Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.07.2024 08:42

Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

pluskwy
fot. canva/gettysignature

Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Żywią się ludzką krwią, a ich ugryzienia nierzadko wywołują naprawdę duży dyskomfort. Jak poznać, że pojawiły się do domu, czym leczyć rany i najważniejsze, jak się ich pozbyć? Czy w przypadku ukąszenia od razu skonsultować się z lekarzem, albo skorzystać ze środków dostępnych w aptece?

Pogryzienie przez pluskwy niektórym myli się z tym spowodowanym przez komary, jednak w tym przypadku konsekwencje zdrowotne mogą być o wiele bardziej poważne. Ze względu na ich specyfikę, są aktywne tylko nocą. To czas, kiedy śpiący ludzie nie są w stanie świadomie się przed nimi ochronić. Czy istnieją domowe sposoby, dzięki którym ryzyko ich pojawienia się w domu będzie mniejsze? Niektóre środki, które wykorzystuje się w walce z nimi, możesz mieć nawet pod ręką, jednak to nie one gwarantują największą skuteczność. Okazuje się, że to wcale nie takie proste.

Czym są pluskwy i skąd się biorą?

Pluskwy to gatunek owadów, który żywi się krwią, głównie ludzką. Choć stworzenia te nie są imponujących rozmiarów, bowiem zazwyczaj osiągają ok. 4-6 mm długości, potrafią boleśnie pogryźć. Ich ciało jest spłaszczone, przybiera najczęściej czerwonobrunatną barwę. Są aktywne nocą, gdy robi się ciemno. Dzięki haczykom umiejscowionym na odnóżach mogą poruszać się nawet po pionowych i nierównych powierzchniach.

Ich oczy są niewielkich rozmiarów i przyczyniają się głównie do sprawdzania, czy jest już ciemno i owady mogą wyjść ze swoich kryjówek na łowy. Obecność potencjalnego żywiciela wyczuwają czułkami. To one odpowiadają za zlokalizowanie zapachu albo ciepła ciała ofiary.

Samice składają od 250 do nawet 500 jaj. Ich wyklucie się i osiągnięcie dojrzałości w temperaturze pokojowej wynosi 1-2 miesiące. Co ciekawe, dorosłe osobniki bez przyjmowania krwi mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. W momencie, gdy są wygłodzone i nie mogą znaleźć żywiciela przez około 3 miesięcy, są w stanie poddać się hibernacji.

Pluskwy najczęściej trafiają do domów przyniesione przez ludzi. Nierzadko zostają przetransportowane wraz ze starymi meblami, kupionymi z drugiej ręki, obrazami, ubraniami, a także w walizce po podróży. Gromadzą się zwłaszcza w spojeniach łóżek, szczelinach ścian, zasłonach i żaluzjach.

Polecamy: Latem możesz spotkać guniaka czerwczyka. Co to za owad? Czy jest dla nas niebezpieczny?

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc? Czy można spać z psem w łóżku? Lekarz mówi wprost

Jak poznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

Ze względu na to, że pluskwy mają w dolnej partii gruczoł, w którym gromadzi się oleisty płyn o charakterystycznym zapachu, gdy go uwalniają pod wpływem zaniepokojenia, roznosi się nieprzyjemna woń. To jeden z charakterystycznych znaków, że w domu zalęgły się te owady. Niektórym zapach ten przypomina gnijące maliny albo wegetującą kolendrę siewną.

Najczęściej należy wypatrywać ich bezpośrednio w łóżku, albo jego najbliższej okolicy. Niestety zdarza się, że pierwszą oznaką, jeszcze przed charakterystycznym zapachem towarzyszącym pojawieniem się pluskiem, są same ślady ugryzienia. Zawsze dzieje się to w nocy, ze względu na tryb funkcjonowania, jaki prowadzą te owady.

Snując podejrzenia o ich występowaniu w domu, warto również przyjrzeć się materacowi na łóżku i pościeli. Równie częstym objawem potwierdzającym obecność tych insektów są rdzawe ślady odchodów, które pozostawiają po sobie na materiałach.

Szczególną uwagę należy zwrócić po powrocie z hotelu lub miejsca, w którym potencjalnie mogły znajdować się pluskwy. Stworzenia te chowają się w walizce lub plecaku, a także mogą zostać przetransportowane do domu na ubraniach lub butach.

Wytępienie pluskiew i całkowite pozbycie się ich z domu niestety niekiedy nie należy do najprostszych zadań. Po pierwsze po zlokalizowaniu owadów trzeba dokładnie posprzątać wszystkie pokoje, włącznie z trudnodostępnymi zakamarkami. Na rynku istnieją specjalne środki chemiczne przeznaczone do wyeliminowania nieproszonych gości, którzy przyczyniają się do nieprzyjemnych pogryzień. Decydując się na ten krok, trzeba pamiętać, że jaja pluskiew są bardzo odporne, czasem nawet silny środek nie będzie w stanie ich zniszczyć.

Czytaj też: To 3 najgorsze rodzaje raka. Według statystyk zabijają najczęściej

Eksperci często polecają usługi profesjonalistów, którzy skutecznie pozbędą się pluskiew z domu. Najskuteczniejszym sposobem jest bowiem użycie bardzo wysokiej, albo niskiej temperatury. Suchy lód, którego temperatura dochodzi nawet do -78 stopni Celsjusza, albo zmgławiacz ULV pozwalają dotrzeć nawet do najmniejszych szczelin, które są najczęściej kryjówką pluskiew.  To właśnie wtedy szanse na zwalczenie problemu są największe.

Chcąc zapobiec przedostaniu się do domu pluskiew, zwłaszcza po powrocie z hotelu lub innego miejsca przebywania podczas wyjazdu, warto uprać wszystkie ubrania, które znajdywały się w bagażu. Nie można zapominać też o częstym praniu i zmianie pościeli i prześcieradła. Dobrym sposobem jest również zabezpieczenie materaca specjalnym pokrowcem ochronnym.

Uporczywe owady nie czują się komfortowo w aromacie goździków i kurkumy, dlatego stosowanie w mieszkaniu aromatów zawierających ich nuty może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zagnieżdżenia się ich. Korzystając z tego sposobu najlepiej ustawić je w różnych pomieszczeniach, tak aby zapach niósł się i wsiąkał w meble i inne elementy wystroju.

Ugryzienie przez pluskwę - co zrobić?

Pluskwy są wyposażone w aparat kłująco-ssący. Dlatego też pogryzienie przez nie jest tak niekomfortowe i sprawiają człowiekowi ból. Dochodzi do nich najczęściej pomiędzy północą a 5 rano, gdyż wtedy owady są najbardziej aktywne i wychodzą ze swoich kryjówek. Co ciekawe, samo ukąszenie nie jest bolesne, ponieważ jest on wyposażony w specjalny enzym, który wstrzykuje w momencie ukłucia, aby znieczulić swoją ofiarę, a tym samym móc w spokoju pożywić się jej krwią.

Miejsce ugryzienia jest zależne od części ciała, do której najłatwiej się dostać. Najczęściej to obszary nieprzykryte pościelą, gdzie bez problemu może znaleźć się insekt wyposażony w specjalne haczyki na nogach. Zazwyczaj to kończyny, plecy albo okolice twarzy.

Pogryzienia przez pluskwy często jest mylone z ukąszeniami komarów, ponieważ w miejscu wkłucia pojawia się niewielka czerwona plamka, które czasem jest napuchnięta. To miejsce piecze i przekształca się w bąbla lub grudkę. Ważne, aby powstrzymywać się od drapania, bowiem rana może spowodować zakażenie, a w dalszej konsekwencji niebezpieczne dla zdrowia problemy skórne.

Wiele osób myli pogryzienie przez pluskwy z ranami powstałymi po ugryzieniu komara. Dlatego też nie wszyscy od razu zdają sobie sprawę, że borykają się z uporczywym problemem owadów z kłująco-ssącym aparatem.

Miejsca ugryzienia najlepiej smarować maściami przeznaczonymi do stosowania na ukąszenia owadów. Jako domowy sposób radzenia sobie z problemem, stosuje się również punktowe przykładanie swędzącego miejsca spirytusem. Zalecane jest również przyjęcie leku, który ma w składzie substancje przeciwhistaminowe.

pluskwy
fot. canva/gettysignature

Pogryzienie przez pluskwy - objawy

Zagnieżdżenia się w domu pluskiew nie można bagatelizować. Ich obecność i częste pogryzienia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wysypka nazywana pokrzywką grudkową, która powstaje w miejscu ukąszenia to nie jedyne przykre konsekwencje, jakie mogą nastąpić w ich skutek.

Niekiedy osoba pogryziona przez pluskwy może mieć dużo poważniejsze problemy, niż te skórne. Zwłaszcza kiedy częstotliwość i ilość ukąszeń jest wysoka. W niektórych przypadkach dochodzi do występowania gorączki, pojawienia się pokrzywki, a czasem nawet problemów ze snem. Zwykłe ugryzienie powinno zniknąć ze skóry po upływie około 1-2 tygodnia.

Warto wiedzieć, że niektóre osobniki mogą przenosić bakterie gronkowca złocistego. Podczas ugryzienia może dojść do ich przekazania człowiekowi. W przypadku, gdy zacznie pojawiać się tam ropa, wystąpią zawroty głowy albo mdłości, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który obejrzy ranę i zleci odpowiednią kurację lub dalsze badania. Wtedy najczęściej pacjent otrzyma doustny antybiotyk. Choć zdarza się rzadko, nie jest całkowicie niemożliwe pojawianie się wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji pogryziony musi natychmiast otrzymać domięśniowo adrenalinę.

Zobacz też:

Nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny i leczenie. Jak sobie pomóc?

Ta kawa zawiera rakotwórcze substancje. Jest najgorsza, a pijemy ją litrami

Co roku z powodu tego raka umiera 1600 Polek. Obiecany lek nie pomaga