Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 11.08.2024 17:10

Utrata zębów wpływa na ten narząd. Naukowcy zbadali zaskakujący związek

zęby
fot. canva/gettyimagespro

Badania wykazały, że utrata zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych narządów. Według nich osoby, które mają braki w uzębieniu, są bardziej narażone na problemy z między innymi sercem. Co gorsza, wywołane nimi kłopoty mogą prowadzić nawet do śmierci.

Braki w uzębieniu, a problemy z sercem

Już jakiś czas temu naukowcy dostrzegli związek między relacją w ubytkach zębów a problemami z sercem i krążeniem. Starano się również udowodnić, że zły stan jamy ustnej ma wpływ na występowanie chorób sercowo-naczyniowych. Nie jest tajemnicą, że to najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie.

Wszystko ma związek, z tym że ubytki w zębach i niewłaściwa higiena jamy ustnej umożliwia przedostanie się patogenom do dziąseł, a następnie układu krążenia. W efekcie prowadzi to do powstawania stanów zapalnych, które wpływają negatywnie na serce.

Kołatanie serca, bóle głowy? Tak może objawiać się niedobór tej witaminy Jak odróżnić grypę żołądkową od zatrucia pokarmowego? Różnią je te objawy, możesz się zdziwić

Problemy z zębami mają wpływ na stan zdrowia

Choć niektórzy zacięcie twierdzą, że utrata zębów nie ma nic wspólnego z problemami z sercem, badania przeprowadzone przez Anitę Aminoshariae, endodontę i badaczkę dentystyczną na Uniwersytecie Case Western Reserve w Ohio pokazują coś innego.

Nasze odkrycia wyraźnie pokazują, że utrata zębów to nie tylko problem stomatologiczny, ale i istotny czynnik prognostyczny śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych - mówi badaczka.

Dotyczy to zwłaszcza osób w starszym wieku i to właśnie wtedy najczęściej jest powiązana z większym ryzykiem zgonu z powodu choroby serca lub udaru. Badania opisane w “Journal of Endodontics” udowodniły, że ryzyko śmierci wynikające z problemów z sercem w przypadku osób z ubytkiem kilku lub wszystkich zębów było o 66% większe w porównaniu do tych, które nie straciły ich wcale.

Higiena jamy ustnej to podstawa

Wszystkie przestudiowane w tym zakresie badania prowadzą do tych samych wniosków. Dbanie o higienę jamy ustnej może być powiązane z globalnym obciążeniem chorobami serca i układu krążenia. Badacze sugerują, że chcąc zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych o tym podłożu, niezbędne jest między innymi leczenie zębów i regularne kontrole u stomatologa, by nie dopuścić do ich psucia, a w następstwie wypadania.

Nie można lekceważyć ratowania zębów i utrzymywania optymalnego zdrowia jamy ustnej - podsumowują badacze.

Zobacz też:

Czy WHO ogłosi "globalny stan wyjątkowy"? Wirus groźnej choroby rozprzestrzenia się w najlepsze

Dzieci sprzedają na ulicach lemoniadę. Zareagował sanepid

W gdańskim szpitalu wyjęli z pacjentki 30-kilogramowego guza. To nie był zwykły zabieg