5 błędów dietetycznych. Wypadają przez nie włosy
Wypadają ci włosy? Są matowe, łamliwe, a końcówki się rozdwajają? Szampon ci nie pomoże, bo działa zewnętrznie, a po chwili go spłukujesz. Za to dużo może zdziałać dieta. Podpowiada Klaudia Toczyłowska, dietetyk kliniczny z Instytutu Trychologii.
Włosy to niezły barometr tego, w jakiem stanie jest nasz organizm. Odbijają się na nich choroby, np. tarczycy, ale i brak witamin i składników mineralnych w diecie. Tych pięciu błędów unikaj planując swoje śniadania, obiady, kolacje i przekąski.
1. Jesz za mało białka
Jest źródłem aminokwasów, z których powstaje keratyna - główny budulec łodygi włosa. Dobra wiadomość dla wegetarian i wegan – świetne są białka roślinne, np. z warzyw strączkowych. Ciecierzyca jest lepsza niż soja, która „łyka” więcej pestycydów. Ile białka potrzebują twoje włosy? Jeśli zjesz jeden gram na każdy kilogram masy swojego ciała w ciągu dobę, będzie bardzo OK. Jeśli nie jesz mięsa, sprawdzaj co jakiś czas, czy nie masz niedoboru witaminu B12 i w razie czego ją suplementuj.
2. Pijesz za dużo kawy i herbaty, szczególnie do posiłków
Jeśli popijasz kawą lub herbatą posiłki, wchłanianie ważnych składników może być gorsze. Chodzi głównie o żelazo (nawet o 90 proc.!). A jest potrzebne do wzrostu włosa.
3. Jesz fast food i inne produkty wysokoprzetworzone
Produkty wysokoprzetworzone zawierają za mało błonnika, składników mineralnych i witamin. I za dużo kalorii. To prosta droga do tego, by utyć, a jednocześnie mieć niedożywiony organizm, a więc i osłabione włosy.
4. Za mało antyoksydantów
Zwalczają wolne rodniki, które niszczą komórki i przyspieszają starzenie organizmu. Chodzi głównie i witaminy A, C E. Są w świeżych warzywach, owocach (A i C) oraz olejach roślinnych i orzechach (E). Pamiętaj, że sezonowe warzywa są najlepsze. Zbyt mało antyoksydantów powoduje pogorszenie stanu skóry i nasil wypadanie włosów. Pamiętaj, że sezonowe warzywa są najlepsze.
Na śniadanie, obiad i kolację jesz w kółko to samo
Pamiętaj o różnorodności diety. Jeśli co dzień jesz to samo na śniadanie, obiad czy kolacje, masz większe ryzyko niedoborów. - To w pierwszej kolejności odbiją się na kondycji włosów. – sygnalizuje Klaudia Toczyłowska, dietetyk kliniczny z Instytutu Trychologii.
Źródło: Instytut Trychologii w Warszawie (www.trychologia.edu.pl)