co wiesz o półpaścu?
podpis
Ubezpieczeni w KRUS mogą mieć kłopoty. Jest pilny apel policji
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu
Zapach
Wiele osób może być zdziwionych tym, że osoby z nowotworem wydzielają specyficzną woń. Nie warto więc ignorować brzydkich zapachów, które wydziela nasze ciało, bo przyczyna może być naprawdę poważna. Co powinno nas zaniepokoić? Podpowiadamy.Choć brzydki zapach jest zazwyczaj kojarzony z brakiem higieny, to wcale nie musi tak być. W taki sposób może dawać nam sygnały nasz organizm, informując, że dzieje się coś złego. Oto, w jakich sytuacjach, należy zgłosić się do lekarza.
Czytaj dalej
Po tym poznasz, że w nodze robi się zakrzep. 5 objawów, których nie wolno lekceważyć
Po tym poznasz, że w nodze robi się zakrzep
Zakrzepica, która niektórym znana jest również pod nazwą zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba. Może nie dawać żadnych sygnałów, dopóki pacjent nie znajdzie się w stanie zagrożenia życia i nie trafi do szpitala. W jej przypadku niezwykle ważne jest więc, by nie lekceważyć objawów, a natychmiast udać się po pomoc.„W większości przypadków dotyczy żył kończyn dolnych lub żył segmentu udowo-biodrowego, jednak może również wystąpić w zakresie żył kończyn górnych, trzewnych, a nawet żyły próżnej. Choroba ta jest następstwem zmian określanych jako triada Virchowa, w skład której wchodzą: uszkodzenie ściany naczynia, zwolnienie przepływu krwi oraz zmiany jej składu. Do powstania zakrzepicy z reguły wystarczają 2 z 3 wymienionych czynników triady Virchowa” – czytamy w badaniu „Zakrzepica żył głębokich - czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym?” przeprowadzonym przez Marię Kałas, Mariusza Siemińskiego i Łukasza Skorupę.
Czytaj dalej