Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.06.2023 15:09

Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - jaki jest związek między nimi?

zaburzenia erekcji
canva.com

Według danych, na zaburzenia erekcji cierpi ponad 3 milionów polskich mężczyzn, a tylko 15% z nich szuka pomocy u specjalisty. Choć problem ten kojarzony jest głównie z dojrzałymi panami, w rzeczywistości dotyczy również młodych mężczyzn. Sięganie po niebieskie tabletki z reklamy w dłuższej perspektywie nie jest rozwiązaniem. Należy znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię, ponieważ zaburzenia erekcji zazwyczaj są objawem różnych chorób. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji to stały lub nawracający brak zdolności do uzyskania i utrzymania wzwodu, przez co mężczyzna nie może odbyć satysfakcjonującego stosunku płciowego. Przyczyny zaburzeń potencji mogą być różnie i podzielone zostały na trzy grupy: organiczne, psychogenne i mieszane. Uważa się, że główną przyczynę pierwotną zaburzeń potencji stanowią czynniki organiczne, między innymi zaburzenia układu krążenia. „Nadciśnienie i cukrzyca to dwie najczęstsze przyczyny zaburzeń potencji u młodych mężczyzn, odpowiadają na pewno za więcej niż 50% przypadków.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Przyczyny zaburzeń erekcji:

 • choroby somatyczne (najczęściej cukrzyca i nadciśnienie tętnicze)
 • zaburzenia psychiczne (np. depresja, nerwica lękowa)
 • czynniki psychogenne (m.in. przewlekły stres, przemęczenie, konflikty w związku, stres związany z brakiem doświadczenia w sferze seksualnej, kompleksy) 
 • niezdrowe nawyki (m.in. palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, brak aktywności fizycznej, przyjmowanie sterydów i anabolików) 
 • przyjmowanie niektórych leków (np. psychotropowych, metabolicznych, hormonalnych, przeciwnadciśnieniowych, krążeniowych)

Projekt bez nazwy (18).png

Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?

Nadciśnienie tętnicze jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji

Nadciśnienie tętnicze to stan, kiedy wartości ciśnienia tętniczego są zbyt wysokie w stosunku do przyjętych norm. „Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych.” - powiedziałdr dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

W początkowym stadium, objawy nadciśnienia zazwyczaj są bardzo łagodne i często niedostrzegane przez pacjenta. Wszystko zależy od wartości ciśnienia: im będą wyższe, tym dolegliwości bardziej wyraźne i uciążliwe. Jednym z wczesnych objawów nadciśnienia są zaburzenia potencji, dotykające wielu młodych mężczyzn (30-40 latków). Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, przede wszystkim ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka, i prowadzić do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, a więc do zaburzeń wzwodu.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Jeśli borykamy się z zaburzeniami potencji, warto wybrać się do specjalisty, aby znaleźć źródło problemu i wdrożyć odpowiednią terapię. „Skuteczne leczenie może przywrócić bądź poprawić sprawność seksualną w tym zakresie. Warto o tym mówić i wyjściem nie jest sięgnięcie po lek na potencję.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Do czego może prowadzić nieleczone nadciśnienie tętnicze?

Późniejsze powikłania nadciśnienia tętniczego są dużo bardziej poważne niż ograniczenie sprawności seksualnej, dlatego należy je leczyć w kontekście zdrowia całego organizmu. „Rwący prąd krwi niszczy naczynia, powoduje akcelerację, czyli nasilenie procesów miażdżycowych i niszczy narządy, do których dopływa, takie jak oczy, mózg, nerki czy serce.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Najgroźniejsze powikłania nadciśnienia tętniczego to między innymi: 

 • przyspieszenie procesów miażdżycowych
 • niewydolność serca
 • zawał serca
 • udar mózgu
 • niewydolność nerek
 • uszkodzenie narządu wzroku 
Polecane