Pacjenci.pl

canva

Gdzie w Polsce zrobimy kolonoskopię na NFZ bez skierowania?

14 Marca 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

Według danych NFZ, W Polsce na nowotwór jelita grubego zapada około 18 tysięcy osób rocznie. Jest to drugi, po raku płuca, nowotwór wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Dlatego tak ważną rolę odgrywa kolonoskopia, która umożliwia wykrycie wczesnych zmian i zapobieganie rozwojowi nowotworu. 

Kiedy zacząć profilaktyczną kolonoskopię?

Na ten moment wskazywanym wiekiem, aby rozpocząć profilaktyczną kolonoskopię jest 50 rok życia. Osoby, u których w rodzinie odnotowano przypadki raka jelita grubego, powinny przystąpić do badania w wieku 40 lat, a w niektórych zespołach genetycznych już nawet w wieku 20 lat. Zalecana częstotliwość wykonywania badania, w zależności czy zostaną wykryte jakieś zmiany to 5 – 10 lat. 

Powoli zalecenia te ulegają zmianie. Coraz częściej rekomenduje się, aby granicę wieku przesunąć niżej także u osób bez obciążeń rodzinnych, a także żeby wykonywać badanie częściej niż co 10 lat. „Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazują, że u 30% osób w wieku 40 - 45 lat, które poddają się profilaktycznym kolonoskopiom, wykrywane są jakieś zmiany nowotworowe. W związku z tym coraz więcej krajów skłania się ku temu, by u osób nieobciążonych rodzinnie tę granicę wieku z 50 roku życia przesunąć niżej. Coraz częściej mówi się także o tym, aby medianę wykonywania kolonoskopii skrócić z 10 do 5 lat. Myślę, że granica wieku powinna zostać przesunięta i należałoby rozpocząć profilaktyczną kolonoskopię w wieku 40 – 45 lat.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

lekarz

rak-jelita

Charakterystyczny objaw raka jelita grubego. Nie czekaj z wizytą u lekarza

CZYTAJ DALEJ
ludzie

Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona

CZYTAJ DALEJ

Gdzie w Polsce wykonamy bezpłatną kolonoskopię i jakie warunki należy spełniać?

W Polsce możemy zgłosić się na bezpłatną kolonoskopię w ramach programu przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, który jest finansowany przez NFZ. Co ważne, nie potrzebujemy skierowania i mamy możliwość wykonania kolonoskopii w znieczuleniu. Obecnie w naszym kraju dostępne są 72 placówki, gdzie możemy zgłosić się na bezpłatne badanie. 

Lista placówek znajduje się tutaj: Program badań przesiewowych raka jelita grubego / Programy profilaktyczne / Dla Pacjenta / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków

Aby wziąć udział w programie, należy spełniać następujące kryteria: 

  • brak objawów sugerujących nowotwór jelita grubego;
  • brak wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat;
  • wiek: 50-65 lat bądź 40-49 lat – jeśli krewny pierwszego stopnia miał zdiagnozowany nowotwór jelita grubego.

W Badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, współfinansowanych z Funduszy Europejskich mogą wziąć udział także osoby poniżej 40 roku życia, które spełniają określone kryteria.

Jak kolonoskopia ratuje życie?

Kolonoskopia należy do najważniejszych badań profilaktycznych. To właśnie dzięki kolonoskopii jesteśmy w stanie uchronić się przed rozwojem raka jelita grubego. Przypomnijmy, że rak jelita grubego jest bardzo podstępnym nowotworem, który rozwija się skrycie i powoli, nie dając żadnych objawów. Kiedy zaczynają pojawiać się dolegliwości, zazwyczaj rak jest już w zaawansowanym stadium, bardzo ciężkim do wyleczenia. 

Od powstania polipa do zadziałania mutacji i rozwoju w kierunku raka jelita grubego mija 10 lat. Tutaj mamy narzędzie, które nie tylko wykrywa zmiany wczesne czy zaawansowane, ale jednocześnie pozwala nam na usunięcie polipów czy zmian nowotworowych. Głównie chodzi o to, żebyśmy usuwali zmiany nowotworowe i nie pozwalali na to, aby doprowadziły do rozwoju raka jelita grubego. Pamiętajmy, że w momencie pojawienia się objawów jest już bardzo późno.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

kolonoskopia

Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii? Na 7 dni przed badaniem odstaw te produkty

CZYTAJ DALEJ
rak jelita

Rak jelita grubego - przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Zdrowie

Jakie jest najzdrowsze warzywo na świecie? Wiele osób może być zaskoczonych
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]