Pacjenci.pl Zdrowie Opiekun onkologiczny od teraz będzie w Polsce standardem. Jak ma pomagać pacjentom?
canva.com

Opiekun onkologiczny od teraz będzie w Polsce standardem. Jak ma pomagać pacjentom?

2 kwietnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

30 marca prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zakłada poprawę organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie onkologii. Podczas przemówienia podkreślił istotną rolę koordynatorów leczenia onkologicznego przypisanych do każdego pacjenta.

Co zakłada Ustawa o KSO?

Ustawa zakłada poprawę organizacji systemu opieki zdrowotnej w zakresie udzielania świadczeń dotyczących diagnostyki oraz leczenia nowotworów. Według nowej ustawy, każdy pacjent ma otrzymać opiekę onkologiczną o jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych, niezależnie od miejsca jego zamieszkania.

Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną - krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, krótko mówiąc walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda

Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona
Gdzie w Polsce zrobimy kolonoskopię na NFZ bez skierowania?

Kim jest koordynator onkologiczny?

Koordynator onkologiczny to osoba będąca łącznikiem między lekarzem a pacjentem oraz pełniąca funkcję przewodnika pacjenta po systemie opieki zdrowotnej. Koordynator powinien być wsparciem dla pacjenta i cechować się dużym poziomem empatii, sumienności oraz powołaniem w niesieniu pomocy.

Do głównych zadań koordynatora onkologicznego należy:

  • umawianie terminów badań diagnostycznych i wizyt pacjentów
  • przygotowywanie pacjentów do konsylium lekarskiego
  • edukowanie pacjentów i przekazywanie im materiałów edukacyjnych oraz informacyjnych
  • udzielanie pacjentom odpowiedzi na pytania i wyjaśnianie wszelkich niezrozumiałych dla nich treści
  • nadzorowanie całego procesu leczenia pacjentów
  • pozostawanie w stałym kontakcie z pacjentami
  • współpracowanie z personelem medycznym w zakresie realizacji świadczeń dotyczących pakietu onkologicznego

Kiedy w polskich szpitalach pojawił się koordynator onkologiczny?

Funkcja koordynatora została wprowadzona w 2015 roku przez tak zwany pakiet onkologiczny. Każdy szpital realizujący pakiet onkologiczny musiał wyznaczyć koordynatora. Według obowiązujących przepisów wybierało go konsylium lekarskie, natomiast teraz koordynator ma być przy pacjencie już od momentu diagnostyki.

Przepisy były różnie interpretowane i brakowało jednoznacznych i konkretnych wytycznych dotyczących pracy koordynatora. W wielu placówkach funkcjonował tylko na papierze. Teraz ma się to zmienić. W Ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej zakres działań i obowiązków koordynatora został doprecyzowany. Określono także górną granicę liczby pacjentów, którymi ma się opiekować. Zgodnie z ustawą na jednego koordynatora onkologicznego nie powinno przypadać więcej niż 40 pacjentów.

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy
Ile kosztuje medyczna marihuana? Leczenie nią należy do niezwykle kosztownych
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja