Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy pochwica wyklucza na zawsze ze współżycia? Objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:29

Czy pochwica wyklucza na zawsze ze współżycia? Objawy i leczenie.

Czy pochwica wyklucza na zawsze ze współżycia? Objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/tkaniny-nogi-modelu-studio-5454696/

Pochwica jest jedną z wielu dysfunkcji seksualnych uniemożliwiających współżycie i, jak sama nazwa wskazuje, dotyczących jedynie kobiet. Mimo, że schorzenia na tle seksualnym i o podłożu psychosomatycznym często wciąż stanowią w naszych czasach temat tabu, warto zdecydować się na podjęcie konkretnych kroków. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać oraz jakie są szanse na całkowite wyleczenie tej uciążliwej dolegliwości.

Czym jest pochwica?

Pochwica jest dysfunkcją seksualną, wykluczającą współżycie, a polega na nagłym, mimowolnym oraz bolesnym skurczu mięśni pochwy. Pochwica może dotyczyć kobiet w każdym wieku, najczęściej dotyczy jednak bardzo młodych pacjentek, które trafiają do lekarza ginekologa, skarżąc się na niemożność podjęcia pierwszych kontaktów seksualnych.

Starsze pacjentki zgłaszające się z takim problemem do lekarza najczęściej mają za sobą nieprzepracowaną traumę, która albo ujawniła się w dojrzalszym wieku albo jest wynikiem niedawnych wydarzeń w życiu pacjentki.

Jakie są przyczyny pochwicy?

Pochwica najczęściej uważana jest za zaburzenie o podłożu psychicznym, a wynikać może z traumatycznych doświadczeń na tle seksualnym. Do takich należeć mogą nie tylko gwałt, czy też molestowanie i przemocowość byłych partnerów, czyli rzeczywiście wydarzenia odciskające bardzo mocne piętno na psychice ofiary. Wśród przyczyn pochwicy wynikających z traumy wymienia się często również te potencjalnie mniejszego kalibru jak niezbyt udany pierwszy raz np. związany z niedelikatnym partnerem, czy też z dużą ilością bólu, który najczęściej powoduje gruba i mocna błona dziewicza.

Duże znaczenie ma również niepokój przed czymś. Nie musi być on nawet całkowicie uświadomiony. Wystarczy gdzieś zlokalizowany i obecny wciąż „z tyłu głowy” strach czy niechęć do zajścia w ciążę, obawa przed bólem w trakcie stosunku, chorobami przenoszonymi drogą płciową czy też wstręt przed nasieniem. Przyczyn może być wiele i mogą one dotyczyć kobiet na niemalże każdym etapie życia. Najczęściej jednak problem ten dotyczy dziewic i często zdarza się u tych kobiet, które nie wychowywały się w domu otwartym na rozmowy o seksie a wszystkiego na temat ludzkiego ciała i masturbacji dowiadywały się od koleżanek lub co gorsze na lekcjach religii („seks i masturbacja to grzech!”).

Wśród przyczyn pochwicy wymienia się również schorzenia narządów płciowych takie jak owrzodzenia i pęknięcia zlokalizowane na narządach rodnych kobiety lub nawet w ich okolicy. Przyczyną może być również nadwrażliwość nerwowa, również mięśniowa, które również prowadzą do skurczów sromu i pochwy.

Objawy pochwicy

Jeśli w momencie podejmowania prób wprowadzenia członka do pochwy (u niektórych kobiet również tamponu, wziernika ginekologicznego czy też wibratora) następuje natychmiastowy i mimowolny skurcz mięśni pochwy, który uniemożliwia jakiekolwiek działanie, mówi się o pochwicy. U niektórych kobiet następuje również skurcz mięśni ud, a pochwica potrafi się objawiać również na samą myśl o możliwym stosunku.

Bardzo ważne jest, że pochwica rzadko wiąże się z bezpośrednio odczuwanym strachem czy niepokojem. Kobieta w związku z tym, nawet jeżeli nie jest w stanie odbyć stosunku, w dalszym ciągu może cieszyć się pettingiem i innymi formami zaspokojenia seksualnego.

Diagnozowanie pochwicy

Ze względu na delikatny charakter schorzenia warto udać się do zaufanego lekarza ginekologa. Jeżeli strach przed wizytą jest paraliżujący, warto poprosić o pomoc przyjaciółkę lub inną zaufaną osobę. Czasami w trakcie wizyty u ginekologa i podczas badania może pomóc przyjęcie wcześniej leków przeciwlękowych, rozkurczowych czy przeciwbólowych.

Ginekolog stwierdza pochwicę przede wszystkim na podstawie wywiadu oraz ewentualnie badania ginekologicznego. Każdorazowo zleca się również badania krwi. Jest to jednak procedura charakterystyczna bardziej dla samej wizyty ginekologicznej niż tego konkretnego schorzenia.

UWAGA!!! Pochwica często mylona jest dyspareunią, która polega na odczuwaniu silnego i ciągłego bólu podczas stosunku. Różnica jest jednak znacząca - odmienne są objawy, przyczyny i sposób leczenia tych nieprawidłowości.

Tagi:
Polecane