Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Dodatkowe 320 zł dla seniorów. Wystarczy jeden wniosek
Daria  Siemion
Daria Siemion 08.07.2024 07:43

Dodatkowe 320 zł dla seniorów. Wystarczy jeden wniosek

Senior, karta kredytowa, emerytura, zasiłek
Fot. Shutterstock / Robert Kneschke

Świadczeniem, króre przysługuje seniorom jest dodatek pielęgnacyjny – wynosi on 324 zł. Decyzja o jego przyznaniu zapada automatycznie dla osób, które ukończyły 75 lat, ale dodatkowe pieniądze mogą też dostać osoby młodsze. Jak wygląda wypłata świadczenia?

Czym jest dodatek pielęgnacyjny?

Świadczenie pielęgnacyjne należy się osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jest przyznawane w celu pokrycia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością opieki. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Renta wdowia: dla kogo i od kiedy? Chodzi nawet o 9815,52 zł z ZUS 2120 zł więcej do emerytury. Tyle mają dostać polscy seniorzy, ale jeszcze nie w tym roku

Dodatek pielęgnacyjny – komu przysługuje?

Dodatek pielęgnacyjny automatycznie trafia na konto emerytów, którzy skończyli 75 lat – nie muszą oni składać żadnych wniosków. Źródłem pieniędzy jest ZUS, wpływają one razem z emeryturą lub rentą.

Są jednak sytuacje, w których dodatek pielęgnacyjny mogą otrzymać osoby młodsze. Konieczne jest wtedy złożenie w ZUS wniosku o dodatek i udokumentowanie swojej sytuacji finansowej.

Świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać każda osoba, która posiada orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji – wówczas ZUS przyznaje pomoc w postaci dodatkowych funduszy.

Siedziba ZUS
Decyzję o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego wydaje ZUS Fot. East News / Arkadiusz Ziółek

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego zmienia się co roku, ponieważ – tak jak emerytury – podlega on waloryzacji. Od 1 marca 2024 roku wynosi on 324, 94 zł miesięcznie. Ta kwota będzie obowiązywać do końca lutego 2025.

Zobacz też:

Takie emerytury będą w 2025 roku. Wiadomo, ile wzrosną

Nie żyje 30-letni aktor. Uratował życie czterech osób

Renta wdowia nie tylko dla wdów. To szansa na dodatkowe 10 tys. złotych