Po czym poznać wypalenie zawodowe? Psycholog radzi, zwróć uwagę na ten aspekt
Nie da się ukryć, że w obecnych czasach praca stanowi dużą część większości życia każdego aktywnego zawodowo człowieka. Ze względu na natłok obowiązków, coraz to nowsze wyzwania i pogoń za karierą nietrudno dotrzeć do punktu, w którym zaczyna się wypalenie zawodowe. Czy tak naprawdę jest i jak je rozpoznać? Wyjaśnia psycholog Jadwiga Ford.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe spotyka ludzi w różnych branżach i wykonujących rozmaite profesje. Nie ma jednego, powtarzającego się schematu, który jasno mówiłby, kto może być na nie najbardziej narażony. Osobie, która faktycznie zmaga się z tym problemem często towarzyszy nie tylko niechęć związana z pracowaniem, ale także obniżenie energii oraz poczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Większość nie ukrywa dystansu do obowiązków oraz osób z firmy, a niektórzy nawet starają się zupełnie od nich odizolować. W tym czasie pracownikowi wydaje się, że wypełnienie każdego obowiązku przychodzi mu z wielkim trudem, choć wcześniej nie stanowiły dla niego najmniejszego problemu, a w efekcie narasta stres związany z niewywiązaniem się z powierzonych mu zadań.
Komu grozi wypalenie zawodowe?
Psychologowie nie kryją, że temat wypalenia zawodowego coraz częściej pojawia się w ich gabinetach. Podkreślają, że to nie choroba psychiczna, ani fizyczna, jednak poważny problem, który może spotkać każdą aktywną zawodowo osobę. Temperament, cechy osobowości, czy aktywność nie są w stanie ochronić przed wpływem związanych z nim negatywnych emocji na życie, również to poza pracą. Jednak większa odporność na stres, umiejętność działania pod presją i doświadczenie zawodowe może przyczynić się do mniejszego prawdopodobieństwa na pojawienie się go.
Narażeni na wypalenie jesteśmy wszyscy w zależności od kombinacji naszych temperamentów, kompetencji emocjonalnych i społecznych i warunków otoczenia w jakich przychodzi nam funkcjonować - zaznacza psycholog, mgr Jadwiga Ford.
Jak zwalczyć wypalenie zawdowe?
Jeśli czujesz, że wykonywanie obowiązków w pracy nie satysfakcjonuje cię, a nawet sprawia ci więcej trudności niż wcześnie, irytują cię współpracownicy i masz dość poleceń przełożonych — lepiej nie zwlekaj. To mogą być pierwsze objawy, które prowadzą do wypalenia zawodowego . W takiej sytuacji istnieje kilka rozwiązań, z jakich możesz skorzystać, by poczuć się lepiej i nie doprowadzić do pogłębiania się takiego stanu:
- postaraj się zmienić swoje obowiązki lub sposób ich wykonywania, by wyjść z rutyny;
- częściej relaksuj się podczas wykonywania zadań, w tej kwestii świetnie sprawdzi się, chociażby technika polegająca na braniu 10 głębokich, powolnych oddechów;
- spróbuj podwyższyć swój poziom asertywności, by nie brać na siebie zbyt wielu zadań zlecanych przez przełożonych;
- poproś szefa o zmianę obowiązków, które nie będą monotonne i lepiej się w nich odnajdziesz;
- porozmawiaj o trapiących cię problemach z bliską osobą, psychologiem lub terapeutą.
Zobacz też:
Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek
Dzieci sprzedają na ulicach lemoniadę. Zareagował sanepid