Pacjenci.pl Zdrowie Odczuwasz ból w okolicy krocza podczas stosunku? To być może dyspareunia. Seksuolożka tłumaczy
canva

Odczuwasz ból w okolicy krocza podczas stosunku? To być może dyspareunia. Seksuolożka tłumaczy

6 lipca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Dyspaerunia to dysfunkcja seksualna. Jednym z charakterystycznych jej objawów jest występowanie bólu w okolicy krocza podczas współżycia – symptomy występują niekiedy także przed stosunkiem. Jakie rozpoznać dyspaerunię i jakie są jej objawy? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam ekspertka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, położoną i seksuolożką mgr Aleksandrą Przekwas.

Dyspareunia – co to za choroba?

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna, na którą cierpią głównie kobiety, choć zdarzają się przypadki zachorowań również wśród mężczyzn: „Jeżeli mówimy o dyspareunii, charakteryzuje ją ból typowo w okolicy krocza podczas stosunku”. - odpowiedziała położona i seksuolożka mgr Aleksandra Przekwas. Choruje na nią ok. 10-20% kobiet i ok. 5% mężczyzn. Jednak dane te mogą być zaniżone – wielu mężczyzn wciąż nie konsultuje się ze specjalistami, gdy odczuwają ból miednicy lub w obrębie genitaliów.

Do fizjologicznych przyczyn choroby zaliczają się m.in.:
• infekcje narządów płciowych,
• endometrioza,
• torbiele,
• mięśniaki,
• nadżerki,
• menopauza,
• zaburzenia hormonalne,
• suchość pochwy,
• zmiany nowotworowe.

Psychologiczne przyczyny choroby to m.in.:
• traumy spowodowane doświadczeniami seksualnymi,
• zaburzenia lękowe,
• życie w przewlekłym stresie,
• zaburzenia psychiczne,
• niskie poczucie własnej wartości.

Jakość życia seksualnego w dużym stopniu zależy od czynników emocjonalnych. Kompleksy i depresja również mogą przyczynić się do powstania choroby. Ból podczas stosunku powoduje także stres – z jego powodu dochodzi do zacisku mięśni miednicy i dolegliwości bólowych. Fizjologiczne przyczyny dyspareunii jak np. suchość pochwy może być objawem np. spadku poziomu estrogenów w trakcie pokwitania lub przyjmowania np. środków antydepresyjnych i leków uspokajających.

Czy pochwica wyklucza na zawsze ze współżycia? Objawy i leczenie.
Jak przygotować okolice intymne do stosunku seksualnego, by nie czuć bólu? 4 porady od seksuolożki

Jakie są objawy dyspareunii?

Dolegliwości bólowe powodowane przez chorobę pojawiają przeważnie podczas stosunku seksualnego – jednak ból może występować czasem przed stosunkiem lub po nim.  „ Ten ból może być o różnym nasileniu, mieć różną głębokość, ograniczać się jedynie do warg sromowych, penetrować w głębsze warstwy pochwy ”. - odpowiedziała położona i seksuolożka mgr Aleksandra Przekwas.

Dyspaerunia powoduje piekący i palący rodzaj bólu. Ból może pojawiać się w momencie, gdy członek wkładany jest do pochwy lub podczas głębokich ruchów podczas penetracji: „Bywa też tak, że nieraz dyspareunia predysponuje do wulwodynii. Jeżeli nie zaleczymy tego bólu, który miał początek jakiś czas temu, to nasz układ nerwowy jest tak przebodźcowany, że jest w ciągłym pobudzeniu i tylko czeka na dotknięcie, żeby ciało mogło odskoczyć i się spiąć”. - odpowiedziała położona i seksuolożka mgr Aleksandra Przekwas.

Czy odczuwanie bólu podczas stosunku musi być objawem dyspareunii?

Ból podczas stosunku seksualnego odczuwa od 3 do 18% kobiet na przestrzeni całego życia. Jednak nie zawsze jest to objaw dyspareunii lub innych chorób tego rodzaju. W pierwszej kolejności dobrze jest skonsultować się z ginekologiem, by wykluczyć zmiany, guzy i infekcje :

„Natomiast w kontekście bolesności częściej okazuje się, że potrzebna jest opieka seksuologa lub terapeuty ginekologicznego. Ze względu na to, że część ginekologów jest już kilkadziesiąt lub kilkanaście lat po zakończeniu kształcenia, nie zawsze wiedzą, że są osoby zajmujące się terapią i leczeniem osób odczuwających ból podczas stosunku. Cały czas sytuacja się zmienia, nie jest tak, że ginekolodzy wcale nie kierują do innych specjalistów. Gdy lekarze diagnozują, że ze strony ginekologicznej jest wszystko w porządku, należy poszukać rozwiązania gdzieś indziej”. - odpowiedziała położona i seksuolożka mgr Aleksandra Przekwas.

Co może sygnalizować ból podczas stosunku?
Waginoplastyka - wskazania, przebieg, bezpieczeństwo i efekty zabiegu. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja