Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Psycholog

Psycholog

Pacjent u psychologa
07.05.2024 11:21 Koniec skierowań do tego specjalisty. Na tę zmianę wielu pacjentów bardzo czekało

30 kwietnia projekt Ministerstwa Zdrowia znoszący skierowania do tego specjalisty trafił do kolejnego etapu procedowania. O czym mowa? O skierowaniach do psychologa dla dorosłych na NFZ. Taka zmiana miała miejsce do tej pory tylko w okresie pandemii, kiedy to Polacy mogli zapisać się na Fundusz do psychologa bez wymaganego skierowania. 

matka z dzieckiem
07.05.2024 09:29 5 powodów, dla których młode kobiety boją się mieć dzieci. Psycholożka wyjaśnia

– Nie widzą kandydatów na ojców, widzą za to nietrwałe związki. Wiedzą, że w razie rozwodu opieka nad dzieckiem spadnie głównie na nie – mówi Kamila Karłowicz, psycholożka. I wymienia cztery kolejne powody zwlekania z urodzeniem dziecka, o których kobiety mówią jej w gabinecie, często dopiero po wielu spotkaniach. Bo często wcześniej nie zdają sobie z nich sprawy.„Chcę mieć przynajmniej dwójkę dzieci” – mówi 80 procent kobiet w wieku 18-40 lat. Tymczasem aż 90 procent z nich do trzydziestki nie ma ani jednego. Część na pewno okłamuje ankieterów, a co z pozostałymi? Jaka jest prawdziwa przyczyna bezdzietności młodych kobiet Polsce? Skoro nie pomogło ani 500, ani 800 plus, ani inne ulgi dla rodzin, wygląda na to, że wcale nie chodzi o pieniądze.

Podcast "Zdrowo przegadane" Pacjenci.pl, Magdalena Chorzewska
28.04.2024 19:44 Jak znaleźć miłość na Tinderze i w realu? Psycholożka podpowiada

– Najczęstszy pacjent w gabinecie to ten, który jest po rozstaniu i cierpi, albo ten, który jest w związku i też cierpi. Znaleźć miłość na portalu randkowym, to jak trafić szóstkę w Totka. A jednak niektórym się udaje – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka, którą wielu Polaków poznało w programie „Ślub od pierwszego wejrzenia”.To wydaje się szokujące, że wiele lat po premierze książki „Bridget Jones”, a potem jej kinowej ekranizacji, kobiety mogą mieć jeszcze problem z tym że nie mają męża.– Mam pacjentki, które są samotne i bardzo chcą z kimś być. I spotykają się np. z mężczyzną bez pracy, który mieszka z mamą, ale bardzo chcą, żeby się oświadczył. Chcą być żoną – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka.Pyta wtedy: „Ale jak to sobie wyobrażasz, będziesz go utrzymywać?” i słyszy: „Po ślubie to się zmieni”. Te młode kobiety mieszkające w Warszawie czują się szczęśliwe jako singielki, dopóki nie pojadą do swoich rodzinnych domów – do małych miasteczek i wsi. Słyszą wtedy od rodziców i dziadków pełne troski pytania o to kiedy ułożą sobie życie.– Tam czują się po prostu „starą panną”, a nie „singielką w wielkim mieście” – mówi Magdalena Chorzewska w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną Pacjenci.pl w podcaście "Zdrowo przegadane” na YouTube.I podpowiada, jak szukać i w miarę szybko znaleźć miłość na portalu randkowym, a także, gdzie bywać w realnym świecie, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie miłości.Podcast “Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl na YouTube

Zdrowie, lekarze
11.04.2024 09:55 Do tych specjalistów pójdziesz bez skierowania. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany

Nie zawsze zachodzi sytuacja, w której należy mieć skierowanie do specjalisty. Są lekarze, do których można zapisać się od razu. Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad poszerzeniem listy specjalistów, do których można pójść na wizytę, bez potrzeby uzyskania skierowania. Jakie zmiany czekają pacjentów? Do jakich specjalistów będzie można dostać się do skierowania?

Agnieszka Sztyler-Turovsky i dr Grzegorz Opielak w podcaście "Przegadaj zdrowie" Pacjenci.pl
30.01.2024 19:59 "Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"

Ma ataki psychozy, słyszy głosy, ale w czasie badania okłamie psychiatrę.  Dostanie zgodę na broń. Wyobrazi sobie, że jest Robertem De Niro w „Taksówkarzu” i wyjdzie z pistoletem w miasto, by oczyścić je z grzechu. To możliwe? – Możliwe. My, psychiatrzy, nie mamy skanera w oczach – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak psychiatra w podcaście „Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl. O co zapyta nas psychiatra, jeśli chcemy mieć broń do osobistego użytku, czy uzależnienie albo depresja nas wyklucza i czy policjant z PTSD może mieć pistolet? O tym m.in. posłuchacie w podcaście:

zamyślone dziecko
19.12.2023 16:37 Rodzice boją się diagnozy. Dr Magdalena Wegner-Jezierska uspokaja

Rodzice wzbraniają się przed diagnozą i dopytują czy nie wystarczą regularne wizyty u psychologa. To lęku przed przyklejeniem dziecku łatki „innego”, „dziwnego” czy „chorego psychicznie”, z którym jest „coś nie tak” - komentuje dr n. hum. Magdalena Wegner-Jezierska, psycholog, terapeutka dzieci i młodzieży dla portalu Pacjenci.pl.Diagnozy dzieci i młodzieży, a często także osób dorosłych, w kierunku całościowych zaburzeń rozwoju - zaburzeń ze spektrum autyzmu, lub nadpobudliwości psychoruchowej ADHD budzą wiele emocji. 

nastolatka szpital
13.12.2023 22:38 Szpitalne korytarze znała aż za dobrze. Dziś pomaga innym zdrowieć

Jest jedynaczką. Przemocy od ojca doświadczała od dziecka. Diagnoza: zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe, depresyjne i psychotyczne. Natrętne myśli o odebraniu sobie życia, i te, które „kazały” jej zabić własnego ojca. Do cichej, bezradnej mamy miała żal. Uwaga! Tekst dla osób w wieku 18+.Dziś Justyna ma 33 lata. O piekle domowego ogniska opowiedziała Edycie Brzozowskiej dla portalu Pacjenci.pl. Poruszającą historię dziecka, dziewczynki, a dziś kobiety publikujemy nieprzypadkowo 10 października. To Światowy Dzień Świadomości Zdrowia Psychicznego.