Pacjenci.pl

canva.com

Ile kosztuje medyczna marihuana? Leczenie nią należy do niezwykle kosztownych

8 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

W 2017 roku Polska dołączyła do grupy 12 państw europejskich, gdzie terapia medyczną marihuaną jest legalna. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Jaki jest miesięczny koszt terapii medyczną marihuaną?

Terapia medyczną marihuaną nie należy do najtańszych i koszt leczenia to chyba jej największa wada. „Cena suszu zależy m.in. od marży, jaką nałoży apteka, ale mniej więcej jest to koszt około 65 złotych za jeden gram. Pacjenci stosują dawki w ilościach 3 - 200 gramów na dobę, więc trzeba się liczyć z kosztem około 650 złotych miesięcznie.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Niestety na ten moment w Polsce medyczna marihuana nie jest refundowana. Być może w przyszłości to się zmieni i większa część pacjentów będzie miała dostęp do tej formy terapii. 

kasa

konopie lecznicze

W jakich chorobach stosowana jest lecznicza marihuana? Rozmowa z ekspertem

CZYTAJ DALEJ
psychiatra

Antydepresanty znalazły zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Jak działają na jelita?

CZYTAJ DALEJ

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

Medyczna marihuana jest zarejestrowana w Polsce jako surowiec farmaceutyczny, dostępny na receptę. Uprawnienia do wystawienia recepty ma każdy lekarz, z wyjątkiem lekarzy weterynarii. Należy podkreślić, że terapia medyczną marihuaną przeznaczona jest do leczenia określonych schorzeń. 

Lekarz może odmówić nam wypisania recepty, jeśli uzna, że nie mamy wskazań do jej zastosowania. Może się jednak zdarzyć, że odmowa wynika z niewiedzy lekarza o tej formie leczenia. „Wychodzimy naprzeciw lekarzom i staramy się poszerzać ich wiedzę, ponieważ terapia medyczną marihuaną może być dobrą alternatywą dla pacjentów w sytuacji, kiedy leczenie klasycznymi metodami nie przynosi oczekiwanych rezultatów.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Warto poszukać specjalisty, który na co dzień zajmuje się prowadzeniem terapii medyczną marihuaną. „Nie chodzi tu jedynie o uzyskanie recepty, a kluczowe jest to, aby potrafić poprowadzić terapię pacjenta. Leczenie medycznym suszem jest bezpieczne, ale tylko wtedy, kiedy stosuje się go pod nadzorem.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Możemy skorzystać z pomocy Centrum Medycyny Konopnej, które jest medyczną placówką wyspecjalizowaną w świadczeniu usług medycznych z wykorzystaniem medycznej marihuany. „Siedziba Centrum Medycyny Konopnej znajduje się w Warszawie, ale prowadzimy także teleporady i mamy pacjentów z całej Polski. Każdego miesiąca obserwujemy, że rośnie świadomość wśród pacjentów, ale także wśród lekarzy, co jest bardzo pozytywnym aspektem.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Na co pomaga medyczna marihuana?

Należy podkreślić, że medyczna marihuana nie zastąpi tradycyjnych metod leczenia, jednak może być bardzo dobrym ich dopełnieniem. Bywa też alternatywą dla klasycznych terapii, które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Lecznicza marihuana wykorzystywana jest przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości bólowych. „Mamy udowodnione dane, że medyczna marihuana wspaniale sprawdza się jako kooterapia w przypadku nudności indukowanych chemioterapią i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Lecznicza marihuana znajduje zastosowanie jako alternatywa dla silnych leków przeciwbólowych, takich jak opioidy. „Należy podkreślić, że ryzyko działań niepożądanych w przypadku stosowania medycznej marihuany jest o wiele mniejsze niż przy lekach opioidowych.” - powiedziała chirurg dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej. 

Lecznicza marihuana stosowana jest w terapii przeciwbólowej u pacjentek z endometriometrozą. Pod koniec 2022 roku Fundacja „Pokonać Endometriozę” nawiązała współpracę z Centrum Medycyny Konopnej. 

Terapia medyczną marihuana przynosi bardzo duże korzyści pacjentom ze stwardnieniem rozsianym, zmniejszając natężenie objawów, a także opóźniając rozwój choroby. 

Lecznicza marihuana ma także właściwości relaksujące i antystresowe, dzięki czemu znalazła zastosowanie w psychiatrii.  

endometrioza-konopia

Jak medyczna marihuana pomaga w leczeniu endometriozy? Eksperci tłumaczą

CZYTAJ DALEJ
IBS

Zespół jelita drażliwego - objawy, leczenie, diagnostyka. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Lekarz

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]