Pająk Nosferatu zmierza do Polski. Zagrożenie czy nieszkodliwy przybysz?
Jego obecność budzi zainteresowanie zarówno entomologów, jak i mieszkańców, zastanawiających się, czy jest to gatunek groźny dla człowieka. Pająk Nosferatu zbliża się z Niemiec do Polski – jak wygląda? Gdzie można go spotkać i czy należy się go obawiać?
Jego naukowa nazwa to Zoropsis spinimana i ze względu na rozmiary i wygląd może budzić czasem niepokój. Nosferatu osiąga długość ciała do 2 cm oraz rozpiętość nóg do 6 cm. Jego brązowawy kolor oraz unikalny wzór na odwłoku przypominający maskę wampira nadają mu groźny, tajemniczy wygląd. Jest dosyć szybki i zwinny, co może zwiększać poczucie niepokoju u osób nieprzyzwyczajonych do jego obecności.
Gdzie mieszka Nosferatu?
Zoropsis spinimana wywodzi się z regionów Morza Śródziemnego, choć w ostatnich latach obserwuje się jego migrację na północ. W Niemczech w ciągu ostatnich dwóch dekad pojawił się niemal w całym kraju . Ułatwieniem dla rozprzestrzeniania się gatunku są globalne zmiany klimatyczne, turystyka i handel międzynarodowy. Nosferatu preferuje ciepłe, wilgotne miejsca, stąd można go spotkać w piwnicy czy na strychu. Ze względu na włoski umożliwiające mu przyczepność, z łatwością może też wspinać się po szybach.
Czy jego ugryzienie jest groźne?
Rzeczywiście wygląd pająka może budzić obawy i choć
jadowity
– nie jest uważany za poważne zagrożenie dla ludzi. Ugryzienia Nosferatu rzadko powodują poważne infekcje,
przypominają raczej
użądlenie osy
.
Najczęstszymi objawami mogą być: ból w miejscu ugryzienia i zaczerwienienie skóry. Osoby z alergiami powinny jednak zachować ostrożność i w razie silnej reakcji skonsultować się ze specjalistą.
Gatunek inwazyjny
Nosferatu jest ciekawym przykładem inwazyjnego gatunku, który adaptuje się do nowych warunków . Choć budzić obawy, nie stanowi większego zagrożenia. Co więcej, jego obecność może też przynieść pewne korzyści: jak każdy pająk poluje na owady.
Zobacz też:
Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?
Gryzą cię komary? Biotechnolog wyjaśnia, dlaczego mogą wybierać akurat ciebie
Borelioza nie zawsze zaczyna się od rumienia. Pierwszy objaw może być mylący