Pacjenci.pl Zdrowie Podstępnie niszczy organizm i jest niebezpieczny w każdej dawce. Niektórzy Polacy piją go codziennie
canva.com

Podstępnie niszczy organizm i jest niebezpieczny w każdej dawce. Niektórzy Polacy piją go codziennie

5 sierpnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Statystyczny Polak pije 11 litrów czystego alkoholu rocznie. W 2020 r. Polska znalazła się w pierwszej trójce państw z najwyższym spożyciem piwa na głowę. Wyprzedziły nas tylko kraje Austria i Czechy. Według najnowszego badania, nawet niewielkie ilości alkoholu są szkodliwe dla zdrowia.

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu

Według najnowszych badań, już niewielkie dawki alkoholu są szkodliwe dla zdrowia. Nawet jego najmniejsza ilość zwiększa ryzyko nowotworów i chorób wątroby oraz wpływa na przyspieszenie procesów dementywnych.

Aktualnie stanowisko WHO jest takie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, czyli żadna ilość alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Projekt bez nazwy - 2023-08-04T183348.691.png

Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia?
Dieta to też lekarstwo na raka. Co jeść, by nie chorować? To prostsze niż może się wydawać

Alkohol sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego

Badanie, które zostało opublikowane na łamach "Hypertension" ukazuje, że codzienne spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach, sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Badacze z Medical School of the Universita degli Studi di Modena e Reggio Emilia we Włoszech dokonali analizy danych pochodzących z siedmiu dużych badań obserwacyjnych z USA, Korei i Japonii, dotyczących 19 548 dorosłych w wieku 20 -70 lat.

Osoby, które wzięły udział w badaniu nie miały wcześniej zdiagnozowanych schorzeń wątroby, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego ani też alkoholizmu. Okazało się, że u badanych, którzy regularnie pili alkohol, w porównaniu z tymi, którzy go nie spożywali, na przestrzeni pięciu lat skurczowe ciśnienie krwi rosło stopniowo proporcjonalnie do dawek wypijanego alkoholu. U osób, które każdego dnia spożywały około 12 g etanolu, odpowiadającego jednej lampce wina czy jednemu małemu piwu, stwierdzono wzrost o 1,25 mm Hg oraz 4,9 mm Hg. U badanych, którzy pili cztery razy więcej, czyli 48 gramów alkoholu dziennie, ciśnienie rozkurczowe krwi rosło o odpowiednio o 1,14 mm Hg oraz o 3,1 mm Hg u mężczyzn.

Jeden z autorów badań, dr Marco Vinceti podkreśla: Nie zaobserwowaliśmy żadnych korzystnych efektów picia małych ilości alkoholu u osób dorosłych, w porównaniu z osobami, które nie piły go wcale.”

Jeszcze do niedawna lekarze uznawali, że mała ilość alkoholu może mieć pozytywny wpływ na serce. Obecnie to stwierdzenie nie ma potwierdzenia naukowego. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko arytmii i migotania przedsionków, co stanowi poważny czynniki ryzyka udaru mózgu.

Alkohol to największy wróg wątroby

Alkohol jest toksyczny dla komórek wątrobowych i powoduje uszkodzenie wątroby. Wątroba odpowiada za metabolizm alkoholu i usuwanie go z organizmu. Nadmierne spożycie alkoholu może przeciążyć wątrobę i doprowadzić do jej zapalenia, zwłóknienia lub marskości. Uszkodzenie wątroby może mieć poważne skutki zdrowotne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi, żółtaczka, rak wątroby i niewydolność wątroby.

U znacznej większości osób uzależnionych od alkoholu występuje alkoholowe stłuszczenie wątroby. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia procesu rozbijania lipidów na kwasy tłuszczowe w wątrobie, co prowadzi do niekontrolowanego odkładania się tłuszczu w komórkach wątroby. Alkoholowe stłuszczenie wątroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednak nieleczone prowadzi do niewydolności wątroby i alkoholowej marskości wątroby.

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko