Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To nietypowe objawy raka tarczycy. Gdy je zauważysz, pędem do lekarza
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 10.09.2024 07:39

To nietypowe objawy raka tarczycy. Gdy je zauważysz, pędem do lekarza

Tarczyca, rak tarczycy
Fot. Shutterstock/beauty box

Rak tarczycy stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych człowieka. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jak mówią statystyki, zachorowania na nowotwory tarczycy są znacznie częstsze u kobiet, niż u mężczyzn.

 Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się w Polsce około 2 tys. nowych zachorowań raka tarczycy, a w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba  nowych przypadków na nowotwory tarczycy wzrosła. Oczywiście najczęstsze objawy choroby pojawiają się w okolicach samej tarczycy, czyli szyi, choć o tym nowotworze mogą świadczyć również inne, nietypowe objawy. Na co konkretnie trzeba zwrócić uwagę?

Czynniki ryzyka raka tarczycy

Do czynników środowiskowych, które wpływają na wzrost ryzyka zachorowania na raka tarczycy należy ilość jodu w diecie. Z kolei podłoże dziedziczne zachorowań na nowotwory tarczycy dotyczy głównie raka rdzeniastego. Z tego właśnie powodu zalecane jest przeprowadzanie przesiewowych badań genetycznych. 

Do czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy zalicza się m.in. narażenie szyi na promieniowanie jonizujące, ekstremalne spożycie jodu, występowanie rodzinne mnogiej gruczkolakowatości wewnątrzwydzielniczej, zespoły: Pendreda, Cowden, Gardnera oraz rodzinna polipowatość gruczolakowata.

shutterstock_2354206007.jpg
Fot. Shutterstock/ New Africa

 

Najczęstsze objawy raka tarczycy

Najczęstsze objawy raka tarczycy pojawiają się w najbliższej okolicy tego organu, czyli w obrębie szyi oraz gardła i są to zwykłe guzki czy też trudności w połykaniu. Może występować też kaszel. Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach rak tarczycy może powodować bardziej nietypowe objawy, które pojawiają się w innych częściach ciała.

Jak donosi brytyjska organizacja Cancer Research UK, istnieją dwa mniej powszechne sygnały ostrzegawcze raka tarczycy, a pojawiają się one w przypadku rzadkiej postaci raka, zwanej rakiem rdzeniastym tarczycy: inne typy raka tarczycy to rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy czy też chłoniak. U pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy może wzrosnąć poziom kalcytoniny, hormonu wytwarzanego przez komórki nowotworowe.

Co należy do nietypowych objawów raka tarczycy?

Dwa nietypowe objawy raka tarczycy to biegunka oraz zaczerwienienie twarzy. Rumieńce na twarzy mogą mieć wiele przyczyn i często pojawiają się w wyniku silnych emocji, po alkoholu lub też w trakcie menopauzy. Jeśli nigdy wcześniej zaczerwieniona twarz nie występowała, warto wykonać badania kontrolne. Co ważne, zaczerwienie na twarzy może być objawem rzadkiego oraz niebezpiecznego raka rdzeniastego tarczycy. 

Guzy i zaburzenia w budowie oraz funkcjonowanie tarczycy i węzłów chłonnych mogą powodować rumieńce na twarzy. To jeszcze nie wszystko, gdyż do nietypowych objawów raka zalicza się również gwałtowną i niezrozumiałą utratę masy ciała. Może ona również sygnalizować raka tarczycy. Najczęściej ten objaw pojawia się w cięższej odmianie, czyli raku rdzeniastym i jest spowodowany przerzutem do innych narządów.

Czytaj też:

Masz takie oczy? To może być chora tarczyca

Tak choruje tarczyca. Pierwsze objawy poznasz po oczach

10 objawów niedoczynności tarczycy. Niektóre wyglądają bardzo niewinnie